חוק ההתיישנות ברשלנות רפואית

בתחום המשפט תמיד יש לדון מהו טווח ההתיישנות, כאשר גם בתחום רשלנות רפואית קיים משקל משמעותי לתוקפה של התביעה

ציוד רפואי
ציוד רפואי
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בתחום המשפט תמיד יש לדון מהו טווח ההתיישנות, כאשר גם בתחום רשלנות רפואית קיים משקל משמעותי לתוקפה של התביעה, ועל כן אחד מהדברים הראשונים שיש לעשות הנו לבחון האם הסיטואציה עדיין רלוונטית. אי לכך חשוב לדעת מה אומר חוק ההתיישנות, מהם המקרים שיוצאים מהכלל, כיצד מוטב לפעול ומה עוד מומלץ לדעת בנושא. כל זאת במאמר הבא:

שבע שנים מכריעות

באופן כללי החוק קובע שאם מבקשים להגיש תביעה שמתמקדת ברשלנות רפואית, רצוי לבחון שלא עברו יותר מ7 שנים מהיום בו נגרם הליקוי שהוביל לנזק הגופני (או הנפשי). בהנחה שלאחר 7 שנים אדם החליט להגיש תביעה (ולו כי רק עתה הוא מרגיש מוכן מבחינה נפשית), הרי שמהר מאוד הוא עתיד לגלות שמבחינה משפטית הנושא כבר אינו רלוונטי. עם זאת, תמיד יש מקרים שיוצאים מהכלל וכך גם בנישה זו. במה מדובר? עברו על הרשימה הבאה:

יוצא מהכלל

  • במקרה והנזק אינו נגרם באופן מידי, אלא לקח לו זמן להתהוות, הרי שניתן לפעול גם לאחר 7 שנים.

 

  • במקרה בו מטופל לא ידע שהוא זכאי להגיש תביעה, ולו כי דבר המחלה נודע לו באיחור, לאחר מספר שנים מהמועד שבו נערכו הבדיקות.

 

  • יש מקרים בהם מטופלים מגלים מאוחר מדי שהם הוחתמו על טפסים שמקצרים את תוקף ההתיישנות. כאשר זה קורה רצוי לבחון חוקיות, ולו באמצעות עו"ד לענייני רשלנות רפואית.

 

  • התובע היה ילד בעת גרימת הנזק. כך למשל גם אם הנזק נגרם בהיותו בן 3, הרי שמיום הולדתו ה18 התובע יהיה רשאי להגיש תביעה במשך 7 שנים קדימה (שבעת השנים נספרות מחדש).

 

  • אדם גילה באיחור שהוא חולה במחלה מסוימת, למרות שהיה ניתן לעלות על הבעיה כבר לפני שבע שנים.

מקסימום עשר שנים

לאור הדברים ניתן לראות שלא פעם זמן גרימת הנזק אינו מיישר קו עם מועד הגילוי, כך שתקופת ההתיישנות מתעדכנת. עם זאת, בדרך כלל התקופה המרבית שבה אפשרי להגיש את התביעה עומדת על 10 שנים – מהיום בו נגרם הנזק. שנסביר? ובכן אם ההקשר שבין המענה הרפואי לבין הנזק הגופני מתגלה כעבור 10 שנים, הרי שתביעת רשלנות כבר לא יתאפשר להגיש (ברוב המקרים).

זהירות: שאננות

7 שנים מעניקות זמן לשבת באופן רגוע ולבחון את העובדות, אך בו זמנית 7 שנים גם מאפשרות להיות שאננים, כך שלא פעם טווח הזמן משחק לרעת הנפגעים, פשוט כי מבלי ששמים לב השנים חולפות והתביעה טרם הוגשה. מכאן שחשוב לחדד שגם אם קיים מספיק זמן, אין לדחות את המועד, אלא מומלץ לפעול בהקדם הניתן, כאשר מוטב לזכור שהחלק המשמעותי שיש לעשות הנו סה"כ להחליט איזה עו"ד דין ייצג אותכם.

כל הסיבות לפעול בהקדם

חשוב לפעול קרוב ככול הניתן למועד הגילוי, ולא רק בכדי למנוע התיישנות, אלא בין היתר גם על מנת להצליח לאסוף כראוי את סך המסמכים, להצליח לדייק בעובדות ועל מנת לעלות בזמן על מגוון נדבכים נוספים שעשויים להיות תוצר של אותה רשלנות. בנקודה זו אנשים עשויים להציף שכל רופא מחויב לתעד באופן מסודר רשומה רפואית, ולו בהתאם לחוק זכויות החולה, ופה נענה שהמציאות מראה שככול שהזמן חולף יותר קשה למצוא חומר ואף גם כיום בעידן הטכנולוגי כאשר הכול ממוחשב, תיעודים רפואיים עדיין נוטים להיאבד. כך או כך, מוטב להיעזר בייעוץ של עורך דין. מבקשים סיבה נוספת? מוטב שכספי הפיצויים יגיעו אליכם בהקדם – הם עשויים לשפר את רמת החיים!

השארת תגובה