צה"ל חשף: 'תיק גולן' של חיזבאללה

עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

צה"ל חשף כי ארגון חיזבאללה החל בהקמת יחידה צבאית חדשה ומסווגת שתוציא לפועל פיגועים נגד ישראל, מיד עם סיום מלחמת האזרחים בסוריה. את תשתית הטרור החדשה, שפועלת באדמת סוריה, מוביל עלי מוסא דקדוק, מפקד בכיר בחיזבאללה.

במאי 2013 הצהיר בגלוי הנשיא הסורי בשאר אל-אסד על פתיחת מרחב רמת הגולן ל"התנגדות עממית נגד ישראל" במטרה להסיט את תשומת ליבם של תושבי סוריה ממלחמת האזרחים העקובה מדם בתוך המדינה.

בצה"ל הבינו כי עם סיום מלחמת האזרחים בסוריה, חיזבאללה, שביסס את נוכחותו בדרום סוריה, יחל לאבד לגיטימציה להימצאותו באזור. בעקבות כך, הבינו בכירי הארגון כי עליהם לבסס יחידה חשאית חדשה שהיה בעלת מוכנות מבצעית ותדע לפעול נגד ישראל, בהינתן הפקודה.

בקיץ 2018 הבחינו בצה"ל כי ישנם שינויים בהתנהלות ארגון חיזבאללה באזור רמת הגולן. הארגון החל להשקיע בפרויקט החדש למרות המשבר הכלכלי בו היה נתון, תחת השם "תיק הגולן".

גורם מודיעיני בפיקוד הצפון הסביר כי התוכנית נמצאת בשלבים ראשוניים ועדיין לא הגיעה לרמת פעילות מבצעית, והיא פועלת תוך היטמעות ושימוש בתשתיות של מפקדת הדרום של חיזבאללה בדרום סוריה, באופן בו המשטר הסורי לא יכול לזהותם. לדבריו, התשתית נועדה לזמן הידרדרות ולא כדי להפוך את הגבול למקום שמוציא לפועל פיגועים באופן שגרתי.

חיזבאללה מינה את עלי מוסא עבאס דקדוק, או בכינויו אבו חסין סאג'ד למנהיג תשתית "תיק הדרום". בעבר הוא מילא שורת תפקידים מבצעיים בלבנון וברצועת הביטחון והשתתף בפעולות נגד צה"ל. ב-2006 הוא נשלח לעיראק כדי לייסד תשתית טרור נגד האמריקאים ולאחר שחיסל חמישה מהם, הוא נכלא. כששוחרר, מונה להכשיר את הכוחות המיוחדים של החיזבאללה, עד קיץ 2018, אז מונה למפקד "תיק הגולן".

המטה המרכזי של "תיק הגולן" וכן סאג'ד עצמו יושבים בביירות, בעוד המטה המבצאי יושב בדמשק.

התשתיות הפעילות, כך חושף צה"ל, נמצאות סמוך ובתוך הכפרים בגזרה בדגש על ע'רנה, חצ'ר וקונייטרה, משום שפעילי החיזבאללה, הם סורים תושבי אותם כפרים. גורם מודיעיני מציין כי הדרישה מהם כרגע היא סיורי שטח והקמת מערך איסוף.

בימים אלו פועלים אנשי התשתית החדשה במשימות היכרות עם מרחב רמת הגולן הסורית ובאיסוף מודיעין על ישראל ומרחב גדר הגבול. קרבת היישובים הסורים לישראל מאפשרת לפעילים לעשות זאת באופן שלא חושף אותם שכן הם נטמעים באוכלוסייה המקומית.

איסוף המודיעין מתבצע גם מעמדות של הצבא הסורי, שמאוישים בשגרה על ידי חיילים סורים, כשלצידם פעילים ממפקדת הדרום של חיזבאללה. במקביל עורכים פעילי חיזבאללה סיורים לאורך גדר הגבול עם ישראל במטרה להכיר את השטח, לנתח נתיבי חדירה לישראל ולאסוף מידע על פעילות כוחות צה"ל ומאפייני השגרה של כוחות הביטחון.

מפקד אוגדת הבשן, תא"ל עמית פישר, הסביר כי במהלך השנה שעברה חל שינוי משמעותי בחזית רמת הגולן, לאר שצבא אסד כבש את כלל דרום סוריה וחזר לעמדותיו בליווי פעילי חיזבאללה.

"הפעילים מנסים בשנה האחרונה להקים חזית טרור נוספת כלפי מדינת ישראל ולהפר את היציבות הביטחונית. פיקוד הצפון והאגודה זיהו את מהלכי האויב ופועלים לחיזוק המענה בגבול, בין היתר באמצעות הקמת צירי תנועה נסתרים וחיזוק המענה האיסופי, יכולות האש והגנת הגזרה באמצעות כוחות מובחרים שפועלים באמצעים גלויים וסמויים.

אנו רואים במשטר הסורי הריבון בשטחו ומצפים ממנו לפעול על פי הסכמי הפרדת הכוחות מ-1974. אנו מצפים ממנו למנוע מכל גורם עוין, ובתוך כך כוחות חיזבאללה, לפעול משטחו. צה"ל לא יאפשר כל ניסיון להתבוססות חיזבאללה בסמוך לגבול ויפעל במלוא העוצמה כדי להרחיק אותו מחזית רמת הגולן וכדי לשמר את היציבות הביטחונית באזור".

חלק מפעילי השטח ב"תיק הגולן" פעלו תחת חיזבאללה בפיקודם של קונטר ומורנייה. חלקם עברו הכשרות בחבלה, צליפה והפעלת רקטות גראד וחלקם כבר ביצעו פעולות נגד ישראל עד שנת 2015.

פעילים נוספים הם תושבי הכפר חדר, הסמוך לחרמון הסורי, שככל הנראה הצטרפו לארגון ממניעים כלכליים. במקביל, התשתיות החדשה עושה שימוש במפלגות, תשתיות חצי צבאיות ואגודות אזרחיות סוריות, במטרה לקבל לגיטימציה מהמשטר בשל סיועם במלחמת האזרחים.
הזרוע הצבאית של המפלגה הסורית הלאומית הסוציאליסטית, "נסור אלזובעה", שמורכבת ממיליציות שונות של דרוזים ונוצרים. הזרוע הצבאית בכפר חדר, שמונה כ-15 פעילים, כבר החלה בביצוע תצפיות לעבר ישראל.

גם פעילים שמתנדבים בארגון "המשמר הלאומי הסורי", רובם תושבי צפון הגולן הסורי, עורכים תצפיות לעבר ישראל.

פעילותן של הקבוצות השונות ובעלי התפקידים ב"תיק הגולן", ממודרים מהאוכלוסייה המקומית, ואף ממשטרו של הנשיא הסורי. התשתית, עדיין איננה מבצעית, אך נמצאת בעיצומו של שלב בניית הכוח.

השארת תגובה