הגורמים החרדים שטרפדו את החוק

הסיעה האשכנזית-חרדית שמנעה בגופה את הורדת אחוז החסימה, ומדובר כמובן באגודת ישראל, נאלצה לבסוף לשלם מחיר מלא כשוויתרה לדגל התורה בשל החשש מאותו אחוז חסימה אם תרוץ לבדה

שר החינוך נפתלי בנט בריאון לאבי גרינצייג ואבי בלום, צילום פישל רוזנפלד (9)
שר החינוך נפתלי בנט בריאון לאבי גרינצייג ואבי בלום, צילום פישל רוזנפלד (9)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

כל הדרכים מובילות לרומא – רק אל נא תגיעו בתחבורה ציבורית לקולוסיאום ולפיאצה ונציה – יען כי גם על הרומאים נמאסו הפקקים שבאים בעקבות התיירים. איטליה, שנחשבה במשך שנים למקור השחיתות הפוליטית באירופה, מרגישה כשמש העמים – לנוכח הטלטלות שעוברות הממשלות החזקות ביבשת, בגרמניה, צרפת ובריטניה.

כדי להעריך את מצבה של ישראל בתקופת נתניהו, די להסתובב בבירות אירופה ולזהות את ההבדלים. כלכלת הבחירות של כחלון שאילצה אותו להודות בחריגה מיעדי הגירעון, בליל שישי האחרון, לאחר שאחרון עיתוני שישי ירד לדפוס – היא עניין שגרתי בבירות העולם החופשי.

הבנק האירופי המרכזי מתקשה להתמודד עם התנודות הכלכליות בבירות היבשת, ורומא, שהגדילה את יעד הגירעון ל-2.4 אחוזים, היא דוגמה טובה, אולי נכון יותר לומר: רעה – לתהליך הכלכלי שעוברת היבשת כולה.

לאיטליה נציגות בכירה בגוף הכלכלי המשמעותי באיחוד האירופי. החל מ-2011 משמש מריו דראגי, בנקאי וכלכלן איטלקי, כנשיא הבנק המרכזי האירופי. בתקופה שבה נכנס לתפקיד – ענייניה של יוון פושטת הרגל עמדו בראש דאגותיו. שבע שנים אחרי, וזוהי הכלכלה האירופית כולה. הברקזיט הבריטי שאיש עוד לא יודע כיצד כלכלת בריטניה והאיחוד האירופי – ייראו בסופו. פרישתה הצפויה של אנגלה מרקל בגרמניה על רקע מורת רוח הולכת וגוברת מחוללת את השפעתה הרעה. הרפורמות בצרפת שהביאו להפגנות האפודים הזוהרים – רחוקות מלהתממש. על אירופה כולה, מהבהבת נורת אזהרה.

דראגי עצמו מנסה באופן סדרתי, כמעט אוטומטי, להרגיע ככל יכולתו. בוועידת קרן המטבע הבינלאומית הוא קרא "להוריד את הטונים", אך נאלץ להודות כי המצב דרמטי. כאיטלקי, הוא חשוד מיידי בהצבת האינטרסים של מולדתו לפני האינטרס הכלכלי האירופי, ובפרט על רקע תכנית הקיצוצים שיזם הבנק המרכזי, בניסיון להתמודד עם הסיטואציות אליהן נקלעו הכלכלות ביבשת.

חלק מרכזי מתחשיבי הבנק המרכזי מבוססים על יעדי גירעון ושערי הריבית הנובעים מהעמידה בהם, כמו גם על תמחור הנכסים שבידי הממשלות האירופאיות. בשלושת התחומים הללו נרשמה שחיקה משמעותית בשנה האחרונה. ככל שיעד הגירעון נפרץ, כך עולים שערי הריבית. ככל שהכלכלה מדשדשת כך קטן והולך תמחור הנכסים. כלכלת השׁוּק האירופאי, נראית כמו כלכלת שׁוֹק.

לעסק הביש הזה, נחשפו בישראל רק בשבוע האחרון, עם פרסום התחזית העגומה של פריצת יעד הגירעון. בעידן שלפני נתניהו, הורגלה ישראל לכלכלת בחירות מדי שנתיים לפחות. על הכותרות הכלכליות המדאיגות מסופ"ש שעבר, ניתן להתבונן גם במבט אחר, ובפרט כשמשווים את המציאות הישראלית – לריאליטי האירופי העגום פי כמה.

מעבר להיבט הביטחוני – ישאל כל קורא את עצמו, כיצד ניראה פה אם בני גנץ ואבי ניסנקורן, יובילו את כלכלת ישראל. אם כמה חודשים עם יד קלה על הארנק מובילים מיידית לתוצאה כה עגומה, מה יהא גורלנו כשהמנהל המהולל של הממד החמישי ואיש הוועדים הגדולים – ינווטו את כלכלת ישראל במשך ארבע שנים.

'איפה הכסף' שאל לפיד בקמפיין הראשון שהוביל. בהנחה שנותרו עוד כמה פלקטים במחסני יש עתיד, לא נותר אלא לשלוף את הכרזות ולתלותן במטה 'חוסן לישראל'.

צריה לזנב

פוליטיקאי חרדי ידוע, חובב מיסטיקה באופן קבוע, השמיע הסבר מעניין, מיסטי יותר מפוליטי, בנוגע לכף הקלע של אחוז החסימה שבה נעים ונדים שני בכירי הקואליציה האחרונה – כחלון ואיווט. על כחלון וסירובו להעביר את פסקת ההתגברות – כבר נכתב כאן בעבר, אם כי בסקרים האחרונים נדמה שהוא הולך ונחלץ מהמצר. "בקואליציה הבאה לא אטיל וטו על שינויים במערכת המשפט", צוטטו השבוע דבריו של כחלון בפורומים סגורים, ועל כך ניתן אפוא לומר את דברי חז"ל, על המקום בו מצויים בעלי תשובה. מעל לאחוז החסימה.

בנוגע לליברמן, כך הטעים הפוליטיקאי המלוב"ן, ההצבעה המסתמנת היא יד ההשגחה העליונה. לא בגלל הקרב המדומה בינו לבין דרעי – שנראה כמו מסע התרמה עם מצ'ינג כמקובל ברוח הימים, של אריה מכלוף דרעי לחבר הטוב איווט – אלא בשל משמעות צעדיו כשר ביטחון בקדנציה האחרונה עבור עולם התורה.

לליברמן לא זוכרים את קולות הנפץ שהוא משמיע בערבי בחירות, כל עוד לאחר פרסום התוצאות הוא מוכן ומזומן לשבת לצד החרדים ולהאריך – כלשונו – את הפתיל. מהקדנציה האחרונה, תיזכר לו העובדה שאחרי הבחירות לרשויות המקומיות הוא לא נותר בתפקיד כדי לסייע בשינוי החוק, אלא התפטר ולמעשה טרפד את המשך המגעים. זו תורה וזו שכרה. זו בטלה וזו עונשה.

אפשר להתווכח עם התזה בעניינו של ליברמן – בעיקר לנוכח העובדה שאת החוק שהוא הניח על השולחן, גורמים בש"ס וביהדות התורה היו מוכנים בשעתו לבלוע ככתבו וכלשונו. אפרופו חישובי שכר ועונש ומידה כנגד מידה, באותה מידה אפשר להעניק חוות דעת שמימית בנוגע לעניינם של הגורמים החרדים שטרפדו את החוק ואופפת אותם כיום טלטלה. כך גם העובדה שהסיעה האשכנזית-חרדית שמנעה בגופה את הורדת אחוז החסימה, ומדובר כמובן באגודת ישראל, נאלצה לבסוף לשלם מחיר מלא כשוויתרה לדגל התורה בשל החשש מאותו אחוז חסימה אם תרוץ לבדה.

תיפח רוחם של מחשבי קיצין, אמרו חז"ל – אך אין כמו החדרת מעט אמונה עצמית, רגע לפני ששבים ועוסקים בענייני היום ובחישוב קץ הימין. מהקדנציה האחרונה ומסקרי הימים האחרונים ניתן להסיק שהשנאה לא ממגנטת אלא מבריחה מנדטים – ולמרבה ההפתעה, לא רק בימין. בסופ"ש האחרון השתלט המצע האנטי-חרדי של יש עתיד על 'כחול לבן' – ובסקר הראשון שפורסם לאחר מכן ב'הארץ' נרשמה ירידה תלולה במספר המנדטים של המפלגה.

התובנות הללו נכונות שבעתיים כשמדובר במחנה הימין. הפוליטיקאים מימין שהפכו את האמירות נגד החרדים לחלק מהקמפיין – מתקשים להתרומם ורואים את אחוז החסימה מלמטה. ברוח ה"ונהפוך הוא" של חודש אדר ניתן לקבוע בזהירות משמחת שהמצר לישראל כבר לא נעשה ראש. אם עד לבחירות בניסן תימשך המגמה, תהא לכולנו גאולה – ובלבד שבצד הימני של המפה, מהראש לשעבר יישאר לכל הפחות זנב.

נקמת המודחים

אפרופו חשבונות שמיים – והפעם חשבונות דחויים: לפני כשלושה שבועות ישבתי בלשכתה של איילת שקד ושמעתי לראשונה על בעיית הזהות של צעירי הכיפות הסרוגות. שקד הסבירה, ומסתבר כי הייתה הראשונה שזיהתה, כי לאור הפידבקים שהיא מקבלת בחוגי בית בקרב צעירי המגזר הסרוג, החשש הגדול שלה ושל בנט הוא מהטרנד של תנועת הפייגלינים ולא מהבית היהודי.

לנוכח סקרי דעת הקהל שמציבים את פייגלין במרחק נגיעה מהכנסת, מתוארת בתקשורת בחדווה יתירה כיצד תיראה נקמת המודח שעשוי להכריע את גורל הגוש והעומד בראשו נתניהו – שפעל בשעתו להדחתו משורות הליכוד.

אלא שהסיפור הזה נראה כמו נקמת ילד קטן לעומת הנקמה הגדולה של מספר שתיים ברשימה, הרב חיים אמסלם. אם הסקרים שמנבאים את בחירתו של אמסלם יתממשו ולצדו של הח"כ החוזר נראה את היו"ר המדיח לשעבר אלי ישי נעלם מתהום הנשייה הפוליטית, תהא זו אם כל הנקמות – שאפילו א-ביסלע מריחואנה לגאלית לא תוכל להכהות. והמונח אם על פני אב – עדיף תמיד לדידו של אלי ישי, ולא רק בגלל האב הגדול מהקמפיין שמסתכל על כולנו מלמעלה.

השארת תגובה