המצביעים החרדים מציגים נתונים ראשונים

פילוח ההצבעה החרדית מגלה כי קרוב לרבע מהמצביעים מתכוונים לבחור במפלגה שאינה יהדות התורה או ש"ס • פחות מ-5% מחשיבים את ארץ ישראל השלמה יותר מכל ורק 1.3% מונעים בעקבות חוק הגיוס

קלפי-בחירות-צילום-ועדת-הבחירות-המרכזית
קלפי-בחירות-צילום-ועדת-הבחירות-המרכזית
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

לראשונה – סקר מקיף ועדכני שנערך על ידי 'קו עיתונות', בחן את השאלות המרכזיות בדרך לקלפי אצל מדגם מייצג רחב במיוחד של 1,364 חרדים מכל החוגים והקבוצות, בפילוח מקצועי.

המשתתפים נשאלו ארבע שאלות – למי יצביעו אילו הבחירות יתקיימו היום, למי יצביעו אם ייאלצו לוותר על הבחירה הראשונה (פתק שני), מה הנושא המשמעותי ביותר מבחינתם בדרך לקלפי והאם הקמפיינים של המפלגות החרדיות עוסקים בנושאים שחשובים להם.

לשאלה הראשונה, אילו הבחירות היו מתקיימות היום – למי הייתם מצביעים? השיבו רוב מוחץ של 51.3% כי יצביעו לרשימת יהדות התורה, במקום השני נמצאת ש"ס עם 23% מקולות המצביעים.

מתברר כי החשש המדובר בתקופה האחרונה, ואשר נחשף כבר בסקר 'קו עיתונות' מלפני שבועות אחדים, כי חרדים רבים יצביעו למפלגות אחרות – קורם עור וגידים. כמעט רבע מהמשתתפים בסקר בחרו בהן. בראש הרשימה מוביל הליכוד עם 7.5%, במקום הרביעי נמצאת יחד של אלי ישי עם 5% בלבד, 3% יבחרו להצביע לאיחוד מפלגות הימין, 2.2% מתכוונים להצביע עבור זהות של משה פייגלין שצוברת תאוצה בסקרים בשבוע האחרון ואחוז זהה מתכוון להצביע עבור 'הימין החדש' בראשות בנט ושקד. 5.5% יצביעו למפלגה אחרת.

שאלת 'הפתק השני' משמעותית למדי, מאחר ואחוז ניכר מהמצביעים הם בעצם מתלבטים שמתנדנדים בין שתי מפלגות, ולפיכך היא מאפשרת למפלגות לאבחן לאן מצביעיהן נוטים ואיזה קמפיין עליהן לנהל. בסקר שפורסם בתחילת השבוע ב'הארץ' עלה כי מצביעי יהדות התורה הם הנאמנים ביותר למפלגה ורובם בטוחים בהצבעתם, אך במפלגות אחרות המצב מורכב יותר.

לשאלה – לו הייתם צריכים לבחור מפלגה אחרת – איזו מפלגה הייתם בוחרים כעדיפות שנייה? השיבו 44% יהדות התורה, למעשה, כמעט כל מי שלא מצביע עבור המפלגה בבחירה ראשונה, היה מצביע לה כבחירה משנית. 28.6% בחרו כאופציה שניה את ש"ס, 8.3% העדיפו את הליכוד, 3.9% היו מצביעים יחד, 3.6% יבחרו את איחוד מפלגות הימין, 2.5% זהות ו-2.5% הימין החדש. 6.3% יצביעו למפלגה אחרת.

השאלה השלישית בחנה את הסיבות להצבעה, בפרט לאחר טענות שנשמעו שוב ושוב בשנים האחרונות כי הציבור החרדי אנו ממושמע ל'דעת תורה', טענה שהופרכה כבר בבחירות המקומיות, ודומה כי תוצאות הסקר מחדדות את המצב.

לשאלה – מה המניע החשוב יותר עבורכם להצבעה למפלגה? ענו רוב מוחץ של 75% כי 'הוראת גדולי ישראל' היא המניע המשמעותי והחשוב ביותר עבורם. 4.9% בחרו דווקא את תחום ה'טיפול בפניות הציבור',  4.9% השיבו כי 'ארץ ישראל השלמה' היא המניע המשמעותי עבורם.

שאלה מרכזית שעמדה במוקד בחודש האחרון היא חשיבות המשך כהונתו של נתניהו בראשות הממשלה, בש"ס אף הציבו את הנושא כמוטו מרכזי במערכת הבחירות, אך מתברר כי רק אצל 4.7% נושא 'המשך ממשלת נתניהו' מהווה גורם מכריע בהצבעה, 4.5% בחרו ב'שמירה על השבת בישראל' כנושא המשמעותי ביותר עבורם, 3.1% בחרו ב'שמירה על החינוך החרדי', 1.6% העדיפו את מציאת 'פתרונות תעסוקה לציבור החרדי' ורק 1.3% הצביעו על 'פתרון לחוק הגיוס' כנושא המכריע מבחינתם בבחירת מפלגה להצביע עבורה.

ולשאלה האחרונה, האם הקמפיין של המפלגות החרדיות עד כה עוסק בנושאים שחשובים לך? השיבו 27.8% כי קמפיין ש"ס לא עוסק בנושאים הללו ואילו קמפיין יהדות התורה כן. 27.3% השיבו כי שני הקמפיינים לא עוסקים בכך, לעומת 26.3% שסבורים ששני הקמפיינים כן עוסקים בכך, ואילו 16.3% טענו כי קמפיין ש"ס עוסק בנושאים החשובים להם בעוד קמפיין יהדות התורה – לא עוסק בהם.

התוצאות המלאות:

אילו הבחירות היו מתקיימות היום – למי הייתם מצביעים?

51.3% יהדות התורה
23% שס
7.5% הליכוד
5.5% מפלגה אחרת
5% יחד
3% איחוד מפלגות הימין
2.2% זהות
2.2% הימין החדש

לו הייתם צריכים לבחור מפלגה אחרת – איזו מפלגה הייתם בוחרים כעדיפות שנייה?

44% יהדות התורה
28.6% שס
8.3% הליכוד
6.3% מפלגה אחרת
3.9% יחד
3.6% הימין החדש
2.5% זהות
2.5% הימין החדש

מה המניע החשוב יותר עבורכם להצבעה למפלגה?

75% הוראת גדולי ישראל
4.9% טיפול בפניות הציבור
4.9% ארץ ישראל השלמה
4.7% המשך ממשלת נתניהו
4.5% שמירה על השבת בישראל
3.1% שמירה על החינוך החרדי
1.6% פתרונות תעסוקה לציבור החרדי
1.3% פתרון לחוק הגיוס

האם הקמפיין של המפלגות החרדיות עד כה עוסק בנושאים שחשובים לך?

27.8% שס – לא, יהדות התורה – כן
27.3% שתיהן לא
26.3% שתיהן כן
16.3% שס – כן, יהדות התורה – לא

השארת תגובה