נתניהו חתם: 23.000 דירות חדשות בירושלים

בטקס שנערך באולם מועצת העיר ירושלים במעמד ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון, ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, שרת השיכון והבינוי יפעת שאשא ביטון ויו " ר רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון

חתימת הסכם גג בירושלים
חתימת הסכם גג בירושלים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בבירה נחתם הסכם הגג האסטרטגי בין עיריית ירושלים למשרד האוצר ורשות מקרקעי ישראל.

בטקס שנערך באולם מועצת העיר ירושלים במעמד ראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו, שר האוצר, משה כחלון, ראש עיריית ירושלים, משה ליאון, שרת השיכון והבינוי יפעת שאשא ביטון ויו"ר רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שומרון.

במסגרת ההסכם עתידות להיבנות כ- 23,000 יחידות דיור חדשות, 3 מיליון מ"ר חדשים למסחר, והשקעת שיא של 1.5 מיליארד ₪ בתשתיות בשכונות הוותיקות.

הסכם הגג האסטרטגי עם משרד האוצר ורמ"י יביא לראשונה מזה שנים ארוכות לבניית עשרות אלפי יחידות דיור חדשות והקמת שטחי תעסוקה מסחר ומלונאות חדשים.

ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו: " יהודים בנו בירושלים לפני 3,000 שנים ויהודים בונים בירושלים היום. ירושלים זו לא התנחלות, ירושלים היא בירת ישראל לנצח, 3,000 שנה זה חלק של הנצח. אנחנו מחוייבים לירושלים.

"אנחנו רוצים לתת הכרה לצה"ל ולכן בימים האחרונים ביקשתי להעביר את תערוכת צה"ל. היא ישבה מאופסנת וארוזה בשפלה והחלטנו להעביר אותה. דיברתי עם הרמטכ"ל, דיברתי עם שר הביטחון – זה אני, והגענו להסכמה להעביר את תערוכת צה"ל המורחבת לירושלים. תתברך ירושלים וגם יתברך צה"ל".

שר האוצר משה כחלון: "הסכם הגג שאנחנו חותמים עליו היום שם סוף להקפאת הבניה בירושלים. חובתנו להוכיח שהריבונות הישראלית על ירושלים, על כל חלקיה, היא לא רק סיסמה, אלא הלכה למעשה. אנחנו משקיעים מדי שנה בעיר ירושלים מיליארדים – והסכם הגג הזה מדבר על עוד כמיליארד וחצי נוספים. אחריותנו לשמור על ירושלים לא רק מאוחדת, אלא לשמור על המגוון של תושביה, על היותה פתוחה וסובלנית כלפי הבאים בשעריה, חזקה ואיתנה כלכלית עבור כולנו, ודוגמא ומופת לסובלנות, אהבת האדם וצדק חברתי. אני נמצא בפוליטיקה כדי שבשנים הקרובות יהיו לעוד 150,000 זוגות צעירים דירה וכדי שנוכל לממש ולחתום על הסכמי גג נוספים. זהו יום חג לירושלים, למדינת ישראל ואין סמלי וראוי יותר שהסכם זה נחתם דווקא ביום פטירתו של מנחם בגין עליו השלום."

 ראש העיר ירושלים, משה ליאון:  "יש ממשלות שרוצות לחלק את ירושלים ויש ממשלות שמחלקות לירושלים. זהו רגע היסטורי לירושלים ואני גאה להיות זה שמוביל אותו. היום עיריית ירושלים ברשותי עושה היסטוריה וחותמת יחד עם ראש הממשלה, שר האוצר ורמ"י על הסכם גג שיוסיף לירושלים כ- 14,800 יחידות דיור נוספות ומיליוני מטרים נוספים לתעסוקה ולדיור. זהו צעד משמעותי שבעתיד יעניק פתרונות דיור ותעסוקה לצעירי העיר שבסופו של יום ישארו לגור בעיר. אני מודה לשר האוצר, משה כחלון על התגייסותו למען העיר ולראש ממשלת ישראל מר בנימין נתניהו על תמיכתו  התמידית בבירת ישראל ".

שרת השיכון והבינוי ד״ר יפעת שאשא ביטון בטקס חתימת ההסכם גג: " אני מברכת את ראש העיר על הרוח החדשה בקידום וחיזוק הבנייה בירושלים, בירתנו הנצחית. גאה לעמוד בראש משרד שמקדם התחדשות עירונית בהיקפים יוצאי דופן ואני מקווה שמציון תצא הבשורה לכל חלקי הארץ בחידוש המרקם הוותיק. בשורה שתעניק לתושבים הזדמנות אמיתית לחיים בסביבה ראויה ומתחדשת״

 יו"ר רשות מקרקעי ישראל, עדיאל שמרון: " מנהל רשות מקרקעי ישראל עדיאל שמרון הסכם הגג עם ירושלים הוא בשורה לבירת ישראל המשוועת מזה זמן לקרקעות עבור דיור. רמ"י התגייסה להסכם חשוב שיהווה מנוע צמיחה דמוגרפי כלכלי ותעסוקתי לירושלים".

לאחר שטיוטת הסכם ההבנות בין עיריית ירושלים ורמ"י לא אושרה במועצת העיר בסוף שנת 2018,  היום מציגה עיריית ירושלים את  הסכם הגג הדרמטי עם משרד האוצר ורשות מנהל מקרקעי ישראל (רמ"י) שיוביל לבניית כ- 14,800 אלף דירות חדשות ברחבי הבירה, בהן גם דיור למשתכן והתחדשות עירונית.

ההסכם אשר אושר בטקס חגיגי שהתקיים באולם מועצת העיר ירושלים הוא המשך ישיר של החלטת ממשלה 768 שבמסגרתה סיכמו כל הגורמים לפתח, להקים ולהרחיב כ-12 שכונות בבירה.

בנוסף לדירות חדשות כולל ההסכם של העירייה עם משרד האוצר ורמ"י גם הסכמות לשיווק של שטחי 3 תעסוקה, מסחר ומלונאות בהיקף חסר תקדים של 3 מיליון מ"ר.

עיקרי  ההסכם:
מדובר בהסכם  אסטרטגי לצורך הבטחת שיווק השכונות בלוח זמנים מהיר ובאיגום משאבים ממשלתי אשר יאיץ את התפתחות העיר וצמיחתה.

 1. מועד השיווק: במסגרת שיווק אינטנסיבי ומרוכז משווקת רמ"י, בין היתר,  בשלב ראשון, את תכניות "מורדות ארנונה" ו"חוות הנוער הציוני " ומספר מתחמים נוספים .
 2. פיתוח התשתיות: פיתוח תשתיות  צמודות ותשתיות העל יבוצעו על ידי העירייה והחברות העירוניות מטעמה,  במימון ובפיקוח של רמ"י ובשיתוף עם משרדי הממשלה השונים.
 3. צמצום פערים: במסגרת ההסכם תפעל הממשלה ביחד עם העירייה להקמת מבני ציבור ולשדרוג התשתיות בשכונות הוותיקות.
 4. התחדשות עירונית : רמ"י תקצה קרקע משלימה למעלה מ – 2,500 יח"ד שיאפשרו את בנייתם של כ – 10,000 יח"ד בפרויקטים של התחדשות עירונית ברחבי העיר.
 5. מימון: רשות מקרקעי ישראל תממן את עלויות פיתוח המתחמים ותשתיות העל ממקורותיה הכספיים שיתבססו בעיקרון על תקבולי השיווק של הקרקע ועל תקציבי משרדי הממשלה השונים (תחבורה, חינוך, כלכלה וכיו"ב). בהתאם לאמור בהסכם,  העירייה והוועדה המקומית יוותרו, בחלק מהמתחמים, על גביית היטלי הפיתוח  כנגד העמדת תקציבי הפיתוח ע"י רשות מקרקעי ישראל.

  הפריסה של הבנייה הצפויה על פי אזורים בעיר:

  שערי צדק הישן 240
  חוות הנוער הציוני 316
  אינפילים -פסגת זאב 900
  מורדות ארנונה 1829
  קירוי בגין 1760
  רכס לבן 5000
  משואה צפון 800
  התחדשות עירונית 4000
  רשות השידור 308
  ירמיהו 60
  פי גלילות 1200
  ואדי רוממה 200
  מורדות נווה יעקב 2000
  התחדשות עירונית 4000

השארת תגובה