הדרום בוער: רק הליכוד יכול

הרוחות בדרום מתלהטות ונדמה כי אין מנוס ממבצע צבאי נוסף, שצפוי לצאת לדרך רק לאחר הבחירות • מי מסוגל ויודע לנהל מבצע כזה? • וגם: הבטחות הסרק של מפלגות הימין לא יחזיקו מים אם גנץ ייבחר

רקטה פגעה בבית בשדרות
רקטה פגעה בבית בשדרות
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

השאלה שמרחפת בחלל האוויר, בין בלוני הנפץ ב״עוטף״ אינה האם אלא מתי? ההבנה משותפת, אין מנוס, מתכוננים לסבב נוסף! בירושלים יעשו כמעט הכל, בכדי לדחות את המבצע הבלתי נמנע ללאחר הבחירות. לא בטוח שהחמאס ישתף פעולה. בעזה מבינים ששינוי ופתרון חייבים להיות ע״י מפץ ושבירת הכלים. המצב הנוכחי, גסיסה מתמשכת לכיוון חידלון בלתי נמנע. משחקים על זמן שאינו. החזרה לפעילות הטרדה וטרור יומיומית ליד הגדר, מניין הפצועים והנפגעים שלא פוסק, מלהיטים את האווירה עד רתיחה והתלקחות שכרגע נראים בלתי נמנעים.

במצב הקיים בשטח, רצועת עזה הינה מחנה הסגר אחד גדול, ללא שביב של תקווה ו-או תאריך יעד לשבירת המצור. הכסף הקטארי מחזיק את פתיל החיים שיהבהב ולא יכבה, המנהרות מכיוון מצרים מזרימות ציוד ואספקה צבאיים, שישראל החוששת לביטחונה לא מרשה להעביר דרך המעברים המפוקחים על ידיה, כגון מוצרי דישון ומרכיבים כימיים שבקלות יכולים להפוך לחומרי נפץ. ציוד טכני, מחרטות, מתכות באיכות גבוהה שמיועדים לכלי לחימה בלבד, מוזרמים דרך המנהרות. לצד כספים במזומן מאיראן המיועדים לתמיכה בפעילות תומכת טרור, או מימון ישיר לפעילי טרור. המנהרות מכיוון מצרים הינם עורק החמצן של הטרור העזתי. המנהרות לכיוון ישראל סיפקו את הפאן ההתקפי, והחלום החמאסי להכריע ו-או לפגוע בישראל. כרגע החלום נפגע קשות, מה שמחייב את החמאס לפעילות יבשתית וימית יזומה.

כיום המעברים בין ישראל לעזה ובין מצרים לעזה, פתוחים לרווחה, לכל סוגי האספקה לעזה ויצוא תוצרת חקלאית ומפעלי הייצור בעזה החוצה. הבעיה, כוח הקניה הדל של העזתיים. האבטלה נושקת ל35 אחוז ומעלה, השכר לעובדי הייצור והחקלאות דל עד מבזה. משכורות שכירי ופקידי הרשות ופעילי הארגונים הצבאיים לא משולמות כסדרן, המתח בשיאו. כוח הקנייה הדל למרות השפע היחסי בשווקים, לאחר פתיחת המעברים, מסבירים את פרצי האלימות סביב הגדר וטרור הבלונים שמוכתבים כמדיניות יזומה ע״י שלטון החמאס, במטרה לנקז את רגשות הזעם הכאב והחידלון של התושבים הממורמרים. העתיד לוט בערפל. השבוע צה״ל הגיב בחריפות על הטיל שיורט ע״י מערכת כיפת ברזל. המזל היה עם הטובים. הכל יכול היה להיגמר אחרת.

המדיניות הישראלית הנוכחית ב״עוטף״ השתנתה. בהחלט המשך ׳הכלה׳ אך מתונה וגמישה. מגיבים בהפצצות כמעט לכל זר בלונים שחוצה את הגבול, אך לא שוברים את הכלים בתגובת הנגד. למזל כולנו, עדיין לא נגרם נזק משמעותי מבלוני הנפץ. אסון, בצד כלשהוא של הגבול והסצנריו משתנה. נער ערבי שנהרג שלשום על הגדר, גרר ירי טיל מכיוון הרצועה, בתגובה צה״ל הפציץ מטרות! לא רק עמדות ריקות. מישהו ברצועה לקח פיקוד והשטח נרגע, עד מתי? השטח רותח ומבעבע. לישראל יש תאריך יעד ל״הכלה״, ה9 לאפריל יום הבוחר הישראלי. ניסיון העבר לימד את המדינאים והפוליטיקאים שלא חשוב מה מספרים להם הגנרלים. למבצע- מלחמה יודעים איך נכנסים! לא יודעים איך מסיימים. סיפורי מלחמות הבזק בסגנון מלחמת ששת-הימים, נשארו מונצחים על אלבומי הניצחון ודברי הימים. המבצעים והמלחמות מאז ועד העידן הנוכחי, נוהגים להתארך ולעיתים להסתבך. כוח העמידה של העורף הישראלי, לא הועמד במבחן אמיתי וטוב שכך.

ימי בחירות אינם זמן לניסיונות קרביים ומבצעי בזק מצולמים. מדינאים חמושים במעיל רוח שחור ובלורית מתנופפת ברוח, טובים לתמונות, כשהכלים דוממים והמדים מצוחצחים. כשהתותחים יורים והבוץ עוטף ומכתים את החיילים, הפוליטיקאים מסתגרים בלשכות, קרוב לממ״ד ולמחסה. אין ספק, מכת מחץ ופירוק החמאס מיכולותיו, יכולים להיות שובר שוויון בבחירות הצמודות המתרגשות עלינו. מר ביטחון בנימין נתניהו היה ממנף את ההישג ל10 מנדטים ויותר. הוא בהחלט יכול. מדיניות ה״הכלה״ המוכתבת ע״י הממשלה, יכולה להסתיים ברגע. תגובה ישראלית חריגה וחריפה, תגרום לתגובה חמאסית כואבת, מכאן מבול של אש וטילים. תושבי מרכז הארץ יתחברו לממ"דים, לפחות לזמן קצוב. א״כ, למה לא?

העבר הלא רחוק הוכיח, כי ידיה של ישראל קשורות, גם במלחמתה הצודקת בטרור העזתי, וגם עם גיבוי אמריקאי מלא. מה שמותר למדינות אחרות ובפרט למדינות הערביות השכנות אסור לישראל. סוריה, טורקיה ואפי׳ רוסיה יטיפו לנו מוסר צדקני. ההפצצות הכירורגיות לא ממוטטות את שלטון החמאס, טכנית צה״ל יכול לשטח את עזה, אך ירושלים לא רוצה, היא חוששת מהתגובה האירופאית. בגדול, בישראל חוששים מנטילה מחודשת של האחריות לשליטה ישראלית ברצועה, זה יעלה מיליארדים. ישראל הופכת להיות חשופה לטרור רחוב קבוע, לצד האחריות לשיקום התשתיות ותשלום המשכורות של עובדי החינוך והמנהלה. הדרך להשגת ביתור השטח בכדי ליצור שליטה פיזית ברצועה, שתמוטט את שלטון החמאס, עלולים להיות כרוכים באבדות רבות. סוד גלוי שלעורף הישראלי קשה עם התוצאות. כל אדם עולם ומלואו. עם הפצצות כירורגיות רק מהאוויר, או ירי ארוך טווח כשהידיים כבולות, קשה להכריע מערכות בפרקי זמן קצרים. עזה מאד צפופה, וכל מטרה ופגיעה, מספקות מיידית תמונות נוטפות דם של ילדים מדממים ונשים בוכיות, הישר למרקעי ומסכי התקשורת העולמית.

רק בדלית ברירה נגררים למבצע צבאי. עושים הכל בכדי להימנע. בני-גנץ סוחב אחריו את שובל תוצאות הפרווה ממבצע ׳צוק-איתן׳, שבמקרה הטוב נגמר בתיקו. גם לרקורד של הצמרת הבטחונית-מדינית בישראל, המבצע לא עשה טוב לרזומה. בחמאס מתפארים בניצחון. שרדנו מול הצבא הישראלי 50 יום. ישראל ביקשה הפסקת אש. להרתעה הישראלית המפורסמת נעשה נזק בלתי הפיך.

סקרי דעת הקהל הנוכחיים מלמדים על שוויון. במצב הנוכחי הבחירות יוכרעו ואולי שלטון יתחלף על מאה אלף קול בלבד. יתירה מזו, הפיצול בימין, עלול לגרום שמחנה הימין יהיה גדול במאה וחמישים אלף קולות, אך מאתים ואולי שלש מאות אלף קול ירדו לטמיון למחנה הימין, באם ׳ישראל ביתנו׳ של ליברמן, ׳יחד׳ של אלי ישי, ׳זהות׳ של משה פייגלין, ואולי ׳כולנו׳ של כחלון לא יעברו. בנוסף ל׳צומת׳ של חזן שעלולה לסחוב קולות פוטנציאלים מהימין. הימין ינצח במספר המצביעים בצורה משמעותית, וישקף את הלכי הרוח ורצון הציבור, בכנסת זה יתורגם למנדטים עפ״י נוסחאות החוק המסובכות. אגב, הבדיחה, איווט ליברמן היה זה שלחץ להגדלת אחוז החסימה.

הטעות השכיחה של הפרשנים, המרכז-שמאל חייב את הערבים בכדי להקים קואליציה יציבה. הדרישות הערביות המינימליות חלום אוטופי ברצונות של המרכז להקים ממשלה יציבה. עפ״י הפרשנות הרווחת בלתי אפשרי בעליל. טעות. ברגע שיהיה גוש חוסם המורכב גם מהערבים, מול הגוש של, ליכוד, מפלגות הימין, חרדים! הגוש הימני יתפורר לרסיסי מרכיביו, שירוצו להיות ראשונים בקואליצית גנץ-לפיד. כל ההבטחות וההצהרות החד משמעיות של ימי הבחירות, יהפכו לבדיחה חבוטה. למעט עוצמה לישראל ויהדות התורה שהסתייגה מישיבה עם לפיד, ליברמן, כחלון, הבית היהודי ואפי הימין החדש יחפשו להיות ראשונים בחלוקת הכופתאות.

בנט וגנץ ׳האחים׳ כבר ישבו יחדיו ואכלו את אותם בורקס על שולחן הממשלה. גם הליכוד בראשות נתניהו, באם השותפים החדשים יסכימו, ובוודאי ליכוד בלי נתניהו אם וכאשר, יהיה השותף הכי לויאלי ונוח לקואליציה חדשה שבסיסה מפלגת כחול-לבן של גנץ-לפיד. בסיטואציה מסוימת, הליכוד יהיה זה שיצרף את כחול-לבן כשותפה הבכירה, לפני חלוקת השלל לשותפים הטבעיים והמסורתיים. השררה מתירה את כל הנדרים והשבועות.

סקרי דעת הקהל משקפים מגמה אך לא תוצאה. כמעט בכל מערכות הבחירות האחרונות הסוקרים טעו, לעיתים בגדול. חלקם מתוך השקפת עולם ומאווי לב שהפכו לכאילו תוצאות מדעיות. חלקם חוסר מקצועיות בוטה, וחלקם באשמת הציבור שלא מחליט או משנה את עמדותיו קרוב ליום הבוחר. בד״כ חלק מהציבור חוזר הביתה ביום הדין, גם את זאת הסוקרים אמורים לפלח. הליכוד והמפלגות החרדיות תמיד יוצאים נשכרים מהחזרה להתלכדות בגושים והצבעה שבטית מסורתית. מה יעשה בנימין נתניהו באם סקרי דעת הקהל בשבועיים לפני יום הבוחר, ילמדו על מגמה ברורה של התנתקות מהימין וחיזוק משמעותי לגוש המרכז שמאל? רק הוא יודע ויכול. מבצע צבאי ודחיית הבחירות בהחלט אופציה שתישקל. בעקבות מלחמת יום הכיפורים נדחו הבחירות בפעם היחידה בתולדות ישראל.

השארת תגובה