משפט הציבור: נתניהו צריך להתפטר

נתניהו
נתניהו
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בנימין נתניהו הוכיח בחודשים האחרונים שהוא מוכן לעשות לא מעט, לרבות איום על רשויות החוק והמשפט, כדי להישאר בכסאו. עתה, כאשר גם המשטרה וגם הפרקליטות סבורות שראש הממשלה שלנו חשוד בעבירת טוהר המידות החמורה מכולן – שוחד – המשך כהונתו היא לא פחות מאיום ממשי לדמוקרטיה בישראל.

האם נתניהו יכול להמשיך בתפקידו בעקבות כתב האישום (בכפוף לשימוע) שהוצג נגדו השבוע? התשובה הטכנית היא כן. אך לטעמי, לא יעלה על הדעת שראש ממשלה ימשיך לכהן או יעמיד את עצמו לבחירה כאשר חשדות כה כבדים מרחפים מעל ראשו.

ומדוע אני טוען כך? כי למרות שלכל אדם עומדת חזקת החפות (גם ראש הממשלה אינו אשם עד שבית המשפט יקבע אחרת), פשוט לא הגיוני שראש מדינה יתכונן למשפט פלילי בבוקר – ויקבל החלטות על יציאה למלחמה או רפורמה כלכלית ענקית בערב.

יתרה מזאת, ברור כי כל נאשם נלחם בעור שיניו על החופש שלו – טבעי ואנושי שאדם שנאבק על חפותו יתקוף ויערער את תקינות ההליך המשפטי כחלק מקו ההגנה – אך מהו המחיר שכולנו נשלם כאשר הנאשם הזה הוא ראש המדינה? וחשוב להבין כי לא מדובר עניין אישי או מפלגתי – הנושא מתמצה לשתי שאלות בסיסיות: האם אתם יכולים לדמיין אדם מנהל מדינה בשעה שהוא יושב על ספסל הנאשמים? כיצד יישמר שלטון החוק והדמוקרטיה אם יימשכו המתקפות של האיש החזק במדינה על המשטרה, הפרקליטות ובית המשפט?

נתניהו החל בפעילותו הציבורית לפני למעלה מ-35 שנה – הקדיש כמחצית מחייו למען השירות הציבורי – ובתקופה זו עשה רבות למען המדינה, בחזיתות רבות. אני מלא הערכה כלפיו על זה. אך לעניות דעתי, הגיע היום הרגע שייצא להילחם על חפותו כאזרח. אני מאחל לו, ולכולנו, כי האמת תצא לאור.

ניר בן-צבי הוא מנכ"ל "שקוף", כלי תקשורת הראשון בישראל שנמצא בבעלות מלאה וישירה של הציבור

 

השארת תגובה