אחרי סדרת מתקפות: ש"ס תיכנס לקואליציה

4 חודשים לאחר הבחירות ואחרי שהביעו אכזבה וכעס מהיחס כלפיהן, סיעות ש"ס בדרכן לאייש את הקואליציות העירוניות • מה השתנה, איזה הישגים הביאו ומה יהיה המשקל שלהן בקבלת ההחלטות? כל הפרטים

רפי ברנס, אריה דרעי ובני אלחרר
רפי ברנס, אריה דרעי ובני אלחרר
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אחרי תקופת "בצורת" ארוכה של המפלגות החרדיות, עומדות סיעות ש"ס בבת ים ובחולון להיכנס לקואליציה העירונית. ההסכמים ערוכים ומוכנים והם אמורים להיחתם בימים הקרובים.

ראשית לחולון: סיעת ש"ס המקומית שהייתה שותפה קואליציונית בכירה במשך שנים ואף תמכה בבחירות האחרונות בראש העיר מוטי ששון, נקלעה ליריבות מרה שאיימה לפרום את הברית הפוליטית.

לפני חודש נראה היה שפניהם של חברי ש"ס בחולון לאופוזיציה. בראיון לוחמני וכאוב שהעניק יו"ר הסיעה ל'קו עיתונות', מתח חיים זברלו ביקרות נוקבת כלפי ראש העיר וטען לאפליה כלפי החינוך החרדי ולבעיות בענייני הסטטוס קוו.

"יש קיפוח גדול מאוד, חשבתי לתקן, חלק מהדברים תיקנו בעבר אבל ששון מקשה עלינו להמשיך לתקן הלאה", אמר זברלו והוסיף: "אני יכול לוותר על הרבה דברים, אבל על החינוך של הילדים שלנו – אין וויתור. 14 שנים שתקנו, היינו נאמנים, לא זזנו ימין ושמאל, אף על פי שהיינו מקופחים. אבל ברגע שהציבור גדל ואין לו את הצרכים שלו – באו מים עד נפש".

בימים האחרונים החלו גישושים בין הצדדים וההדורים יושרו. על פי ההסכם, זברלו ימשיך להחזיק בתפקיד סגן ראש העיר (בשכר) וסיעתו תחזיק בוועדות ובתפקידים שהיו בידה.

בשיחה עם 'קו עיתונות', מסביר זברלו כי בסופו של דבר סיעתו הצליחה להשיג את שביקשה ובעיקר – שוויון לכל ילד. לדבריו, הוא קיבל התחייבות לממש תכנית אב שנעשתה בעבר ולא בוצעה, שנועדה לפתור את צרכי החינוך החרדי בעיר, בנוסף להבטחה ברורה שהילדים החרדיים יהיו שווי זכויות.

גם נושאי הסטטוס קוו עוגנו בהסכם עם הבטחה שלא ייפתחו מקומות עירוניים נוספים בשבתות. "תמיד צריך לשאוף ליותר, אף פעם לא מקבלים בדיוק את מה שרוצים, אבל השגנו את עיקרי הדברים שהיו חשובים לנו", אומר זברלו.

כל הילדים שווים

לעומת חולון, בה מלאכת הרכבת הקואליציה טרם הסתיימה, הרי שבשכנתה, העיר בת ים, מליאת מועצת העיר מתפקדת במלוא העוז עם רוב נכבד לקואליציה בראשות צביקה ברוט.

סיעת ש"ס המקומית אמנם לא נחוצה לברוט על מנת לתחזק את עבודת העירייה השוטפת, אך לאחר לחצים רבים ומתוך רצון לתת לכל הקהלים בעיר תחושת שותפות, הצליחו הצדדים להגיע להסכמות לקראת חתימה על כניסת ש"ס לקואליציה. מי שהטיל את כובד משקלו לטובת ההסכם הוא רב העיר הגאון רבי אליהו בר שלום.

גם במקרה של בת ים, לכניסת ש"ס לקואליציה קדמה מתקפה חריפה על רקע העברת התקציב העירוני, בה האשים יו"ר ש"ס רפי ברנז את העירייה בהדרת הציבור הדתי. הוא שלח מכתב זועם בעניין לשר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי והבטיח לנהל קרב עיקש.

לעומת הקדנציה הקודמת, בה ש"ס החזיקה בארבעה מנדטים והייתה שושבין מרכזי בקואליציה של ראש העיר יוסי בכר, הרי שכעת תיאלץ ש"ס להסתפק בהשפעה מועטה, בהתאם לגודלה. כזכור, ש"ס השיגה בבחירות האחרונות 3 מנדטים ובהמשך ערק משורותיה חבר המועצה הרב יצחק אסקפה והיא נותרה עם 2 חברים: ברנז ושמעון סבן.

אמש התכנסה מליאת מועצת העיר לישיבתה החודשית, כשעל סדר היום לא מופיע צירוף הסיעה לקואליציה ומינוי הצפוי של ברנז לתפקיד המשנה לראש העיר. על פי הגורמים המעורבים, ההסכם נחתם בסמוך לכינוס המועצה או לכל המאוחר היום.

השארת תגובה