מאבק השלט: העירייה מפעילה אכיפה בררנית על אנשי ימין

עיריית ירושלים הסירה שלט עם הכיתוב "שמאלנים בוגדים" ורשמה דו"ח, בית המשפט מתח ביקורת וקבע כי העירייה לא עשתה מאומה נגד שלטים אחרים: "התנהגות פסולה"

שלט
שלט
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ראובן חכם, תושב ירושלים, תלה על חלון ביתו שלט "שמאלנים בוגדים". השלט הורד על ידי פקחי העירייה והוא אף נקנס. חכם ניהל קרב משפטי נגד העירייה שהסתיים השבוע כשידו על העליונה. בית המשפט פסק כי העירייה נוקטת באפליה ובאכיפה בררנית, כשהיא מסירה אך ורק שלטים של אנשי ימין ולא של אנשי שמאל.

לפני כחצי שנה, תלה חכם על ביתו בשכונת קריית יובל את השלט עם הכיתוב הבעייתי, ועורר סערה. חבר המועצה דאז איתי גוטלר פנה לרשויות הפיקוח העירוניות ואלו מיהרו לפעול. לאחר שהוזהר, התבקש וסירב – עלו פקחי העירייה על סולמות והסירו בעצמם את השלט. בהמשך חכם נקנס ב-475 ₪ בשל עבירה על חוק עזר עירוני בנושא שילוט.

חכם לא הרים ידיים ובאמצעות עו"ד איתמר בן גביר, עתר לבית משפט לעניינים מקומיים בירושלים, בטענה כי הסרת השלט היא "ניסיון שרירותי ופסול לסתימת פיות ולמניעת ביקורת לגיטימית".

חכם ובן גביר הגיעו ערוכים למשפט, והם הביאו הוכחות רבות לשלטים שתלו אנשי שמאל וכנגדם לא ננקטה כלל פעולת אכיפה עירונית. בין היתר הציגו שלטים עליהם כיתובים: "הצילו הגירוש הזה הורג", "עוצרים את הגירוש" ו"היבדלו מתוך העדה הרעה הזאת".

השופטת סיגל אלבו קיבלה את טיעוני הנאשם ובא כוחו וקבעה כי העירייה נקטה כלפיו אכיפה בררנית, ולא הסירה שלטים אחרים. היא מתחה ביקורת על פעולתה של העירייה וגם על תשובותיה בבית המשפט: "הדבר מצביע על התנהגות פסולה של הרשות וכן על העוול שנגרם לנאשם בשל העמדתו לדין".

השופטת ציינה את הפניות החוזרות ונשנות של חכם ובן גביר לעירייה, בהן הציגו את השלטים הנוספים וביקשו או להסיר אותם או לבטל את התביעה כלפיהם.

בשל כך, הורתה השופטת לעיריית ירושלים לבטל את הדו"ח שניתן לראובן חכם ולשלם לו 1,500 ₪ הוצאות.

עורך דין איתמר בן גביר שייצג את חכם מסר בתגובה לפסק הדין, "אני מרוצה שבית המשפט מקבל היום את טענותיי, ולמעשה אומר בצורה מפורשת כי עיריית ירושלים הפלתה בין אנשי ימין לאנשי שמאל. כאשר התובע העירוני סוגר תיקים של אנשי שמאל, בשל התערבות פוליטית של חברי מועצת העיר, הוא מנהל מול הלקוח שלי מדיניות של 'יקוב הדין את ההר'".

באשר לתוכן השלט שנתלה אמר בן גביר, "אני לא חושב שכל השמאלנים הם בוגדים, אולם אכן יש בשמאל ניצני בגידה, ויתרה מזאת אני סבור שחופש הביטוי מאפשר להגיד את הדברים האלו. ידע התובע העירוני כי לא תהיה כאן אפליה ומדיניות של איפה ואיפה; אם אנשי השמאל יכולים לדבר בשם חופש הביטוי, אזי ודאי שזכות זו שמורה גם לאנשי ימין".

השארת תגובה