'יתד' ישלם לארגון 'צוהר' 46.000 ש"ח פיצויים

יתד נאמן
יתד נאמן
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

שופטת בית משפט השלום בירושלים, קרן אזולאי, קיבלה בסוף השבוע שעבר, תביעת לשון הרע שהגיש ארגון רבני צהר כנגד היומון החרדי "יתד נאמן" בגין שתי ידיעות שפורסמו ביומון בשנים 2012 ו-2013, וחייב את יתד נאמן לשלם לארגון רבני צהר פיצוי בסך 36,000 ₪ בתוספת 10,000 שכ"ט עו"ד.

בתביעה שהוגשה על ידי עו"ד ישעיהו אברהם ממשרד בן דוד –אברהם – הכהן טענו בארגון רבני צהר על כתבה שבה נטען כי רבני צהר מקבלים כספים מהקרן החדשה לישראל, אשר לטענת יתד נאמן "מממנת את גדולי האויבים של העם היהודי", "מגנה על המרצחים והמחבלים ומוציאה את דיבתם של יהודים רעה בעיני העולם". על פי הפרסום כספי הקרן הם שמימנו את פרסומי צהר בנושא החתונות, וזאת, כך לטענת יתד נאמן, כחלק מאסטרטגיה כוללת של הקרן להיאבק בציבור הדתי.

הדיון בתביעה לא נסוב על הקרן החדשה, שהטענות נגדה כלל לא נדונו אלא עסק בשאלה האם פרסום לפיו גוף מקבל כספים מגוף אחר שמיוחסים לו פעולות מעין אלו, הוא לשון הרע. בית המשפט קיבל את טענות רבני צהר, כי לא קיבלו כספים או תרומות מהקרן החדשה וכי הצגת הארגון כמי שמקבל כספים מגוף שלטענת העיתון מגן על מרצחים ומחבלים עולה כדי לשון הרע. בית המשפט קבע עוד כי אין מדובר בהבעת דעה וכי לא עומדת ליתד נאמן הגנת תום לב בין היתר בשל העובדה שסירבה לפרסם תיקון של הפרסום גם לאחר שנתברר לה שהדברים שפרסמה אינם אמת.

בית המשפט קיבל תביעה נוספת של צהר, אשר עסקה בראיון שנתן הרב אברהם שרמן, דיין בית הדין הרבני הגדול שפסל בעבר את גיוריו של הרב דרוקמן. הרב שרמן צוטט כמי שאומר שרבני צהר מתירים מלכתחילה לקיים חתונות בעדים שאינם כשרים רק כדי למצוא חן בעיני הציבור החילוני. בית המשפט קבע כי גם פרסום זה אינו אמת, ודחה את טענות יתד נאמן כי מדובר בהבעת דעה. גם ביחס לפרסום זה סרב יתד נאמן לפרסם הודעת תיקון, ולפיכך נשללה ממנו הגנת תום הלב.

תגובת ארגון רבני צהר: "בשנים האחרונות פעילות הארגון גדלה מעבר למצופה, למעלה מ5000 זוגות מתחתנים דרך הארגון מדי שנה ומיזם הכשרות שלנו תופס תאוצה, היינו מעדיפים שלא להפגש עם שום עורך או עיתונאי בבית המשפט אך במקרה דנן לא היינו יכולים לעבור על סדר היום, מדובר בהכפשה של אלפי רבני צהר המשיאים זוגות על פי דת משה וישראל. בעזרת הכספים שיועברו בקרוב אנחנו נמשיך להגדיל את מיזם הנישואין"

השארת תגובה