פייק ניוז: הבחירות ו'תוכנית המאה'

'תכנית המאה' של טראמפ בקושי התפרסמה וכבר נדחית על ידי הימין והפלסטינים • מנגד, טראמפ זקוק להסטת דעת הקהל ונתניהו יצפה לתמונה משותפת עם הנשיא עוד טרם הבחירות בישראל

ביבי וטראמפ
ביבי וטראמפ
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

׳עסקת המאה׳ לפתרון סופי של הסכסוך במזרח התיכון, שיוזם הממשל האמריקאי, חזונו של הנשיא טראמפ אמורה הייתה להתפרסם רק לאחר הבחירות בישראל. בינתיים השגריר האמריקני בישראל, מרטין פרידמן אמר השבוע: "התזמון, האסטרטגיה וההצהרות בנושא, הם שלנו. בכוונתנו לפרסם את החזון של הנשיא, רק כאשר הממשל יגיע למסקנה שהפוטנציאל לקבלתה ולהוצאתה לפועל יגיעו לשיא". האם התגובות החריפות במערכת הפוליטית בישראל וברשות הפלשתינאית גרמו לעיכוב?

הסערה התחילה כשג׳ארד קושנר חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, ואחד משני היוזמים והמלווים של התוכנית הגרנדיוזית שפרטיה לא נחשפו, התראיין לתקשורת וחשף את העקרונות, הדרישות, המאווים, ללא פירוט הפרטים. לדבריו: ״התוכנית המדינית מפורטת מאוד, יורדת לפרטי פרטים ומתמקדת בשרטוט הגבולות ובמתן פתרון כל סוגיות הליבה, לצד פיתויים כלכליים משמעותיים".

קושנר הביע את תקוותו, כי במקביל ליישום התכנית בשטח, תוקם ממשלה פלסטינית אחת, שתחבר ותאחד את יהודה ושומרון לרצועת עזה. נכון, "יש הפרדה גאוגרפית פיזית בין הגדה המערבית לרצועת עזה, הרצון והתקווה לראות אותן מאוחדות תחת הנהגה אחת. בנוסף שיגר החתן עקיצה, הפלסטינים רוצים ממשלה לא מושחתת שדואגת רק לאינטרסים שלהם".

לדברי קושנר: "התמקדנו בארבעה עקרונות, הראשון  – החירות. אנחנו רוצים שהאנשים ייהנו מחירות, חירות ההזדמנות, הדת והפולחן ללא קשר לאמונותיהם. העיקרון השני – הכבוד. יש להגן על כבודם של האנשים, שיכבדו אחד את השני. העיקרון השלישי – שיפור החיים, עליהם ליהנות מהזדמנויות לשפר את חייהם מבלי לאפשר לסכסוכים של אבותיהם לאבד את עתיד ילדיהם. העיקרון הרביעי – הביטחון, האישי והמדיני הכולל חופש תנועה.

קושנר הדגיש במהלך דבריו את הקשר שנעשה בתוכנית-השלום המדוקדקת בין שני המישורים המדיני והכלכלי. לדבריו, הפחתת המתח בין הפלסטינים והישראלים,  "תשפר דרמטית את הזדמנויות הכלכלה והפרנסה הפלסטיניות שכיום מוגבלות בהיעדר שלום וחופש תנועה". לדבריו ההשפעה הכלכלית, לא תהיה מוגבלת אך ורק לישראלים ולפלסטינים באזור מחייתם, אלא תחול על ותשנה את האזור כולו.

לסיכום דבריו סיכם והבהיר החתן: "במשך השנים נעשה שימוש רעיל בסכסוך הישראלי-פלסטיני כדי להסית לקיצוניות ולסכסך. במשך השנים האזור התאחד סביב ההתנגדות לישראל. לא עוד, אנו מביאים את השינוי". לדבריו: השלטון האיראני הוא "הגורם הגדול ביותר לאי יציבות האזור". איראן "פועלת באזור באמצעות סוכניה ושליחיה, ומממנת את כלל המיליציות הטרוריסטיות כדי לערער את יציבותו של האזור, לסכל שלום, ובפועל מוביל וגורם ישירות להגברת מספר הפליטים ומפחית את ההזדמנויות הכלכליות לאזרחים".

הקטע הכלכלי אמור להיות משמעותי ומפתה, קושנר דילג השבוע במזרח התיכון כדי לקדם יוזמה של תמריצים כלכליים מפתים בשווי עשרות מיליארדי דולרים עבור הפלשתינים בכדי לגרור אותם להסכם. הוא ביקר באיחוד האמירויות, עומאן ובחריין, נפגש עם נשיא טורקיה, רג'יפ טאיף ארדואן והמשיך לסעודיה ולקטאר לקבץ את המיליארדים שלא ממהרים להיות מובטחים.

הבית הלבן עדיין לא פרסם בפומבי את פרטי התוכנית הכלכלית הקורצת, מגורמים המקורבים לנושא הודלף, שמדובר בהשקעה ישירה של כ-25 מיליארד דולר בפיתוח שטחי הרשות הפלשתינית ביהודה ושומרון ובעזה בעשור הקרוב. 40 מיליארד דולר נוספים מיועדים למצרים, לירדן ואולי גם ללבנון, באם תסכים להיות חלק מהיוזמה. עיקר הכסף אמור להגיע ממדינות המפרץ, ארצות הברית תתרום את חלקה כשלא ברור באיזה סכום מדובר.

פרסום תאריך היעד לפרסום התכנית, העקרונות שנחשפו ובעיקר הויתורים שישראל תצטרך להקריב מחדדים את המתח בימין. נפתלי בנט קרא לנשיא האמריקאי לפרסם את תנאי התכנית עוד לפני הבחירות, בכדי שהבוחר הישראלי יוכל לחוות את דעתו ולהצביע בהתאם. לדבריו, דווקא טראמפ שהינו ידיד ישראל, חייב זאת לאזרחי ישראל. בפניה אישית פרסם בנט קריאה לנשיא טראמפ ואמר: ״לישראל אין ידידה גדולה יותר מארה"ב, ואין ספק שאתה, הנשיא טראמפ, חבר אמיתי של ישראל. יחד עם זאת, חברים לא שומרים סודות אחד מהשני״. בנט מחכה לתגובה, גם אנחנו. באבחנה פוליטית וניצול הזדמנות, בנט כבר ״יודע״ שנתניהו לא יעמוד בלחץ, לטענתו: רק תמיכה ישירה והצבעה ל״איחוד מפלגות הימין׳, יישמר את הליכוד ונתניהו בימין. ניסיון להפיק רווח פוליטי מהסכם שעוד לא סוכם או התפרסם.

אבי גבאי יו״ר העבודה המדרדרת, לא פספס זמן מסך ואפשרות לכותרת, גבאי קפץ על העגלה והצהיר על תמיכה וציפייה מתוחה למתווה. הפרטים עדיין לא מוכרים, על מה ישראל צריכה לוותר, בירושלים עוד לא יודעים! הפלשתינאים כבר דוחים על הסף, אבי גבאי בעד. רציני זה לא.

ח"כ אחמד טיבי מחד"ש-תע"ל מתנגד ל"עסקת המאה" של נשיא ארה"ב, עוד לפני פרסום הפרטים. לדבריו: "זו תכנית גרועה, הממשל האמריקני לא מכיר את האזור היטב. קושנר תיאם חלק מהרעיונות עם נתניהו ולא עם הצד הפלסטיני". הפלשתינאים לא יוותרו על ״אף שעל״ ירושלים בירת פלשתין, זכות השיבה, פירוק ההתנחלויות, הסכם שלא כולל מראש את כל המרכיבים הנ״ל לא על דעתנו. אמר חבר בית המחוקקים הישראלי.

דווקא ב׳כחול-לבן׳ לא ממהרים להתייחס. כעיקרון שומרים שם על דממת אלחוט ומינימום תגובות. השקט של ראש הרשימה בני גנץ רק הואיל, כשגנץ התחיל לדבר, שגה קשות. עמימות היא התגובה לכל נושא, גם בנושא עסקת המאה. בליכוד עטו על העמימות כמוצאי שלל רב, ומיהרו להאשים ולשאול: ממשלת ימין בראשות הליכוד ונתניהו, או, ממשלת שמאל בראשות גנץ-לפיד. מי יעמוד טוב יותר מול טראמפ? ידידו האישי בנימין נתניהו בראשות קואליציית ימין, או חסר הניסיון עם נטייה קשה שמאלה, בני גנץ בראשות קואליציה עם השמאל הקיצון, העבודה ומר״צ, התלויה בצווארה ונתונה לחסות בלעדית של הרשימות הערביות.

בנימין נתניהו מתעתד לעבור בוושינגטון לצילום בחדר הסגלגל, עוד לפני מועד הבחירות. תמונה חברית חדשה ומעודכנת עם טראמפ, יכולה רק לעזור. דונאלד-טראמפ המסובך עד מעבר לגרונו בפרשיותיו, עומד מול האשמות פרקליטו לשעבר מייקל כהן, בעודו נמצא בשליחות מדינית בוויאטנם לפגישה עם העריץ הצפון קוריאני, חייב דחוף ונואשות הישג והסטת דעת הקהל האמריקאית, לפרויקט מלהיב, שיסחף כותרות וייצר אוירה חדשה בוושינגטון. הסכסוך המזרח תיכוני תמיד היה בראש מהדורות החדשות וזכה לכותרות ראשיות. בעבר ההצעות וניסיונות ההתערבות של הנשיאים האמריקאים זכו לכותרות, שיח, ופרס נובל. בפועל הם תמיד נגמרו בפיאסקו ואינתיפאדת דמים. האמריקאים התבזו. למזלנו תמיד הערבים-הפלשתינאים בסירובם האוטומטי, היו אלו שהצילו את ישראל. האם גם הפעם?

השארת תגובה