'תכנית המאה': שת"פ כלכלי, מדינה פלסטינית

חתנו היהודי של נשיא ארה"ב חשף השבוע את עיקרי תכנית השלום שמייעד הנשיא לישראל והפלסטינים • מה הסיכוי שהתכנית תצליח? האם שר החינוך נפתלי בנט צודק בחששות שהביע? וכיצד יתבטאו ההשלכות בקלפי?

דונאלד טראמפ בביקורו בישראל
דונאלד טראמפ בביקורו בישראל

חתנו היהודי של נשיא ארה"ב טראמפ, ג'ארד קושנר, חשף השבוע במהלך ראיון לרשת סקי ניוז בערבית, פרטים נוספים על 'תכנית השלום' אותה מקדם דונלד טראמפ, שנועדה לקדם את פתרון הסכסוך במזרח התיכון. על אף שההערכות הן כי התוכנית לא תצא אל הפועל ולא תבשיל לכדי יישום, חתנו של הנשיא שאף מבקר באזור יחד עם שליח הנשיא למזרח התיכון ג'ייסון גרינבלט ועם שליחו לאיראן בריאן הוק, אמר כי "ההיבט הפוליטי של תוכנית השלום מפורט מאוד ומתמקד בפתרון סוגיות הסדר קבע", קושנר הוסיף כי "קיימנו התייעצויות רבות עם הישראלים, הפלסטינים ועם מנהיגים ערבים. אנחנו רוצים לראות את רצועת עזה והגדה המערבית מאוחדות תחת הנהגה אחת".

קושנר טען בראיון, כי "לא הרבה השתנה במהלך 25 השנים האחרונות", אך הם ניסו לגבש פתרונות ולהיות מציאותיים יותר לסוגיות 2019, "בכדי שאלו יאפשרו לחיות חיים טובים יותר". בדבריו הוסיף ואמר, כי "התוכנית המדינית מאוד מפורטת וממוקדת על תיחום הגבול, על מנת לפתור את סוגיות הסדר הקבע, אך המטרה של פתרון סוגיית הגבולות היא לחסל את המגבלות הללו", בהסבירו, כי "אנחנו רוצים להביא שלום ולא פחד ולהבטיח שתהיה זרימה חופשית של אנשים וסחורות". ג'ארד קושנר אף אמר, כי מטרת התוכנית היא לא לפתור את הסכסוך הישראלי פלסטיני בלבד, אלא את הסכסוך בין ישראל לעולם הערבי כולו, "אני לא חושב שההשפעה הכלכלית של התוכנית תהיה מוגבלת לישראלים ולפלסטינים והיא תכלול את כל האזור, כולל ירדן, מצרים ולבנון", ציין.

בעקבות הראיון ובהתחשב בתקופת בחירות, יו"ר מפלגת 'הימין החדש' נפתלי בנט תקף כי ״דברי קושנר מוכיחים את מה שכבר ידענו: ביום שלאחר הבחירות ידחפו האמריקאים לממשלת נתניהו-לפיד-גנץ שתאפשר הקמת מדינה פלסטינית על כביש 6 ולחלוקת ירושלים, ונתניהו ייאלץ להתיישר". שר החינוך המשיך לתקוף את נתניהו ואמר: "נתניהו וטראמפ מתואמים ביניהם על עיתוי התכנית, מיד לאחר הבחירות. גם הזחילה של מפלגת השמאל לפיד-גנץ פנימה לקואליציה ידועה מראש. יש רק דרך אחת למנוע את זה והיא – מפלגת 'ימין חדש' חזקה ועוצמתית שתמליץ על נתניהו, אך תפעיל לחץ נגדי לבלימת פלסטין. בבחירות הקרובות השאלה היא זו – ימין או פלסטין".

במפלגת 'הליכוד' הגיבו לדבריו של בנט ומסרו: "כשבנט ושקד הקימו את 'הימין החדש' הם אמרו שעשו זאת כדי למשוך קולות מלפיד וגנץ בכדי להגדיל את גוש הימין, ושהם לא ירו בתוך הנגמ״ש. עכשיו הם באים בהאשמות שווא נגד הליכוד במטרה למשוך קולות מהליכוד, דבר שיביא לעליית ממשלת השמאל של לפיד-גנץ, שמפלגתם תהיה גדולה יותר מהליכוד. בשעה שנציגים מהימין החדש קיימו מגעים עם לפיד-גנץ כדי להצטרף אליהם אחרי הבחירות, ראש הממשלה נתניהו הבהיר כבר חד משמעית שיקים ממשלת ימין. ראש הממשלה נתניהו שמר על ארץ ישראל ועל מדינת ישראל מול הממשל העוין של אובמה והוא ימשיך לעשות זאת מול הממשל האוהד של טראמפ", הוסיפו בליכוד.

במפלגת 'הימין החדש' דחו את טענת 'הליכוד' כי הם קיימו מגעים עם גנץ ולפיד ואמרו כי מדובר ב"פייק ניוז טהור וקשקוש מוחלט". עוד הם הוסיפו, כי "הלחץ ברור. קושנר דיבר בקולו. זה ימין או פלסטין. ורק 'הימין החדש' תמנע את הקמת פלסטין בארץ ישראל". גם באיחוד מפלגות הימין, המורכב מ'הבית היהודי', 'האיחוד הלאומי' ו'עוצמה לישראל', הגיבו ואמרו כי "תכנית השלום של נשיא ארצות, שתובא מיד לאחר הבחירות, טומנת בחובה סכנה ברורה ומידית לקיומה של מדינת ישראל".

"כרגע הסכסוך לא פתיר"

בהקשר הזה ובכדי להבין את התמונה במלואה, שוחחנו עם אריאל כהנא, הכתב המדיני של עיתון ישראל היום שעונה לשאלה מה אנו יודעים על התוכנית, כך: "שני דברים עיקריים, הראשון שהיא תכלול חלק מדיני שהוא יחסית דומה ומוכר, בגדול אין שם דברים חדשים שלא ראינו בתכניות קודמות – זאת אומרת גבולות מדינה פלסטינית שכונות בירושלים, יכול להיות שזה לא בדיוק אותם גבולות שקלינטון או אובאמה הציעו, אבל אותם רעיונות פחות או יותר. החלק השני שהוא יותר מרענן הוא החלק של יזמות כלכלית שבו האמריקנים מנסים לרתום את מדינות האזור ופה הם יצאו במערך, כך אני מבין, של יוזמות כלכליות משותפות במטרה להדק ולחבר את הקשרים בין ישראל גם למדינות ערב וגם לפלסטינים", כך כהנא.

 כתבת ב'ישראל היום' שאישיים המעורבים בתוכנית, נותנים לה סיכוי נמוך להתממש…

"נאמר כך: קושנר וגרינבלט ופרידמן עצמם לא נותנים סיכויים גבוהים להסכם מדיני בין ישראל לפלסטינים. החלק הראשון שדיברנו עליו – החלק המדיני, הם לא נותנים לזה סיכוי גדול במיוחד על רקע הפלסטינים והחרם שהפלסטינים מטילים עליהם ולכן לזה הם לא נותנים הרבה סיכוי, לעומת זאת החלק הכלכלי שדיברנו עליו הוא משהו שקודם כל לא קשור רק לפלסטינים אלא גם למדינות ערב וגם הוא משהו שיותר קל להעביר אותו בין הצדדים ולכן הם נותנים לו יותר סיכוי".

"כולם מדברים על כך שטראמפ ילחץ את ביבי, ואני חושב – ואני יודע שכך גם הצוות של טראמפ חושב – שלחץ על ישראל, א' הוא לא יקרה כי החבר'ה האלה של טראמפ הם תומכי ישראל מושבעים והם לא ילחצו אותנו, הם לא ממשל אובאמה. הדבר השני, אם הם לוחצים אותנו הם יוצרים לעצמם בעיה מול המצביעים שלהם, מי שהכניס את טראמפ לבית הלבן אלו האוונגליסטים, מאות אלפי הנוצרים אוהבי ישראל, אוהדים מושבעים של ישראל, האנשים האלה הם הבייס שלו ואם הוא יצא נגד ישראל וילחץ עלינו הוא מאבד אותם. זו לא תיאוריה שלי אלא מסרים שהועברו דברים שנשלחו על ידי המנהיגים של הקהילות הנוצריות האלו לאנשים של טראמפ. ולכן אני פשוט לא רואה תרחיש שטראמפ יאיים עלינו או משהו בסגנון הזה ולכן מכל הסיבות האלו, זה שוב חוזר לאותה נקודה של החלק המדיני אין הרבה סיכויים להצליח", מנתח כהנא.

אם לא מאמינים בה, למה הם מגישים אותה?

"א' יש הנחייה של הנשיא, הנשיא אמר אני רוצה שתציגו לי תוכנית. ב' הם באמת רוצים לנסות, הם רוצים להביא שלום ומה שהם מביאים זו תוצאה של הרבה מאוד שיחות שהם ערכו באזור, מתווה מאוד מפורט אגב שלדעתם הוא משהו ששני הצדדים יכולים להסכים לו או לפחות להתחיל לדבר עליו כי גם הם אומרים שגם אח"כ יהיה מו"מ, אבל גם הן מודעם שלאור ההיסטוריה הסיכויים שהם יקרו נמוכים".

איך זה שבכל העולם מצליחים להסתדר מדינית ורק אצלנו זה הולך ומסתבך?

"אני דווקא חושב שזה נהיה יותר טוב. הטעות שלנו שחשבנו שהמפתח לשלום היא באמצעות מסירת שטחים ולפתור את הבעיה עם הפלסטינים, המתווה שנתניהו בעצם הולך איתו בשנים האחרונות הוא שעם הפלסטינים כרגע הסכסוך לא פתיר, לך למדינות ערב שאיתם אין לך סכסוך טריטוריאלי ותתקרב אליהם. לא פתרת את כל הבעיות אבל לפחות שיפרת עמדות ובסוף זה מביא לך את הפלסטינים, לדעתי. אין שום ספק שבשנים האחרונות יש שיפור הולך וגדל ביחסים בין ישראל למדינות ערב, תסתכל הסכמי סחר שיתופי פעולה העברת סחורות דרך חיפה לגשר חוסיין בעמק בית שאן ומשם לירדן ולכל העם הערבי. והאזרחים באותם מדינות כבר מגלים פחות אמפתיה כלפי הפלסטינים ויותר כלפינו".

אם נדבר פוליטיקה, למי השיח סביב ההסכם יכול להזיק במערכת בחירות?

"לא יודע עד כמה המסרים של בנט זה מה שיביא מצביעים לתמוך בו, לא יודע לכמה מצביעים זה יהיה השיקול המכריע והמוביל בשאלה למי להצביע, בהתחשב ביחסים הטובים של ביבי עם טראמפ לא נראה לי שבנט יצליח לשכנע את הציבור שהוא יביא משהו יותר טוב", אומר הכתב המדיני של ישראל היום, אריאל כהנא ולסיום הוא מוסיף כי "באופן כללי כל הבהלה סביב התכנית אינה במקומה, כמו שאמרתי בהתחלה מדובר בנשיא שהוא עצמו וגם סביבתו אבל הוא עצמו באמת מעריך ואוהב את מדינת ישראל ומחזיק בקשר איש ומצוין עם נתניהו וגם כמובן עשה צעדים, מתועלת אמריקאית אבל כאלו שמאוד עוזרים לנו, הפרישה מהסכם הגרעין עם איראן, ההכרה בירושלים, אלו צעדים היסטוריים פרו ישראליים שאי אפשר למחוק אותם מההיסטוריה גם אם טיפה נתווכח איתו על תכנית השלום. לכן כל הבהלה הזו מה טראמפ יעשה אינה במקומה. אם הוא יציע את חלוקת ירושלים לדוגמא ברור לי שנתניהו יגיד על זה לא. כלומר, מאוד יכול להיות שנמצא את עצמנו בוויכוח גם עם טראמפ אבל עדיין צריך לזכור את ההקשר הכללי".

השארת תגובה