פינוי בינוי? הקשישים נכנסו לעניינים

תכניות הבניה הרבות שמקודמות באחרונה בעיר בת ים, חשפו צורך בוער: אנשים מבוגרים שמתמודדים עם שינוי משמעותי בשלב מתקדם בחייהם • לצורך כך, יזמה העירייה יום חשיפה עם אנשי מקצוע ותמיכה

בנייה - אילוסטרציה (צילום: ויקיפדיה)
בנייה - אילוסטרציה (צילום: ויקיפדיה)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בעיר בת ים מקודמות תכניות של התחדשות עירונית, ולכך השלכות על אוכלוסיית הקשישים בעיר, אשר מהווים אחוז ניכר מהתושבים. על כן, ביום ב' האחרון התקיים יום חשיפה בנושא אזרחים ותיקים בהתחדשות עירונית לספקי השירותים בעיר, אשר עובדים עם האוכלוסייה המבוגרת.

יום העיון המיוחד הוא פרי יוזמה משותפת של האגף לשירותים חברתיים – היחידה לעבודה קהילתית בשיתוף השירות לאזרח הוותיק בהנהלת גב' עופרה קורן מרכז הגר (מרכז מחקר ופיתוח מדיניות דיור חברתי) והמנהלת העירונית להתחדשות עירונית, כאשר מטרת היום הייתה לעלות למודעות את קשיי האזרחים הוותיקים בתהליכי התחדשות עירונית ולייצר שיח בין אנשי המקצוע הרלוונטיים בנושא.

יום חשיפה זה הוא חלק מפיילוט ייחודי המתקיים בעיר בת ים, שמטרתו מתן ידע בתחום ובניית כלים בשיתוף עם נותני השירות העירוניים לאזרחים הוותיקים על מנת לספק להם תמיכה וליווי בתהליכים אלו, כאשר בהמשך יתקיימו הכשרות עומק נוספות לעובדים הסוציאליים ובחינת מודל ההתערבות שיבנה במתחמים עצמם.

ביום העין נכחו כ-50 אנשי מקצוע, בניהם עובדים סוציאליים של השירות לאזרח הוותיק של האגף לשירותים חברתיים, עובדים סוציאליים מחברות סיעוד, ביטוח לאומי, קופות חולים, האגודה למען האזרח הותיק ועוד.

עו"ס קהילתית חן גלבוע, מרכזת קבוצת הפעילים סיפרה על פעילות הקבוצה, שכללה השפעה על חקיקה בכנסת במטרה להטיב את זכויות הקשישים, הסברה במועדוני הקשישים בעיר והעלאת הנושא למודעות בכנסים שונים, כאשר בנוסף נציגי קבוצת הפעילים העירונית הפועלת תחת האגף לשירותים חברתיים, שיתפו בקשיי הקשישים בתהליכי התחדשות עירונית הכוללים בין היתר חוסר שיתוף בתהליכים, קושי בחיים בתהליכי בנייה של תמ"א 38, קושי במעברי דירות בגיל זה, חשיפתם להחתמות פוגעניות וכו'.

הפעילים הדגישו את חשיבות התמיכה והליווי שיש לתת לאדם המבוגר בתהליך, ועל כן במהלך יום העיון המנהלת העירונית שיתפה את הנוכחים על השירותים השונים אותם היא מציעה, וכן והזמינה את תושבי העיר לפנות אליה על מנת לקבל מגוון שירותים.

צביקה ברוט, ראש עיריית בת ים: "נושא ההתחדשות העירונית הוא חשוב לעיר, אך יחד עם זאת חשוב לזכור כי המהלכים הללו חייבים להתבצע בשיתוף כלל התושבים ולמענם, ובפרט האזרחים הוותיקים אשר מהווים אחוז נכבד מהתושבים. על כן, אנו נמשיך ונקדם ימי עיון מהסוג הזה בכדי להעניק את התמיכה והליווי המלא לאוכלוסייה הזו, וזאת על מנת להקל על התהליך בצורה הטובה ביותר, באמצעות כלל הגורמים בעירייה ובפרט מנהלת ההתחדשות העירונית אשר עתידה לשנות את ייעודה בקרוב.

תגובה אחת
  1. מה עוד חשוב לדעת לפני פינוי בינוי?
    בחלק גדול מהמקרים פרוייקט פינוי בינוי מאפשר לעשות סדר בבפריטים שבתכולת הדירה וכן להפיק רווח אלטרנטיבי שניתן להפיק מהחפצים שאין בהם עוד צורך. הדבר נכון בעיקר בדירות של אנשים מבוגרים. ככל שיש בדירה פריטים ישנים כמו תקליטים, ספרים, עיתונים ישנים או כל פריט משנות החמישים, יש מצב שמדובר על פריטי אספנות בעלי ערך כספי. אם אתם רוצים לדעת כיצד להעריך את תכולת הדירה באופן עצמאי חפשו בגוגל "פינוי דירה יוסף האוסף" וקבלו מאמר מדוייק שמסביר איך להעריך באופן עצמאי את תכולת הדירה. 

השארת תגובה