המאבק על 'נווה שמיר': רק לא חרדים

בעקבות פרסום על כך שרוב הזוכים ב'מחיר למשתכן' בפרויקט מסוים בשכונה המיועדת למגזר הכללי, ראש עיריית בית שמש הוציאה הודעה ולפיה: "נווה שמיר תהיה בעלת צביון כללי", כאשר לדבריה המרחב הציבורי יותאם "לציבור זה ולציבור שיבחר לחיות בתנאים סביבתיים אלה"

נווה שמיר בית שמש
נווה שמיר בית שמש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

על אף שבעיריית בית שמש ומשרד השיכון ייעדו את שכונת רמת בית שמש ה', המכונה 'נווה שמיר', לציבור החילוני, ביום שני דווח ב'המודיע' כי לפני כשבועיים התקיימה אסיפת זוכים ראשונה לזוכי 'מחיר למשתכן' ברמת בית שמש ה', והתברר כי רוב הזוכים הם מהמגזר החרדי.

הכינוס נערך על ידי חברת 'פסגות זיו' ועורר ענין רב בקרב הזוכים בהגרלות השונות בשכונה זו ובקרב היזמים שזכו בקרקעות, זאת מאחר ועד לאותו רגע אי אפשר היה לדעת את זהות הזוכים, בשל החוק האוסר על הקבלנים לפרסם את שמותיהם והשתייכותם המגזרית.

בפרויקט זה אמנם ישנם 128 דירות בסך הכל, כאשר חצי מהדירות נמכרו במסגרת מחיר למשתכן והחצי השני יימכר במסגרת השוק החופשי. אם זכיית הציבור החרדי מסתכמת במספר דירות אלו, הם אינם צפויים לשנות את חזות השכונה ואופייה, אך ככל הנראה זהו רק תסמין לבאות והתופעה צפויה להתרחב.

בתגובה לפרסום זה, הוציאה ראש העיר בית שמש עליה הודעה ולפיה: "בנוגע לצביון השכונה העתידי בנווה שמיר. חשוב לי לומר דברים ברורים כראש עיר וחשוב לי שהם יישמעו ושאיש לא יתכחש להם בעתיד: בית שמש גדלה ומתרחבת ב"ה. בית שמש היא עיר מעורבת שתתאים עצמה לכלל המגזרים ותשאף להישאר עיר בה חיים זה לצד זה כלל המגזרים במדינת ישראל".

"כל מי שיגור ברמה ד' ידע שהשכונה תהיה בעלת צביון דתי חרדי. הביטוי לכך הינו מבנים מותאמים וכן מבני ציבור ושירותים המתאימים למגזר זה במקום", הוסיפה ראש העיר ואמרה, כי "כל מי שיגור בשכונת נווה שמיר ידע שהשכונה תהיה בעלת צביון כללי. גם כאן זה מתבטא במבנים מותאמים, מבני ציבור וכלל הצביון של השכונה. כך למשל הונחה אבן פינה לקנטרי במקום שנועד לתת מענה לציבור הכללי וכמובן מבני החינוך וכלל השירותים המותאמים לציבור זה ולציבור שיבחר לחיות בתנאים סביבתיים אלה".

בעקבות הביקורת על דבריה של ראש העיר, יועץ התקשורת של עיריית בית שמש, אסף פאסי, אמר, כי "שכונה ד' תהיה שכונה בעלת צביון דתי חרדי. הדבר אמור מצד כלל השירותים שיינתנו במקום, הצביון, החינוך וכל מה שכרוך בכך".

לדבריו: "שכונת נווה שמיר תשווק לציבור הכללי וגם בשכונה זו יותאם המרחב הציבורי לצרכי הדיירים וצביונה של השכונה יהיה כללי", תוך שהוסיף, כי "כל אדם יכול לגור בכל מקום שיבחר. אך עליו לדעת את צביון המקום בו הוא מתעתד לגור. ידע הציבור בטרם משקיע את הונו".

2 תגובות
  1. אף אחד לא יכול לכפות על אדם אחר איפה לגור לאף אחד אין הזכות לייצר גיטאות ולאיים באי מתן זכויות יש מאות חרדים ודתיים שזכו בנווה שמיר ויגורו בנווה שמיר כי ההגרלות במחיר למשתכן פתוחים לכולם וכן בבית שמש יכולה להיות שכונה שיש בה גם וגם אבל בבית שמש אין מקום לגזענות מאף צד במפה הפוליטית ואם מישהו חושב שהוא מעל החוק והוא יכול לבדל שכונות מחרדים הוא ימצא את עצמו מהר מאוד בבית המשפט כי אני והרבה מחבריי לא נוותר על זכותינו לגור בנווה שמיר ועל הזכויות המגיעות לנו כחוק אני לא כופה על אף אחד את אורחות חייו אבל אי אפשר לטמון את הראש בחול ולהגיד לא יודעת לא שומעת אנחנו כאן בשביל להישאר. 613rama.h@gmail.com

  2. גם אני חרדי וזכיתי בנווה שמיר
    אפשר רק לגחך על אמירת ד"ר בלוך. היא כנראה לא מכירה את ההיסטוריה של בית שמש (ומה הפלא, הרי מעולם לא עסקה בענייני ציבור בעיר).
    גם את רמת בית שמש א' שיווקו כשכונה לכוחות הביטחון ולציבור הכללי (יש לי עדיין את הפלייר במקורי המעיד על כך) והתוצאה ידועה.
    אסור על פי חוק לקבוע שכונות שלחרדים או לחילונים או לכל מגזר אחר אסור לגור בהם.

השארת תגובה