בחירות ולחצים מירדן: מאבק 'שער הרחמים'

מועצת הוואקף המוסלמי החדשה השתלטה על חדרים מתחת לשער הרחמים, והמתיחות בהר הבית הגיעה לשיא # שורת מעצרים חריגה באישון ליל ואיום שמגיע מירדן – כל הפרטים

מפקד מחוז ירושלים במתחם
מפקד מחוז ירושלים במתחם
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הסערה שמתחוללת באחרונה במתחם הר הבית, נמצאת בראש הכותרות של התקשורת הערבית, אך כמעט ולא זוכה לאזכורים במערכת המקומית. אחרי שאנשי ה'וואקף' המוסלמי ניצחו על פריצת מתחם 'שער הרחמים' בניגוד להוראות החוק, החליטה המשטרה לנקוט ביד תקיפה כדי להרחיקם, בין היתר במעצרים, פעילות בשטח וסגירת ההר לזמן קצוב.

מתחת שער הרחמים (באב א רחמה, בערבית), נמצאים מספר חדרים. לפני 17 שנים, הוציאה המשטרה צו סגירה למקום בשל כך שהאגודה שפעלה בו הייתה קשורה לארגון הטרור חמאס. מאז המקום נעול על מסגר ובריח אלא שבאחרונה, ניסו הערבים לקבוע עובדות בשטח.

מה שהביא לפרוץ המהומות היה בחירות שהתקיימו למועצת הוואקף, בהן נבחרו נציגים חדשים והמועצה הורחבה ל-18 נציגים. על פי הערכה, הנציגים החדשים בגוף שמנהל בפועל את האתר ושפועל תחת חסות ממשלת ירדן, ביקשו לבסס את מעמדם, להקצין ולהוכיח שליטה בשטח.

בשבוע שעבר, נפרצו השערים בחדרים שבשער הרחמים, ובהמשך החלו להיערך במקום תפילות המוניות. בהמשך המשטרה נעלה את השערים ואלה נפרצו בשנית.

לקראת תפילות יום השישי, נערכו במשטרה מבעוד מועד למהומות ויצאו לשורת מעצרים נרחבת של כ-60 חשודים, על מנת למתן את החיכוך על ההר. מעצר חלקם הוארך בבית משפט, אחרים שוחררו לא לפני שקיבלו צו הרחקה מהר הבית. בסופו של דבר, העדיפה המשטרה לא להתעמת עם אלפי המוסלמים והמונים מהם ערכו את תפילות יום השישי במתחם שנפרץ.

בהודעה חריגה שהוציאה המשטרה, נכתב: "ביומיים האחרונים נעשו ניסיונות לפרובוקציות סביב חדרים הנמצאים באזור שער הרחמים בהר הבית, וסגורים על פי צו משנת 2003, וזאת כי שימשו גורמי טרור. לאחרונה, ניסו אנשי ווקף ליצור מצג שווא של שינוי לכאורה בסטטוס במקום. משטרת ישראל לא תיתן לאף גורם להפר חוק או לפגוע בסטטוס קוו".

בהמשך עצרו כוחות הביטחון את בכירי הוואקף, בהם סגן מנהל הוואקף נאג'ח בקיראת וראש המועצה בד אלעזים סלהב. שר המקומות המקודשים בירדן הזהיר את ישראל כי היא "משחקת באש" וקבל על ההתערבות הישראלית בסמכות הירדנית.

השארת תגובה