מחטף עובדי קו אופ מקדם הכרעה

במהלך הדיונים בין המציעים לנאמנים החל ועד העובדים לקדם מהלך לרכישת הרשת מול מחסני השוק – המציעה הנמוכה ביותר • מה חשב על זה בית המשפט?

קו אופ
קו אופ
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לפני מספר ימים, ועד העובדים של קואופ וההסתדרות חתמו על הסכם קיבוצי עם רשת מחסני השוק. העובדים ניהלו משא ומתן במשך מספר שבועות גם מול רמי לוי, אך זה לא הגיע לכדי חתימה.

עם הכרזת הקריסה של רשת קו אופ הכריז ועד העובדים והנאמנים כי המשא ומתן יהיה קצר כדי שלא לפגוע בתשתית המיתוג של הרשת, כמו גם במטרה שלא להפסיד כספים רבים במהלך הדרך.

מבין שלוש הצעות הרכישה שהגיעו לשלב הסופי, נראה היה כי רשת מחסני השוק טרפה את הקלפים בהסכם קיבוצי שחתמה עם ועד העובדים. למרות שמחסני השוק הציעה את ההצעה הכי זולה, היה נראה לעובדים כי היא תעבור את בית המשפט בקלות רבה על פני המתחרות בסיבוב האחרון במגרש, למרות ההצעות הגבוהות יותר המונחות על שולחנם של הנאמנים. ההצעה של מחסני השוק עמדה על  138 מיליון שקלים, בשעה שרמי לוי הציע 163 מיליון שקלים ורשת זול ובגדול הציעה 153 מיליון שקלים.

מיד לאחר החתימה הודיעו העובדים כי הם תומכים במכירה למחסני השוק, ופרופ' ירון זליכה המייעץ לוועד העובדים שיגר בשמם מכתב לנאמנים בו כתב בין היתר באופן שאינו משתמע לשני פנים: "אם חלילה תוכשל העסקה, עובדי הרשת יחלו בשביתה שעלותה תהיה גבוהה בהרבה מהפער הכספי בין ההצעות". וכשמדובר בירון זליכה – שליח העובדים, סביר להניח כי הוא יודע מה טוב עבורם יותר מכולם.

החתימה של העובדים עם מחסני השוק הובילה את הנאמנים למבוי סתום, כשאלו היו עסוקים בהובלת המציעים החזקים אל סיבוב הצעות נוסף, שהיה יכול להכניס לקופת קו אופ 170 מיליון שקלים, אך המחסום היחיד שהיווה גורם מכריע הוא התנגדותם של רמי לוי וזול ובגדול להעניק לעובדים את התנאים שדרשו במסגרת ההסכם הקיבוצי. מה שיקשה עליהם לקבל אור ירוק לרכישת הרשת, מכיוון שהסכמת העובדים היא תנאי הכרחי לאישור העסקה.

בהסתכלות רטרואקטיבית יכלו הנאמנים להשלים את המכירה למחסני השוק כבר לפני חודשיים, אך המתינו לבדיקת רשות התחרות שסימנה מראש את מחסני השוק ב"מסלול הירוק", מכיוון שהעדיפו על פניה את הצעת רמי לוי וזול ובגדול והמתינו להחלטת הרשות לצורך כך. בינתיים, קואופ המשיכה לפעול ולהפסיד סכומי עתק, כשלפי הערכות בענף מדובר בהפסד הנע בין 12–7 מיליון שקל בחודש.

כשהגיעה שעת הדיון נראה היה כי הסאגה הזו הולכת ומסתבכת כשהשופט אלכסנדר רון ניסה להביא לשיפור עמדות המציעים, בניסיון להניעם לחתום גם הם על ההסכם הקיבוצי עם ועד העובדים, הודיעו המתמודדים בזה אחר זה כי הם מבקשים להשיב להם את כספי הערבות שנתנו להבטחת הצעתם.

נציגו של לוי אמר בביהמ"ש כי הוא מסרב לנהל משא ומתן עם העובדים כל עוד לא יורה בית המשפט לחשוף בפני המעורבים את ההסכם עליו חתמו העובדים עם בעלי רשת מחסני השוק. על פניו נראה כי הדרישה הזו היא בסיסית וראויה, במיוחד מכיוון שמסמכים מסוג זה אמורים להיות חשופים לכל.

במהלך הדיון ולאחר שהשופט ניסה להביא את המציעים לחתום עם העובדים על ההסכם הקיבוצי, הבהיר רמי לוי כי הוא מוכן לקלוט את כל העובדים של קואופ, באותם התנאים בהם הם מועסקים כיום. לדבריו, אם ידרשו ממנו לחתום על הסכם קיבוצי עם העובדים הרי שהדבר יבוא לידי ביטוי בהפחתת ההצעה לכדי ההצעה של מחסני השוק.

למרות שהשופט רון פתח את הדיון באמירה חד משמעית – כי לעובדים אין זכות וטו בהכרעה על מכירת הרשת, הוא העניק משקל להסכמתם בכך שניסה לתת הזדמנות נוספת לרמי לוי ואבי יוחנן מרשת זול ובגדול, להגיע להבנות עם העובדים ולהשלים את רכישת הרשת.

נציין כי חתימה על הסכם קיבוצי אינה חתימה על רכישת הרשת, אלא מוגדרת כצעד נוסף בהחלטת בית המשפט לבחירת הרשת שתיבחר כרוכשת קו אופ.

כעת על הפרק לאחר אישור רשות התחרות עומדת הצעה משותפת של רמי לוי יחד עם זול ובגדול לרכישת הרשת בהפחתת הסניפים אשר מסוגלים להביא את הרכישה המשותפת של המציעים לכדי מונופול באזורים מסוימים. מחיר ההצעה המשותפת של השניים עומדת על 152 מיליון שקלים.

בשעת כתיבת שורות אלו – הגורמים האמורים לתת המלצתם ולהכריע את הכף, רשות התחרות, ועד העובדים ונאמני קו אופ, העבירו את ההכרעה לידי השופט.

תגובת הנאמנים: "חובת הנאמנים להביא את ההצעות על כל היבטיהן לבית המשפט. כל השיקולים יילקחו בחשבון: טובת הנושים, טובת העובדים ועמדת הממונה, ולפי כל אלה יקבע בית המשפט את דבריו".

הועדים וניסנקורן / איציק מצרפי

לפני מספר ימים נחשפנו לצמד הפוליטי החדש – כחול לבן. המפלגה שעל דגלה חרוט סמל החברתיות והביטחון. אחד מהחמישייה הפותחת שגויס על ידי גנץ לשמש כ"סמל חברתי" הוא אבי ניסנקורן, יו"ר הסתדרות העובדים.

היו שהגדירו אותו כקפיטליסט והיו שהאמינו בתפיסת עולמו הסוציאלית, אבל איש מהם בוודאי לא יכול לטעון אחרת מלבד כי האיש הזה עזר לחלשים. נכון שמדובר בארגון שיכול להתפרש כאליה וקוץ בה אבל עזרה לעובד אל מול הרודן היא מנת חלקם.

אם נחזור להקשר שהוא בעצם 'הליך ועד העובדים של קואופ המנסה לשמור את מעמד העובדים' – פעולותיו של ניסנקורן והניסיון שהוא מביא עמו יכולות להתפרש כשליטה של הענק את נתיניו, אך נכון לראות בזה עשייה ברוכה לעידוד העובדים לצאת אל סוג של שקט ותחושה של ביטחון תעסוקתי.

השארת תגובה