מאות בכנס "חושבים סביבה" ברחובות

יוזמה ראשונה מסוגה של עיריית רחובות הזמינה את תושבי העיר לסדרת פאנלים עם בכירי העירייה במטרה לגבש רעיונות שיובילו לשיפור פני העיר

כנס חושבים סביבה 1
כנס חושבים סביבה 1
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

תושבים רבים וחברי מועצה השתתפו בכנס "חושבים סביבה"- כנס שיתוף הציבור הראשון מסוגו שנערך בעיר.

השיח התקיים באולם מלא מפה לפה עם כ 200 תושבים שהתכנסו סביב שולחנות עגולים, כשהמטרה היתה להביא לשיתוף התושבים ביצירת מדיניות לשיפור חזות העיר.

מדובר ביוזמה שהובילו סגן ראש העיר ומחזיק תיק חזות העיר, יניב מרקוביץ', בתמיכת ראש העיר, רחמים מלול, שפתח את הכנס ובהשתתפות מנכ"ל העיריה, דורון מילברג, חברות מועצת העיר ד"ר רוני באום, חברי המועצה איטל בציר אלשיך ושאול צגהון, יו"ר ועד העובדים, רמי מדהלה, מ"מ מנהל אגף חזות העיר, ערן יחיא וצוות העובדים המסור. הכנס התקיים במרכז קהילתי חוויות שוויץ המדע.

ראש העיר, רחמים מלול, פתח את הכנס. כשהוא מודה לתושבים על ההיענות והנכונות לקחת חלק בתהליכי קבלת ההחלטות, וציין כי, "ביחד אנחנו פותחים תקופה חדשה".

"עוד לפני המו"מ הקואליציוני החלטתי למנות סגן בשכר שיהיה אמון על התחום ואחראי על האגף לחזות העיר. בהתאם גם שונה שם אגף שפ"ע לאגף לחזות העיר – זו היתה הצהרת כוונות. עו"ד יניב מרקוביץ מונה לתפקיד והיום אנחנו ממשיכים במעשים: נדרשים שני מרכיבים לטיפוח חזות העיר – משאבים ושיתוף פעולה של התושבים. השנה חרגנו מהתקציב הרגיל והוספנו כל שנדרש על מנת להביא לשיפור, רכשנו כלים חדשים הוספנו עובדים . אין ספק שחזות עיר תלויה גם בתושבים. אני מקווה שאתם תעזרו לנו להגיע לתובנות, המטרה היא משותפת ואני מבקש להודות ליניב מרקוביץ,, ולמנכ"ל העיריה, דורון מילברג על מסירותם לתחום החשוב".

יניב מרקוביץ', סגן ראש העיר ומחזיק תיק חזות העיר, חשף בפני הנוכחים את פעילות האגף לחזות העיר, ואת התוכניות לעתיד. כשהוא מציין, כי "ללא תמיכתו של ראש העיר ומנכ"ל העיריה, בשיתוף התושבים, לא ניתן להביא לשינוי".

לדבריו, "בכל פעם שבקשתי תוספת משאבים או עובדים או שינוי בתחום חזות העיר- ראש העיר נענה, ואני מודה לו על כך, אתם יכולים להיות סמוכים ובטוחים שאנחנו בדרך הנכונה. שינוי יכול לקרות רק בשיתוף פעולה של כולם. בשונה מכנסים אחרים של שיתוף ציבור, הזמנו אתכם לכאן רק כדי לדבר על זבל, מחזור וחזות העיר – זו מטרת הערב. אני מודה לכם על האכפתיות, שטרחתם ובאתם- אתם שותפים אמיתיים".

מרקוביץ' הציג את התכניות שנמצאות על סדר היום בקדנציה הקרובה, ביניהן: עיר חכמה בתחום חזות העיר, מוטמנים חדשים ותוספת צ'יפ חכם, הקמת מערך חינוך והסברה (נאמני ניקיון), תגבור שעות ניקיון והוספת עמדות פינוי, טיפול במפגעי חזות העיר, פתרונות למיגור צואת הכלבים במרחב הציבורי, עידוד הקמת מתקנים להשבת אנרגיה, הקמת מתחמי מחזור עירוניים והחזרת המדרכות להולכי הרגל, החלפת ותיגבור מתקני מחזור, הגברת אכיפה ועד ליצירת שביל אפניים כאמצעי תחבורה, שינוי מערך הפסולת ועוד.

יצוין, כי מטרת הכנס הוגדרה מראש כחשיבה משותפת ויצירת בנק רעיונות בתחומי ניקיון, סביבה וחזות העיר, על מנת להעשיר את הפרויקטים העירוניים, לתעדף אותם בשיתוף הציבור ולבנות בסיס לתכנית אב לחזות העיר לחמש השנים הקרובות.

הכנס כאמור התקיים סביב שולחנות עגולים, שבכל אחד מהם נידון נושא שונה – חינוך והסברה סביבתית, יוזמות סביבתיות וחדשנות, אלמנטים סביבתיים במרחב הציבורי, מחזור והשבת אנרגיה בעיר והצעות ייעול ושיפור מערך חזות העיר. בשלב הבא יגובש דו"ח רעיונות ויוזמות התושבים, אשר יסייע בהכנת תכניות העבודה של אגף חזות העיר לשנים הקרובות.

בכנס נכחו גם פעילים ונציגי השכונות.

השארת תגובה