כך תמנעו מזרים ל'עקוב' אחריכם

בעוד שהוגשה בקשה לתביעה נגד אפליקציית החניה, בטענה שאיפשרה לבעל לעקוב אחר אשתו – 'פנגו' מפריכה את הטענות ומזכירה: בית המשפט כבר דחה תביעה שכזו

פנגו
פנגו
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בקשה לתביעה ייצוגית הוגשה לבית משפט המחוזי בתל אביב כנגד אפליקציית החניה "פנגו" בטענה לפגיעה משמעותית בפרטיות המשתמשים לכאורה. בפנגו מפריכים את הטענות אחת לאחת ומזכירים כי בית המשפט דחה על הסף בקשה לתביעה דומה.

מי שהגישה את הבקשה לייצוגית היא דינה חדד מירושלים שתכננה מסיבת הפתעה לבעלה אך כשטענה בפניו שהיא נוסעת לבית אימה כתירוץ, האחרון קיבל הודעת סמס מפנגו שהיא נמצאת במקום אחר לגמרי, סמוך למסעדה שבה תכננה להפיק את מסיבת ההפתעה.

מאוחר יותר הסתבר כי למרות שחדד היא המשתמשת היחידה ברכב, בעבר בעלה השתמש ברכב פעם אחת בלבד וצירף את מספר הרכב לאפליקציית הפנגו שלו ובעקבות כך מאותו רגע, ללא ידיעתה, החל לקבל התראות על מיקום רכבה וכך בעצם ידע היכן היא נמצאת במהלך היום.

חדד הגישה בקשה לתביעה ייצוגית נגד פנגו וטוענת כי "נוצר מצב אבסורדי, בו כל אחד יכול לעקוב אחר כל רכב שירצה".

בחברת 'פנגו' מבהירים כי ברגע שיבקש אדם לצרף לאפליקציה, מספר רכב שכבר מופיע אצל לקוח אחר – יקבל הלקוח המקורי הודעה כי מישהו מבקש ל'קחת' את רכבו. מה גם שבקשה לתביעה דומה -נדחתה על ידי בית המשפט על הסף.

על פי הבקשה לתובענה ייצוגית שהוגשה לבית המשפט, הכשל הבסיסי המאפשר פגיעה זו בפרטיות המשתמשים נעוץ בכך שכל אדם יכול בכל עת לבחור, בהקשה פשוטה על מכשיר הטלפון הסלולרי, להוסיף כל רכב כאילו היה רכבו, זאת מבלי שהוא נדרש להציג אישור כלשהו כי הוא בעל הרכב הנ"ל.

במקביל, האפליקציה שולחת מסרונים (SMS) לטלפון הסלולרי של מי שהציג עצמו כבעל הרכב, וכאמור – אין מדובר בהכרח בבעלים האמתי של כלי הרכב, ובהם היא מיידעת את נמעני ההודעה אודות מיקום הרכב, למשל בעת כניסה לחניון.

עו"ד פריידין שהגיש את הבקשה לתובענה ייצוגית אומר, "לא צריך דימיון עשיר כדי להבין איזה נזק חמור לפרטיות יכול להיווצר כתוצאה מכך כאשר בעל מכניס את מס' הרכב של אשתו, מעסיק את מס' הרכב של עובדו, ואפילו ארגון פשיעה – שמכניס את מס' הרכב של יעד לחיסול".

השארת תגובה