הערעור נדחה: סרנה ישלם אלפי ש"ח לקמב"ץ

העיתונאי יגאל סרנה הפסיד בערעור נגד החלטת ביהמ"ש לחייבו בתשלום פיצויים לאשי הורוביץ קמב"ץ חברון, לאחר שפרסם ללא גילוי נאות, תמונה של הורביץ מצלם מחבל שדקר חיילים ונורה

יגאל סרנה
יגאל סרנה
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

בית המשפט המחוזי דחה את ערעורו של העיתונאי יגאל סרנה נגד החלטת ביהמ"ש השלום בירושלים שקבע כי עליו לשלם פיצויים על סך 25.000 ש"ח בגין פרסום פוסט בו נראה קמב"צ חברון אשי הורביץ כשהוא מצלם מחבל פלסטיני שוכב על הרצפה לאחר שנורה, כשהוא מכנה את העותר "בין חלאה לנאצי".

בעתירה נטען, כי סרנה לא טרח לציין כי הגופה שנצפה בתמונה, הינה של מחבל שבא במטרה לרצוח יהודים ונוטרל. סרנה בכתב ההגנה, כי בזמן שהורביץ צילם את התמונה הוא עמד וחייך.

"הוא סוג של קוזאק פוגרומצ'יק ובהמשך אף הוסיף את הכינוי 'בין חלאה לנאצי'". כתב סרנה.

בעקבות הדברים הגיש הורביץ תביעה לביהמ"ש באמצעות עו"ד איתמר בן גביר שטען כי "הכינוי 'נאצי' שמור לגרועים שבאויבים ולא למי שמצלם ואף מחייך לנוכח גופת מחבל שהגיע לרצוח יהודים ומעשו סוכל".

בית משפט השלום בירושלים קיבל את התביעה וקבע כי סרנה ישלם את הפיצוי שנדרש בעתירה, אלא שזה עתר לבית המשפט המחוזי באמצעות עו"ד אביגדור פלדמן וערער על ההחלטה.

בית משפט המחוזי כאמור דחה את הערעור. כאשר השופטים ארנון דראל, ענת זינגר ואלכסנדר רון קבעו כי, "ראוי היה לומר מפורשות כי מדובר בצילום אשר בוצע בחברון, לאחר ניסיון פיגוע במהלכו נורה המפגע, אנו שותפים לעמדה כי היה מקום להבהיר שהגופה אשר בתמונה היא גופה של מי שניסה לבצע פיגוע בסמוך". השופטים תקפו את סרנה על השימוש בביטוי נאצי וקבעו גם כי "מושג זה לא איבד גם בשפת הרחוב את המשקע האסוציאטיבי הקשה הנילווה לו בהקשרו ההיסטורי". בית המשפט חייב את סרנה לשלם סכום של עשרים וחמישה אלף ש"ח להורוביץ".

עו"ד בן גביר מסר בתגובה, כי "המסר של בית המשפט המחוזי הוא שיש להיזהר מהשימוש בכינוי נאצי ודווקא בימים שבהם אנשי השמאל הקיצוני שולפים שוב ושוב את הכינוי הזה יש להזכיר להם שהם לא רק פוגעים בזכר שישה מליון יהודים שנשרפו ונטבחו, אלא גם חשופים לתביעה אזרחית שנגיש נגד כל אחד מהם. שלא יטעו, מי שישתמש בביטוי נאצי גם אם הוא פוליטיקאי אין לו שום חסינות ולא ירחק היום שהרב בני לאו, שלי יחימוביץ גלאון זנברג ושות', ימצאו את עצמם על ספסל הנתבעים בבית המשפט. מותר להם להטיח ביקורת אך אין להם רשות לחצות קווים אדומים ולהוציא דיבת אוהבי ארץ ישראל לרעה".

תגובה אחת
  1. בן גביר מתעשר הרבה בזכות האוטואנטישמים השימושיים שמדי פעם לא מצליחים לעצור את הריקבון הגואה שבליבם, ונותנים דרור לתחלואי הנפש שלהם להתבטא.

השארת תגובה