סובלים מפקקים, מעדיפים רכב פרטי

מנתונים שמפרסם משרד האוצר עולה כי הנסיעה ברכב פרטי אמנם יקרה יותר, אך קצרה יותר מתחבורה ציבורית • כמה זמן בממוצע 'מבלה' העובד הישראלי בדרך למקום עבודתו?

כביש איילון
כביש איילון
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

המדינה ומשרד התחבורה השקיעו בארבע השנים האחרונות עשרות מיליארדי שקלים בתחבורה הציבורית, החל מכבישים, רכבות ורכבות קלות. אך עדיין, רבים מאזרחי ישראל מעדיפים את הרכב הפרטי על אף הוצאות הדלק הגבוהות ממחיר נסיעה בתחבורה ציבורית ועומסי התנועה הארוכים כמו הגלות.

רבים מעובדי המדינה ובכלל העובדים משמונה עד חמש, בייחוד אלו המקבלים הטבת "רכב צמוד" מסתבר כי מעדיפים את הנוחות בנסיעה לעבודה שמציע הרכב הפרטי על פני הדוחק ומחלת חוסר הדיוק בזמנים של התחבורה הציבורית.

מנתונים שמפרסם אגף השכר במשרד האוצר הנוגעים לעובדי המדינה על חייהם בדרכים עולה כי עובדי המדינה שורפים מדי יום בין שעה לשעתיים בדרכם לעבודה, בין אם בחרו ברכב פרטי או בתחבורה הציבורית – בתרחיש הגרוע יותר. עוד עולה מהנתונים כי עובדי המדינה נוסעים בממוצע כ־24 ק"מ לכל כיוון, לעבודה ובחזרה, וזה במצב שהכבישים ריקים באופן יחסי ושאין פקקים.

נתוני אגף השכר באוצר פולחו גם לפי תת־קטגוריות כגון מגדר, רמות שכר וגיל. מהנתונים עולה שנשים "מבלות" בדרכים פחות מגברים – 20 ק"מ וכחצי שעה לכל כיוון, לעומת 31 ק"מ ו־40 דקות לכל כיוון אצל הגברים.

בחתך העובדים המוגדרים "מבוגרים" הנתונים די זהים לאלו של הנשים.

בקרב העובדים המוגדרים "צעירים" הנתונים מראים כי הם נמצאים בדרך "רק" 27 ק"מ ו־40 דקות לכל כיוון מדי יום. העובדים משתכרים פחות מ־10,000 שקלים בחודש מכלים מזמנם 21 ק"מ ו־33 דקות, לעומת 29 ק"מ ו־40 דקות לכל כיוון בקרב בעלי שכר גבוה.

זמן הנסיעה הממוצע ממכלול הנתונים – ברכב פרטי הוא 35 דקות לכל כיוון עם פקקים ו־27 דקות בכבישים פנויים, ואילו בתחבורה הציבורית זמן הנסיעה הממוצע הוא 51 דקות.

אלו שעובדים מחוץ לעיר מגוריהם, עבורם המרחק הממוצע מהבית לעבודה עומד על כ־32 ק"מ, זמן הנסיעה שלהם ללא פקקים הוא 34 דקות, ועם פקקים – 45 דקות. באוטובוסים, במוניות או ברכבות, זמן הנסיעה עולה ל־66 דקות לכל כיוון, לסיכום, מדובר בנסיעות של שעתיים ורבע בכל יום בתחבורה הציבורית.

הנתון הדרמטי ממכלול הנתונים שמפרסם האוצר מעלים שאלה קשה כלפי שר התחבורה ויתר ממליצי השימוש בתחבורה הציבורית על פני רכב פרטי – פקקים ועומסי תנועה מאריכים את זמן הנסיעה בממוצע בכ־30% ברכב הפרטי וב־46% בתחבורה ציבורית.

השארת תגובה