יוצאים למאבק: הילדים לא מעניינים את העירייה

4 שנים ילדי 'תורת אמך' נאלצים ללמוד בתת תנאים • ועד ההורים יוצא למאבק ומאשים את הסחבת, הבירוקרטיה וההתעלמות של נציגי ופקידי העירייה ממצוקת הילדים • "מצב חירום חינוכי שמחייב התערבות דחופה"

1
1
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אין ירושלמי שלא מכיר את תלמוד תורה "תורת אמך" הוותיק שניצב בצומת בר אילן – אהלי יוסף, שהוקם ע"ש הרבנית אסתר בקשי דורון ז"ל, אשת הראשון לציון הרה"ג רבי אליהו בקשי דורון. אולם מעטים מודעים להיקפי המצוקה שחווים התלמידים וההורים שילדיהם לומדים במוסד החינוכי החשוב הזה.

מזה כ-14 שנה, מאז הוקם הת"ת, חווים החניכים מצוקת מקום שרק הולכת ומחריפה. כיתות צפופות וקטנות, מחסור חמור במרחבים למשחק, ותשתיות רעועות ומסוכנות. בשנים האחרונות התלמוד תורה משתמש במבנה בשכירות חודשית גבוהה, בזמן שהוקצה להם שטח ברחוב מנחת יצחק בעיר לפני כ-4 שנים – שטח עומד שמם וריק.

מי שפעל להקצאת השטח הוא יו"ר ש"ס אריה דרעי שאף השתתף במעמד הנחת אבן הפינה. אולם מאז, שום דבר לא זז בשטח ברמה העירונית. למרות התקווה של ההורים והתלמידים כי תוך זמן קצר יעלו הטרקטורים על פני הקרקע ויביאו סוף לתלאותיהם, בפועל הם זוכים כעת להכיר את תלאות הבירוקרטיה העירונית, ומבנה – אין.

במכתב כאוב ששיגרו לשר הפנים ויו"ר ש"ס אריה דרעי, לראש עיריית ירושלים משה ליאון, לחברי מועצת העיר, לשר החינוך נפתלי בנט ולסגנו מאיר פרוש, כתבו וועד ההורים כי "בכל פעם שאנו פונים להנהלת המוסד, כדי לנסות ולברר באמצעותם היכן הדברים עומדים, אנחנו נענים כי העניין תקוע בוועדות העירוניות, בתואנות שונות ומשונות. לפי עדויות אנשי הנהלת הת"ת, הם אינם זוכים לעזרה מספקת ממרבית אנשי העירייה, שמפגינים אדישות נוכח המצב ואינם נכונים מספיק לפתור אחת ולתמיד את מצוקתם היומיומית של ילדי העיר".

בהמשך המכתב, ההורים מתארים את הקשיים בהמשך השימוש במבנה הנוכחי: "משנה לשנה, הצפיפות רק מתגברת ואנחנו מדרדרים במהירות למצב חירום בלתי נסבל. מעבר לכך שתלמידנו לומדים בכיתות צפופות, תלמידי הגנים והיסודי מטפסים 2 קומות על מנת לשחק בגג שהוסב לשימוש כמגרש משחקים".

לטענת ההורים, מתחם הגג הולך ומצטמצם בעקבות ניצולו לשם בניית כיתות לימוד, כאשר נכון להיום, נבנו חמש כיתות לימוד ברחבת הגג. "לא די בכך" כותבים ההורים בכאב "שבמהלך שעות הלימוד הלמידים שרויים בחללים צפופים, גם בשעות ההפסקה כמה מאות תלמידים ועשרות מורים נאלצים לבלות בכמה עשרות מטרים רבועים בלבד תוך היחשפות לסכנות בטיחות חמורות".

ההורים גם מתריעים, בהתרעה של הרגע האחרון מפני אסון. "חשוב לציין שהמבנה השכור ניצב על צומת הרחובות בר אילן – אהלי יוסף. זהו מקום סואן ומסוכן ביותר, כאשר לפני כמה שנים, תלמידה שלמדה במבנה שאנו נמצאים בו כעת, נהרגה בתאונת דרכים אל מול עיני חברותיה. במהלך השנים ילדי התלמוד תורה היו מעורבים בלא-מעט תאונות דרכים שרק בנס לא הסתיימו בפגיעות בנפש".

בסיום המכתב שמוען לשורה רחבה של אישי ציבור, בהם ראש העיר ירושלים משה ליאון, מנכ"ל העירייה, ובכירי האגפים, הם כותבים: "אנו פונים אליכם בזעקה נואשת, אנא סייעו לנו ולילדנו לקבל את המינימום על מנת להימנע מאסון ולא לפגוע בהתפתחותם החינוכית דווקא בתקופה כה רגישה בחייהם. מעבר למשימה החינוכית, אנו כהורים נאלצים לשאת בנטל הכלכלי הכבד של שכירת המבנה, בה בעת שקיים שטח שהוקצה לטובת מבנה חדש ותקין".

גורמים בוועד ההורים אליהם פנינו מבהירים כי פניהם למאבק ארוך עד להסדרת העניין על הצד הטוב ביתר. "שבענו ארבע שנים של סיפורים, כעת הגיע הזמן למעשים. יש המון הסברים בירוקרטיים, אבל מבחינתנו מדובר בעניין של פיקוח נפש" אומר ל'השבוע בירושלים' אחד מהם. "אנחנו בטוחים שקריאתנו תיפול על אוזניים קשובות. כשמדובר בנושא חינוכי כה קריטי, אנחנו מצהירים כי לא נרים ידיים עד שנראה התערבות אמיתית מתוך רצון כנה לפתור את הבעיה".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה: "עיריית ירושלים פועלת בחודשים האחרונים לקידום כלל החסמים במטרה להביא את הפרויקט להבשלה אל מול משרד החינוך. נוכח העובדה כי העמותה ביקשה תוספות משמעותיות מעבר לפרוגרמת משרד החינוך הנאמדות בסכום העולה על 11 מיליון ש"ח, פנתה העירייה לעמותה והוסדר מתווה אל מול כלל גורמי העירייה המאפשר את קידום הפרויקט. בימים אלו גובש הסכם סופי בין העירייה לעמותה אשר צפוי להיחתם בימים הקרובים. יובהר ויודגש כי העירייה נמצאת בקשר יומי עם נציגי העמותה ובאי כוחה וזו מעודכנת בכל שלב ושלב ואף בירכה על הטיפול המסור, המקצועי והנעים שנותנת העירייה, ומכאן תמוהה פנייתה לתקשורת".

השארת תגובה