יוצא לקרב: "תקציב החרדים קוצץ באכזריות"

יו"ר ש"ס בת ים שיגר מכתב ליו"ר ש"ס השר אריה דרעי, ובו הוא זועק על קיצוץ ומחיקת תקציבים הקשורים לציבור החרדי • בעירייה מגיבים: תקציב החינוך רק עבר עמוד בספר התקציב

ברנז
ברנז
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

מאז כינון מועצת העיר החדשה והותרתו מחוץ לקואליציה העירונית, שידר יו"ר ש"ס רפי ברנז כי הוא ביחסים מצוינים עם ראש העיר החדש, אלא שהשבוע, החליט ברנז לשבור את הכלים ולצאת בחוד ובחנית נגד העירייה ונגד מהלכי העומד בראשה.

ביום רביעי האחרון, התקיימה ישיבת מועצת העיר בה הועבר התקציב העירוני לשנת 2019. מדובר בתקציב מצומק ומחושב היטב, לאור המצב הקשה שהקופה הגרעונית של העירייה שרויה בו. אלא שלדברי ברנז, הקיצוץ בתקציבי המגזר החרדי גדול לאין ערוך משיעורו היחסי.

במכתב נזעם ששלח ליו"ר ש"ס ושר הפנים אריה דרעי, כותב ברנז: "הריני פונה לכבודו בצער גדול לאחר שבשבוע שעבר הצביעה מועצת עיריית בת ים ואישרה את תקציב העירייה לשנת 2019".

לדבריו, "אין חולק על העובדה שהעירייה מחויבת לקצץ בתקציב, אך לצערי הרב, בעוד תקציבן של מחלקו שונות בעירייה קוצץ באופן יחסי, תקציב המחלקות הקשורות לציבור הדתי והחרדי בעיר קוצץ באכזריות קשה, ולמעשה נמחק לחלוטין".

כדוגמה, מביא ברנז את מחיקת תקציב פעולות תרבות והעשרה לתלמידים מ-300,000 ₪ ל-0; את ביטול אגרות החוץ; את מחיקת תקציב ציוד לימודי שעמד על 100,000 ₪; ואת הורדת תקציב המחלקה לתרבות תורנית ממיליון ושלוש מאות אלף לחצי מיליון שקלים בלבד.

ברנז פונה לדרעי בקריאה "לבדוק היטב אם ניתן באופן חוקי לאשר תקציב בו מוחקים לגמרי כמעט שליש מתושבי העיר".

בשיחה עם 'השבוע בבת ים' אומר רפי ברנז: "אנחנו כעיקרון חד משמעית לא נוותר על הזכויות של הציבור הדתי. כל אדם דתי במדינת ישראל צריך למחות. לגיטימי לקצץ – לא לגיטימי למחוק לגמרי סקטור שלם, זו אמירה שאתה פשוט לא שווה כלום, הציבור שלך לא 'מאן דאמר', זה עוול שאין דבר כזה. אני שוקל להגיש עתירה לבית משפט, יש פה אפליה לכולי עלמא".

בשיחה עם חבר מועצת העיר אורי בוסקילה ('הבית היהודי'), דוחה הוא הטענות בתוקף ואומר כי מדובר בפופוליזם ובטענות שמקורן באי הכנסת ש"ס לקואליציה. לדברי בוסקילה, המצב הקטסטרופאלי של העירייה הגיע בגלל שלטונם הקודם של יוסי בכר וש"ס וכי אין מנוס מלעשות קיצוץ רוחבי בכל התקציבים. "הם הביאו את העיר למצב של פשיטת רגל ואנחנו צריכים לטפל בזה, זה אבסורד", הוא אומר.

בוסקילה מבטיח להביא תקציבים ממקורות חדשים ומצהיר: "מה שהמגזר החרדי לא קיבל בכל השנים האחרונות – הוא יקבל כבר השנה דרך ראש העיר המוצלח שלנו צביקה ברוט".

לדברי בוסקילה, ברנז עצמו כלל לא הצביע נגד התקציב, דבר תמוה נוכח זעקות השבר למפרע. בתגובה, מסביר ברנז כי הוא נכח בישיבה ומחה בכל תוקף נגד התקציב. לפי ברנז, הוא יצא לאתנחתא של רגע אל מחוץ למליאה וכשחזר ההצבעה כבר נערכה. יצוין כי חבר המועצה הנוסף מטעם ש"ס, שמעון סבן, הצביע נגד התקציב.

מעיריית בת ים נמסר בתגובה: "תקציב החינוך החרדי כלל לא קוצץ, אלא רק הועבר לעמוד אחר בספר התקציב. אם חברי המועצה היו טורחים לפתוח את החוברת ולבדוק על מה הם מצביעים, הם היו רואים זאת בעצמם.

"בנוסף, הדבר אף סוכם מראש בשיחה בין ראש העיר לבין יו"ר ש"ס רפי ברנז. עדיף תמיד ללמוד את הנושא לפני שיוצאים בהכרזות שגויות".

השארת תגובה