יו"ר 'יש עתיד' ברחובות – סירב ללפיד

הוא אינו מסתיר את דעותיו החברתיות ואיננו חושש מהבוס • הכירו את האיש שעומד מאחורי תנופת מערכת החינוך החרדי והדתי ברחובות לאחר שנים של התעלמות והזנחה • וגם: הדאגה המיוחדת לילדי החינוך המיוחד

זוהר על שטח ההקצאה לתת עץ חיים
זוהר על שטח ההקצאה לתת עץ חיים
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

סגן ראש העיר ומחזיק תיק החינוך זוהר בלום מייצג את יש עתיד המקומית, אך דואג לכלל ילדי רחובות. בראיון פתוח ל'קו עיתונות' הוא משתף בהצעה להשתלב ברשימה הארצית, ביעד לכבוש את ראשות העיר ובפעילותו הנרחבת בתיק החינוך.

אני מבין שאתה לפני בחירות ובהיותך מייצג מפלגה מסוימת (יש עתיד), אשתדל להתחשב…

"לא לא. זה בסדר, תרגיש חופשי לשאול על מה שבא לך, אני לא מתרגש ממה שאתה חושב… ממה נפשך, אם מישהו מעריך אותי, הוא יעריך את העשייה שלי למרות הדברים שיש לי לומר, מישהו שלא מעריך? אז כל מה שאגיד ממילא יהיה שלילי ופסול מראש… כולם מכירים את דעותיי ואת עמדותיי, כולל יאיר לפיד".

התחלת לפני שבועות אחדים את הקדנציה הרביעית כ"מחזיק תיק החינוך", למה אתה חושב שמה שלא עשית עד היום, תעשה דווקא בקדנציה הנוכחית?

"זה אולי אצל אחרים, לא אצלי. אצלי כל קדנציה מתחילה בחרדת קודש כאילו שזו הקדנציה הראשונה. כך אני עושה תמיד ואפשר לראות את זה כל הזמן, לאורך כל הדרך. אני כל הזמן מגדיר יעדים חדשים ובמלוא הכח. אני הראשון שמגיע כל בוקר לעירייה, אני ב 05:45 בבוקר כאן כל יום, לפחות עד 8 בערב, כולל ימי שישי, אז אני מקיים קבלת קהל בשעה 10 בבוקר. כמו כן מעיינותיי נתונים כל הזמן, במה אפשר עוד להתפתח ולעשות.

"בקדנציה הראשונה, כיהנתי כסגן ראש העיר בהתנדבות במקביל לעבודתי בחברת החשמל, כיהנתי אז כסגן ללא שכר והעבודה הייתה מאוד מייגעת, לתמרן בין שני העבודות במקביל. כאשר בנוסף לכך הייתי גם יו"ר חוויות. פרשתי מ'חברת חשמל' אחרי 26 שנים והגעתי לכאן כדי לתת את כל כולי. אז באמת, הקדנציה הראשונה והשנייה זה היה קודם כל לייצב את המערכת. המערכת כשקיבלתי אותה, הייתה מאוד בעייתית. העיר רחובות עמדה בתחום החינוך. גני ילדים נסגרו, בתי ספר סגרו את שעריהם, אנשים פשוט עזבו את העיר. משהו עבר פה מהפיכה".

"כשנכנסתי לתפקידי רחובות הייתה עם 87 גני ילדים, היום יש 364. כשנכנסתי היו 22.000 תלמידים, היום אנו עומדים על 40.000".

זה חלק מהגידול הטבעי…

"זה גידול טבעי אבל אני יכול לומר לך שהעיר השתנתה לחלוטין. מעיר שהייתה יותר מושבה, היא גדלה לשכונות, שכונת היובל, המדע, רחובות החדשה, רחובות ההולנדית. תכניות שלפני שני עשורים היו קיימים על הנייר בלבד, עומדים לנגד ענינו באופן מעורר השתאות. פתאום אתה רואה כל כך הרבה זוגות צעירים שמאמינים במערכת החינוך שזה הדבר הכי בסיסי. כל זוג צעיר ולא משנה מאיזה מגזר, אם הוא עובר לגור בעיר השאלה הראשונה שנשאלת היא, רגע, יהיה גן ילדים טוב? יהיה בית ספר טוב? יהיה מעון יום? אלה הדברים הבסיסיים והחשובים".

אגף החינוך בראשותך, מסיים בימים אלו את תהליך הרישום לשנה הבאה. אתה יודע להגיד אם החינוך החרדי דתי בעיר נמצא במגמת התפתחות ועליה?

"סיימנו כבר את הרישומים בגדול. תראה, החינוך החרדי נמצא במגמת עליה, הדבר בא לידי ביטוי בכך שאנחנו בונים גני ילדים למגזר די הרבה. החינוך החרדי נמצא בצמיחה, אבל השנה הצלחנו לעשות סדר. ברשותך אציין כי זו שנה ראשונה שכולם נרשמו באינטרנט. אמרו לי שהמגזר החרדי לא ישתף פעולה עם המיזם החדש (שכבר הוכיח עצמו בשנים האחרונות בחינוך הממלכתי והממ"ד), אבל שמחתי שברישום שיתפו פעולה. באופן מדהים. הגענו ל 97% אחוזי רישום אינטרנטי. הייתה היענות מרבית בחינוך החרדי לאחר שפתחנו עמדות במתנ"סים ובבתי הספר. תראה. אין כבר טעם להגיע עד לעירייה. נגמר. בשביל מה לעמוד בתור. בסופו של דבר השיבוץ הוא אותו שיבוץ. אז בשביל זה לעמוד בתור? זה תהליך שלקח זמן. זו השנה הראשונה שיישמנו את זה במגזר החרדי. ראינו כמה זה מסייע להורים, השנה החלנו את זה באופן גורף".

מה השתנה במשמרת שלך לטובת המגזר?

"כשנכנסתי לתפקיד בפעם הראשונה, נוכחתי שהמגזר החרדי בכלל לא נספר בשום מסגרת, ואני לא מדבר רק על המבנים שיועדו לו. בכלל, בשיתופי הפעולה, בתקצוב, בבינוי מבנים ועוד. אני זוכר שהזדעזעתי כשנכנסתי לבית ספר לבנות שהכיתות בה היו בנויות מאזבסט. לא ידעתי את נפשי, ואני המסר הראשון שלי היה, כל ילדי רחובות שווים. כך עשיתי לאורך כל הדרך. ובכל קדנציה יש לי את היעדים שלה.

אין זה סוד שבתי ספר רבים המשתייכים לאוכלוסייה החרדית שוכנים במבנים זמניים שחלקם כמעט ואינם ראויים למגורי אדם…

"כרגע. אנחנו בונים מבנה חדש 'עץ חיים', כאשר בנוסף עומדים להרחיב את תלמוד תורה 'הבאר' ולהקים מבנה חדש בן 16 כיתות מפוארות. אנחנו בעצם עומדים להרחיב את המבנה הנוכחי שהוקצה אך לא מזמן (ברחוב דהרי). אנו עומדים לקראת בניית בי"ס ל'בני הישיבות', ונזכיר גם את בית ספר 'עץ חיים לבנות' שהתחלנו לקדם ושבימים אלה 'הצמחנו' אותו. הוא כבר נמצא בכיתה א', וזה על מנת שתהיה עוד מסגרת לבנות ברחובות. אני רוצה לדאוג שלכל אחד יהיה את המבנה המתאים לו.

"לאחרונה סיימנו את "בן איש חיל", הם עברו סוף סוף למבנה קבע, סיימנו את השיפוץ של המבנה. הם קיבלו סוף סוף בנין. אני גם מתכנן לבנות 'בתיה', כדי שגם לתנועות הנוער לבנות יהיה היכן לקיים את הפעילויות שלהן. אני מעריך שנתחיל לבנות את "עץ חיים" בעוד כחודש. ובמהלך השנה את "הבאר" ואת "בני הישיבות", ונסיים באמצע 2020".

"בכל הקשור לאוכלוסייה החרדית הבשורה היא, שאנחנו הרבה יותר מעורבים. אנחנו מגדילים את התקציב. אנחנו מכניסים גם תכניות פדגוגיות משותפות לתוך בתי הספר וגני הילדים בניגוד לעבר. אמנה בקצרה כמה מהן, ספריית 'פי כמה', סיוע במימון חלוקת הספרים בגני הילדים, שהעירייה משתתפת בכך בסכום נכבד. הרחבת המרפ"ד ברחוב שנמצא בקרעטשניף, כל שנה התקציב גדל על מנת שיתאפשר למקום להתפתח ולקיים עוד פעילויות.

"הדבר היפה ברחובות זה הסובלנות והסבלנות בין האוכלוסיות שכולם חיים ביחד. אין את זה בארץ. לכן אני כל הזמן אומר, בואו נעשה ישיבות משותפות, שילמדו האחד מהשני גם את הדברים היפים, לא רק לחפש האחד את השני. ואת זה אני בונה עכשיו, בשנה הקרובה. אני מתכנן לקיים ישיבות מנהלים משותפות של כלל מנהלי בתי הספר בעיר, לשבת ולחשוב ביחד מה עוד אפשר לעשות ולייעל".

אתה מגלה בקיאות רבה במגזר ואורחות חייו…

"אני אכן בקיא ומעורב. אגב, רק אציין, כי גם 'מתנ"ס מהות' שנבנה בימים אלו ברחוב כובשי החרמון, הייתי מעורב ושותף לכל אורך הדרך. המתנ"ס החרדי הראשון שיש ברחובות. אני מעורב בכל בית ספר ובכל גן. בימים האחרונים למשל ביקרתי בתיכון בית יעקב. לא נגעו בתיכון בית יעקב במשך שנים… אף אחד לא נגע. וראש העיר ואני נכנסנו בשנה שעברה ונרתמנו לשפץ ואנחנו מסיימים השבוע מעלית שם ולכן אני הולך לראות".

מה לגבי 'תיק חינוך חרדי', כיצד זה משתלב?

"אני ושי קזיוף עובדים ביחד. אבל בפועל אני מחזיק תיק חינוך של כולם. באמת, יש בינינו שיתוף פעולה מדהים. והוא מבין טוב את הצרכים והכל.

"שמע. פתחנו גני חינוך מיוחד למגזר החרדי. זה דבר שלא היה קיים. לדוגמה 'חיוך שבלב'. את מעון היום השיקומי של עזר מציון, אני הקמתי. ילדים עם צרכים מיוחדים מגיל שנה עד 3 לא היה דבר כזה ברחובות. היעד שלנו עכשיו הוא לבנות שם מעון כמו שצריך ואולי עוד אחד כזה בעיר. זה מאוד חשוב. לתת לכל ילד את הבסיס שלו".

ומאיפה זה מגיע בעצם?

"מהסבא רבה שלי. אבא שלי ז"ל שנפטר לפני כשנה אמר לי בפעם הראשונה שנבחרתי ואף חזר על כך באוזניי כל הזמן, 'נבחרת להיות של כולם, תמיד תזכור את זה. לא כמו שהיה לנו שתמיד סימנו אותנו בכל מקום, אתם היהודים האלה…' למרות שאבא שלי הגיע ממשפחה דתית מאוד, משפחת רבנים שאף היה להם בית כנסת בביתם בפולין, אז השורשים כנראה מגיעים משם… מהמקום שאתה צריך לדאוג לכולם.

"בסופו של דבר בוחנים את האדם כאדם. זה לא משנה מאיזו מפלגה. אני חושב שהדברים הבסיסיים באים מהבית. זה סל הערכים שאתה מקבל וזה מה שמלווה אותך בחיים. וזה מה שאני מצפה. להנחיל לילדי רחובות את הערכים האלה. של השותפות, של הסובלנות, של העבודה המשותפת. אתה לא חייב להיות כמונו. אבל תכבד. תקשיב. תשמע. תהיה פתוח להקשיב לאחרים. כל אחד זכותו לחיות איך שהוא רוצה".

רצו לשריין אותך ברשימת 'יש עתיד' לכנסת, או שמדובר בשמועות?

"כן. רצו. לא מעניין אותי הכנסת. אני יש לי יעד אחד. להיות ראש עיריית רחובות. יאיר פנה אלי מספר פעמים, ואנשיו והכל, אבל לא מעניין אותי להיות חבר כנסת. הצהרתי מספר פעמים מראש שלא אהיה חבר כנסת".

אתה מכוון להיות ראש העיר הבא של רחובות?

"כן. אני מכוון לעידן שאחרי כהונת ראש העיר הנוכחי רחמים מלול במקרה הוא לא יציג שוב מועמדות. אני חושב שיש לי את הכישורים לכהן כראש העיר של רחובות. שכן מבחינת ידע וותק, צריך להבין את הקהל הרחובותי שהוא מאוד משמעותי, כמו גם את החשיבה על כלל המגזרים כי ראש עיר הוא לא של מגזר. לכן מאוד קל לי. כי אני לא שייך לשום מגזר. אז אתה לא בא ואומר, וואו, ההוא מש"ס, וההוא בא ממפלגת השכונות, אני מייצג את כולם, לכן הקמנו את סיעת 'החינוך בראש'".

"אני בכל שנה מקדם פרויקטים ב 200 מיליון ₪. על ידי כספים שאני מגייס. אני בגייס מחו"ל, ממשרד החינוך, באוצר. בכל מקום שיש אני נוסע לחפש איפה שאפשר. בסופו של דבר מה התושב רוצה לראות? שיהיה חינוך, שיהיה לו נקי, שיהיו פארקים, שהעיר תתנהל. להיות סגן זה בסדר. אבל מה עשית? וזה החלק החשוב. כאן, אתה כאיש ציבור נבחן. כיום אין מישהו באוכלוסייה שיכול להגיד, זוהר בלום לא עשה. מסכימים איתי יותר או פחות, זה בסדר. אבל העשייה שלי מוכחת".

כיצד התנהל הסנכרון בין "החינוך בראש" ל"יש עתיד"? למה יאיר לפיד אפשר לך להשתמש באותיות שלו?

"קודם כל אני חבר 'יש עתיד'. הדבר הנוסף זה גם ערבות כלכלית. כי הם סיעה בכנסת, אני לא צריך להביא עמי ערבויות אישיות. זה משמעותי. זה אומר בין היתר לא לבקש תרומות. כי אני נגד ההליך של התרומות. מה גם שכאיש ציבור אני לא רוצה להיות חייב לאף אחד".

בכמה גדל תקציב החינוך מאז נכנסת לתפקיד?

"תקציב החינוך הוכפל. הוא חצה מזמן את רף ה400 מיליון ₪, שזה מעל 40% מהתקציב וזה בכל שנה גדל בין 10 ל-40 מיליון ₪ לפי הגידול הטבעי. העירייה משקיעה בכך המון".

ראש העיר נותן לך גיבוי, מעריך ומפרגן?

"לעבודה המשותפת עם רחמים אין אח ורע. הוא נותן לי את מלא הגיבוי ואני מעריך אותו עד אין קץ. אני מרגיש שתחום החינוך מאוד חשוב לו, וגם הקשר בינינו טוב מאוד. כבר חצה מזמן את הפן המקצועי. אנחנו חברים טובים. בוא ואספר לך, חוג הבית החילוני הראשון שלו היה בבית של ההורים שלי. הייתי אז עדיין חבר מועצה מטעם מפלגת העבודה, אמרתי לו רחמים אני בא לעזור לך אני מאמין בך".

איך זה לעמוד בראש סיעה בת חמישה חברים?

"חכה, אנחנו עדיין בתחילת הדרך. יש לי שותפים טובים. אני מכוון שכלל חברי לסיעה, יש אחד שמחזיק את תיק הרווחה ויש את תיק התחבורה, אנחנו רוצים לחולל את המהפך של החינוך גם ברווחה גם בתחבורה הציבורית ובשאר התחומים כמו בחינוך. אנחנו יושבים מספר פעמים בשבוע ומקדמים תכניות.

לסיום, שתף אותנו בבקשה באנקדוטה נוגעת ללב מעבודתך…

"יש ילדה עם תסמונת דאון, היום כבר בכיתה ו', המשפחה הגיעה אלי כשהייתה בגיל שנתיים וחצי, ראיתי ילדה אחרי ניתוח לב פתוח, לא רצו לקבל אותה בגנים, הם ישבו פה. ואמרתי להם, תשמעו, מהיום אני אתכם. אמרתי שהיא תהיה משולבת בגן רגיל. הרווחה אמרו לי מה פתאום, שתלך למוסד, אמרתי, 'היא תלך לגן רגיל', אבל אי אפשר, אין כיתה טיפולית, היא צריכה טיפולית. בניתי להם בחצר בגן חדר טיפולים. היא סיימה את הגן, עדיין הדיבור שלה לא כל כך ועדיין הכל, מה לעשות, טיפה אחורה אבל זה בסדר, השילוב הזה נותן להם הרבה יותר כלים לחיים, אז לא יהיה לה תעודת בגרות, מה קרה…

"ואז היא הייתה צריכה לעלות לכיתה א, ואמרתי להם שהיא עולה ל'נועם'. ואמרו לה מה פתאום, זו חברה סגורה, נלחמתי ברווחה, בחינוך, בכל הוועדות אמרתי, לא יעזור לכם. הגעתי לבוז'י הוא כיהן אז כשר הרווחה, הוא עזר לנו בענין. היום היא מסיימת כיתה ו' והם כל הזמן איתי. אני מגיע לוועדות שלהם בבית הספר, אני בודק, הייתה לה בת מצווה עכשיו עם כל הבנות. החיבוק נתן לילדה… לחקות אותם, גם ללמוד לדבר ולכתוב ולעשות דברים. בסדר, קצת טיפה אחורה. אז מה? ילדי חינוך מיוחד זה הדבר שאני הכי רגיש אליו".

השארת תגובה