הנסיך הסעודי; נתניהו 'עובד' על אזרחי בישראל

הנסיך הסעודי טורקי אל-פייסל מאשים בראיון מיוחד לתקשורת בישראל את נתניהו שלדבריו, "מרמה את הציבור הישראלי כשהוא טוען שניתן לחמם את היחסים בין ישראל לסעודיה ללא התקדמות בתהליך השלום"

טורקי אל-פייסל
טורקי אל-פייסל
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הנסיך טורקי אל-פייסל הוא מבכירי בית המלוכה הסעודי. הוא אחיינו של המלך סלמאן ובן דודו של יורש העצר מוחמד בן סלמאן. הוא שימש כראש המודיעין הסעודי, כשגריר סעודיה בלונדון וכשגריר סעודיה בבריטניה.

בראיון נדיר ומיוחד ל"כאן 13" הוא אומר, כי ״אסור לישראלים לתת לרמות אותם ולחשוב שהנושא הפלסטיני הוא נושא מת״.

״נתניהו היה רוצה שתהיה לישראל קודם כל מערכת יחסים עם סעודיה ורק אחר כך נפתור את הנושא הפלסטיני. מנקודת המבט הסעודית זה הפוך״.

אז אתה אומר שנתניהו מרמה את הישראלים כשהוא אומר שניתן להשיג יחסים עם העולם הערבי ללא קשר לפלסטינים?

״לחלוטין. נתניהו אומר זאת למטרותיו. הוא רץ לבחירות על מצע של תראו מה עשיתי עבורכם. כמו כל הפוליטיקאים״.

כמה ימים לפני הראיון שהתקיים בלונדון נפגש הנסיך טורקי עם המלך סלמאן בריאד. הוא סיפר כי עידכן בכירים בארמון המלך לגבי הראיון עם חדשות 13.

״אני לא עוזב את סעודיה בלי להגיד משהו על תכניותיי. זה לא בגלל שאני בתפקיד רשמי אלא פשוט כי אני מנומס״, הוא אמר. ״אני חושב שמה שאני עושה זה הדבר הנכון כי אנחנו צריכים להעביר את המסר שלנו לעם בישראל ואני מבין שהערוץ שלכם הוא אחד הנצפים בישראל״.

הנסיך טורקי סיפר כי לא נפגש עם ישראלים במהלך תפקידיו הרשמיים, ״כי ישראל לא שיתפה פעולה בנסיונות להשגת שלום״. הוא סיפר כי אחרי שפרש מתפקידיו הרשמיים הוא פגש את הנשיא שמעון פרס בדאבוס בארוחת ערב. ״ישבנו באותו שולחן ופרס הציע שנקיים פגישה חשאית. אמרתי לו ששום דבר בישראל לא נשאר חשאי״, נזכר הנסיך טורקי.

הנסיך טורקי הבהיר כי הגיע לראיון כאדם פרטי אבל היה ברור כי הביא עמו מריאד את המסר שמלך סעודיה רוצה שהציבור והממשלה בישראל ישמעו.

״העמדה שלנו לגבי שלום במזרח התיכון לוקחת בחשבון את מה שישראל עושה ואומרת. ב-2002 יורש העצר הנסיך עבדאללה המנוח הציג את תכנית השלום שלו – ישראל נסוגה מהשטחים הכבושים תמורת הכרה בישראל ונורמליזציה״, הוא אמר. ״מהיום הראשון ישראל לא הגיבה ליוזמת השלום שלנו. עם כסף ישראלי ומוח סעודי אפשר להגיע רחוק – כן – אם יהיה שלום. אבל למרבה הצער ישראל מתעלמת מכל המאמצים של סעודיה לעשות שלום ומצפה שסעודיה תושיט לה יד ותתקדם איתה יחד בנושאי טכנולוגיה או מים. זה לא יקרה״.

הנסיך טורקי הכחיש שיורש העצר מוחמד בן סלמאן מוכן יותר לחמם יחסים עם ישראל מאשר ההנהגה הסעודית בעבר. ״יורש העצר הוא נציג נאמן של המדיניות הסעודית. אלה משאלות לב של בכירים בממשלת ישראל״, אמר הנסיך טורקי. ״הנסיך מוחמד תומך בצורה מלאה ובאופן עקבי בסוגיה הפלסטינית. אין הבדל בין הנסיך מוחמד למלך סלמאן באף נושא והוא עושה מה שהמלך אומר לו״.

מה חושבים בסעודיה על נתניהו?

״אני חושב שהתפיסה לגבי נתניהו בציבור הסעודי שלילית מאוד בגלל מה שקורה בשטח ובגלל הגישה היהירה שלו והתשבוחות העצמיות. זה לא עובר טוב אצל אזרח סעודי״.

למרות שבנושא האיראני יש שותפות אינטרסים מוחלטת בין סעודיה לישראל הנסיך טורקי הציג גם כאן קו קשוח. ״אנחנו לא צריכים את נתניהו כדי שיספר לנו על הסכנה האיראנית״, הוא אמר. ״אנחנו רואים בשטח את הפעולות שלהם בסוריה, בעיראק בלבנון, בבחריין ואפילו בסעודיה. למה שנצטרך את נתניהו כדי שידגיש עבורנו את הנקודות האלה. אנחנו לא זקוקים לזה״.

לנסיך טורקי היתה המלצה לצוות השלום של הנשיא טראמפ לקראת הצגת תכנית השלום שלו. ״יוזמת השלום הערבית. אמצו אותה. הפכו אותה לשלכם״, אמר הנסיך טורקי.

הנסיך טורקי פסימי לגבי מידת ההתחממות של יחסי ישראל עם סעודיה. ״בימי חיי – ולא נשאר לי הרבה – אני לא חושב שאראה פגישה פומבית בין ראש ממשלה ישראלי למלך או ליורש העצר של סעודיה. לא לפני שהנושא הפלסטיני ייפתר. אני מחכה ליוזמת שלום ישראלית. מה ישראל חושבת שצריך לעשות כדי להשיג שלום״.

השארת תגובה