דרעי: "חששתי מאחוז החסימה של אגודה ודגל"

אם לסכם בהתאם לגרסת דרעי הרי ש"קורבנות השלום", הם בכלל העיתונאים "לא חשבתי לרגע שהאחדות תהיה כדאית, השיח שהיה תרם ללכידות היהדות החרדית וטיהר את האווירה אחרי הבחירות לרשויות".

דרעי גפני ליצמן צילום: יעקב כהן
דרעי גפני ליצמן צילום: יעקב כהן
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

במוצ"ש פרשת תרומה, יממה לפני ששר הפנים אריה מכלוף דרעי שב לעיר ילדותו בבת ים כדי להצהיר שאין בכוונתו לארגן יום התרמה משותף לכנסת עם יהדות התורה, התקשר אחד מרבני דגל התורה לאחד מח"כי התנועה. הרב מעתיק השמועה ביקש שלא ליצור קשר של קיימא הכולל חבירה מלאה לאחים בני עדות המזרח – ולא באלעד המשוסעת תובב"א אלא בארץ ישראל כולה, בואכה הבחירות לכנסת.

שבוע וחצי לפני סגירת הרשימות, ניתן לקבוע כי תהליך השלום החרדי נחל הצלחה כמו מקבילו הישראלי-פלסטיני. המטרה לא הושגה, אך בדרך כמה פוליטיקאים ובעיקר קופירייטרים ופרסומאים התפרנסו לא רע. למתבונן מן הצד דומה היה שיהדות התורה היא הכלה האשכנזייה שהחתן הספרדי מחזר אחריה ומנסה לכבוש את לבה. מי שתרם רבות לתחושה היה סגן שר הבריאות יעקב ליצמן שבשיחות סגורות, שהפכו מאוחר יותר לגלויות, הבהיר כי הש"סניקים מבקשים להתאחד קולקטיבית כדי להפיג שני חששות: האחד, לחמוק מאימת אחוז החסימה. השני, לנטרל את השפעת כתב האישום הממשמש ובא, ולא נגד ראש-הממשלה נתניהו אלא נגד השר דרעי.

לחתונה המיועדת הזאת, היה גם שדכן בעל מוניטין בעייתי של מי שדואג בראש ובראשונה לדמי השדכנות ולא שם לנגד עיניו את התאמת וטובת בני הזוג. ראש הממשלה נתניהו הפציר בכל הצדדים להתאחד תחת קורת גג אחת, בהביעו את החשש כי ריצה נפרדת תגרום לאחת מהמפלגות לנשור ולא לעבור את אחוז החסימה.

לנתניהו יש בעיה של ממש עם אחוז החסימה אותו ניסה להפחית עד לרגע האחרון של הקדנציה. הוא נושא עיניו להתפצלות המחנה הדתי-לאומי, עד שבנט ושקד עבורו, הפכו לבעיה האחרונה. בכל מה שנוגע לשלום הבית הפנימי החרדי לעומת זאת, הרי שהן בש"ס והן ביהדות התורה בטוחים בכך שכוונתו הנסתרת של נתניהו הייתה לחבר בין החרדים, כדי שיתאפשר לו להסתער על שארית הפליטה של קולות המזרחיים המסורתיים.

לשידוך המיועד אירע מה שקורה לחתן וכלה שגוררים רגליים מפגישה לפגישה במשך חודשים, עד ששני הצדדים מתקררים ומתפזרים לבתיהם עם הרבה חוויות טובות – אך אפס תוצאות. את התשובה השלילית הרשמית, ולא באמצעות השדכן קיבלנו בערבו של יום ראשון. לנגד עיני הצלמים שהגיעו כדי לתעד את מופע השקת הקמפיין של ש"ס – שנראה כמו חתונה ססגונית באולמי בת ים הצהובה עם כל הטרראם הנלווה, הבהיר החתן הספרדי שהכלה האשכנזייה מוזמנת לצעוד לחופה לבדה.

כשהוא מכוון לרגע פתיחת המהדורות, סטייל ראש-הממשלה, עלה דרעי על הדוכן ולנגד עיני הפעילים הנלהבים הבהיר כי ההפרדה תישמר גם במערכת הבחירות הבאה: "אשכנזי לאשכנזים, ספרדי לספרדים", הוא הבהיר ועל הדרך גם הביע תמיכה מלאה בשדכן שכשל, לכהונה נוספת כראש-ממשלה. התקשורת הישראלית שהקדישה בחלוף יומיים ערב מיוחד של שידורים לפריימריז של מפלגת העבודה שמשתווה לש"ס במבחן המנדטים בסקרים – הבליטה בעיקר את משפט התמיכה בנתניהו והעניקה לכנס של ש"ס סיקור של דקות ספורות במהדורות. אחר כך עוד יספרו לנו שסיקור מוטה ומגמתי – היה רק בוואלה לטובת ראש-הממשלה.

לכישלון מהלך האחדות אבות רבים, וגם כאן, תלוי את מי שואלים. שבעים תירוצים לש"ס ולאגודה ושבעים פנים לדגל התורה. יש מי שמספר על ריצ'רץ' שנקרע מרוב לחץ ויש מי שטוען כי הכלה האשכנזייה לא הבהירה לבסוף מהי גובה הנדוניה. נקודת המבט וההשקפה של כל אחת מהמפלגות מרתקת, אך דומה שאי אפשר להתעלם מכך שעד לפני שבוע ימים, גם הפוליטיקאים משני הצדדים נראו כמי שנרתמים להצלחת התהליך. הנבחרים היו מעוניינים, לפחות מן השפה ולחוץ, אך מי שלא הביעו התלהבות בלשון המעטה, היו הבוחרים, הפעילים והרבנים.

במציאות חיים מעוותת שבה הורה אשכנזי (ולמרבה הצער, לעיתים גם ספרדי) בוחן את איכות הסמינר של בתו בהתאם לאחוזי האשכנזיות והספרדיות – לא בשלו התנאים לשלום עולמי ולאוטופיה של הצבעה למפלגה מעורבת שבראשה עומד ספרדי. המשיח טרם הגיע אך החמור הלבן – כבר כאן.

תורת השלבים

באווירה קצת יותר רגועה, פגשתי את דרעי בצהרי יום שני בלשכתו בירושלים למחרת הטקס בבת ים, נינוח מהמצופה. מסתבר שאין שמחה כהתרת הספקות – שניים, בלשון רבים. לא רק יוזמת האחדות ירדה מסדר היום אלא גם, בסבירות גבוהה למדי, אופציית הגשת כתב האישום בכפוף לשימוע בערב הבחירות, ואולי גם לאחריהן. אם המסרים המפויסים שהועברו השבוע מרחוב צלאח א-דין אכן יבואו לידי ביטוי, הרי שבניגוד לראש הממשלה נתניהו, יוכל שר הפנים דרעי לעשות השבוע מי שבירך למדינת ישראל, עם דגש על ראשיה ויועציה. לא רק לעומד בראשה – לו הצהיר אמונים, אלא גם ליועץ המשפטי לממשלה. מסתבר במפתיע, כי מכל מסיבות ההפתעה לרגל יום הולדתו השישים – את המתנה החשובה ביותר הוא קיבל דווקא מהיועמ"ש מנדלבליט, חובש כיפת הבד השחורה.

"יש לי הערכה רבה ליוזמי תהליך השלום הזה", אומר דרעי כשהוא נשאל – אז מה בעצם היה לנו כאן, "אבל יש לנו את הקהל שלנו ואת הציבור הספרדי החרדי והמסורתי שאנו מחויבים לו, ולכן הייתי חייב להבהיר עם פתיחת הקמפיין שש"ס תשמור על צביונה ותרוץ עצמאית כפי שעשתה מיום היווסדה".

חבריך ביהדות התורה, אמרתי לדרעי, תיארו במשך תקופה ארוכה איך ש"ס מעוניינת בכל מאודה באחדות, בעוד יהדות התורה בטוחה במעמדה. הסבירו לנו שאתם חוששים מאחוז החסימה או מכתב אישום שממשמש ובא. אם לא היה ממש בדברים, מדוע לא חתכת את הסיפור בראשיתו ולא הבהרת אז את מה שאמרת השבוע?

"בואו לא נשכח על איזה רקע נולדה היוזמה הזאת", השיב דרעי, "היינו אחרי הניצחון הגדול בירושלים. הייתה התלהבות גדולה בדגל התורה וגם אצלנו מהצלחת החיבור בינינו, מעל ומעבר לציפיות ולהערכות המוקדמות. בדגל החלו לדבר על הליכה משותפת איתנו ואני לא שללתי דבר בפומבי".

שתקת כגנץ, אמרתי לדרעי, ונראה היה כמעט עד לרגע האחרון שאתה מושקע יותר מכולם ביוזמת האחדות, שהייתה אמורה להציב אותך בראש הרשימה החרדית המאוחדת.

"טעות בידך", השיב דרעי, "המטרה שלי הייתה שונה לגמרי. זה נכון שחששתי מאחוז החסימה – אך לא שלנו אלא של אגודה. הרי ש"ס הוכיחה את כוחה בבחירות לרשויות והראתה לכל המלעיזים שאין מפלגה שמחוברת כיום לשטח כמונו. אלא מה? שיש לי אחריות קולקטיבית. הבנתי שהתרומה הגדולה ביותר לשלום הפנימי ביהדות התורה, תהיה בכך שלא נשלול בפומבי את רעיון החיבור עם דגל התורה. מרגע שזה עלה לאוויר היה ברור לי שאם לא אשלול את הרעיון בפומבי, כבר יימצאו הגורמים בתוך יהדות התורה שירוצו להתפייס אחד עם השני, מה שאכן קרה".

הרי שמעת את הקולות מיהדות התורה על כך שאתה מעוניין באחדות, אמרתי, ובהתאם לתוכנית השלבים הזאת, מדוע לא קמת רגע אחרי הצהרת האחדות ביהדות התורה והבהרת שש"ס תרוץ לבד? מדוע חיכית לרגע האחרון?

"ראשית כל, לא עשינו זאת ברגע האחרון אלא באירוע פתיחת הקמפיין, שבועיים לפני המועד הסופי של סגירת הרשימות", השיב דרעי, "ומעבר לכך, ברגע שהתהליך החל להתגלגל וכמה מגדולי ישראל הביעו את תמיכתם ברעיון – לא היה שום טעם לפוצץ את בלון האחדות".

ביהדות התורה, הערתי, יודעים לספר שחכם שלום כהן נשיא מועצת החכמים – הוא ששלל סופית את רעיון האחדות, כשעליתם לביתו במוצ"ש האחרון להקליט את סרטון התמיכה לעצרת.

"תעצור כאן", השיב דרעי נחרצות, "כי אצלנו אין משחקים. כל צעד שנעשה בתנועה, נעשה בעצתו של מרן ראש הישיבה, שמנחה אותנו על כל צעד ושעל. היה פה מהלך מכוון שלא לשלול בפומבי את רעיון האחדות. לא חשבתי לרגע שהאחדות תהיה כדאית מבחינת מנדטים, אבל אי אפשר לומר שהציבור יצא מופסד מהשיח שהיה פה במשך יותר מחודש. זה תרם לאחדות הפנימית ביהדות התורה, זה תרם ללכידות הפנימית של היהדות החרדית. זה טיהר את האווירה אחרי הבחירות לרשויות והוכיח שלכולנו יש מטרה משותפת של טובת היהדות החרדית. טוב שהתהליך הזה קרה, אבל בשלב מסוים הייתי צריך לקום כיו"ר ש"ס ולהבהיר שבצד חשיבות השלום, לטובת היהדות החרדית – שתי התנועות צריכות להמשיך לרוץ בשני ראשי חץ ולהתאחד סביב המטרה המשותפת במוצאי הבחירות. במבחן התוצאה הציבורית, גם ש"ס וגם יהדות התורה יוצאות לדרך כיום באווירה פנים-חרדית הרבה יותר שלווה".

אם לסכם את הסאגה בהתאם לגרסת דרעי הרי שבמקרה הזה, "קורבנות השלום", הם בכלל העיתונאים שהלכו שולל אחר הצהרות הפיוס של הפוליטיקאים.

ש"ס לימינך

כדי למצוא את ההבדלים בין המדיה החרדית לתקשורת הכללית, ניתן היה לבחון את הכותרות השונות שיצאו מאותו נאום. בשעה שהתקשורת החרדית התמקדה בגניזתה הסופית של יוזמת השלום, בערוצי החדשות – צוטטו דברי התמיכה הנלהבים של דרעי בנתניהו. מספרים שבמצודת זאב היה מי שהציע השבוע לשלוח את מראיין הבית אלירז שדה, לקורס הערצה קצר אצל אריה מכלוף דרעי.

לא צריך להשלים יום לימודים ארוך במערכת החינוך של ש"ס כדי להבין את הרציונל שעומד מאחורי התמיכה הנלהבת למדי של ש"ס, ובעקבותיה גם של אגודת ישראל – שהעומד בראשה יעקב ליצמן, השמיע דברים דומים. בסקרים שעשתה ש"ס לאחר פילוח ממוקד של מאגר ה-11 מנדטים של בחירות 2013, הגדירו עצמם שלושים אחוזים כמי שרואים בליכוד את ביתם השני, לצד שלושים אחוזים שהבהירו כי כאלטרנטיבה שנייה, הם היו מצביעים ליהדות התורה. הנתון המפתיע יותר הוא האחוז הגבוה של מצביעי ליכוד שהגדירו עצמם כמי שמצביעים מחל אך רואים גם בש"ס בית טבעי. כשדרעי תומך בנתניהו ללא סייג ותנאי, הוא מכוון לאותו מאגר שביבי ינסה לשתות בקשית עד לטיפה האחרונה, כפי שעשה בבחירות הקודמות, בהצלחה יתירה.

בנאום בת-ים סיפר דרעי לפעילים על הכוונה – שנשללה משפטית, לכתוב שחור על גבי לבן, בפתק ההצבעה של ש"ס, תחת אותיות המפלגה, את תמיכתה בנתניהו לראשות הממשלה. דרעי סיפר שקיבל מענה שלילי מהייעוץ המשפטי של ועדת הבחירות. בדיקה משפטית עצמאית מטעמו שנעשתה למחרת היום העלתה, שהיוזמה ברת היתכנות.

ש"ס תסתמך על חוות הדעת הזאת ותדרוש להכליל בפתק ההצבעה את תמיכתה בנתניהו, כשמהדרישה הזאת יש לה רק מה להרוויח. אם עמדתה תתקבל – מה טוב. אם לאו, היא תתמקח מול ועדת הבחירות ותעמוד על זכותה, כך שגם אם תפסיד, עמדתה תקבל חיזוק תקשורתי משמעותי. אם תרצו בזעיר אנפין, תורת התמיכה בנתניהו זהה לרעיון התמיכה באחדות. כדי לרוץ עד הסוף לבד, צריך לעיתים לחבק כל כך חזק, עד שהמצביעים ישמעו את הקנאק.

השארת תגובה