20% מהחרדים: לא נצביע למפלגה חרדית

סקר 'קו עיתונות' שיפורסם מחר חושף: למעלה מ-20% מהמגזר החרדי לא יצביעו למפלגות החרדיות – 55.7% מתוכם מתכוונים להצביע לליכוד, כמעט 20% מהם יצביעו ל'עוצמה יהודית'

הגרח קנייבסקי במסע בחירות תשעט (1)
הגרח קנייבסקי במסע בחירות תשעט (1)
לחץ נפשי, חרדה? זו הכתובת בשבילך

סקר דרמטי שנערך על ידי חברת 'דיילקום' עבור קבוצת התקשורת הגדולה במגזר החרדי 'קו עיתונות' חושף נתונים שאמורים להלחיץ את המפלגות החרדיות מחד גיסא, אך גם לספק להן תקווה למאגר מצביעים פוטנציאלי ומשמעותי במיוחד.

675 נשאלים המשקפים את כלל האוכלוסיות בחברה החרדית, חסידים, ליטאים וספרדים, התבקשו לענות – אם הבחירות היו מתקיימות היום, האם היית מצביע למפלגה חרדית? 79.1% השיבו בחיוב, אך 20.1% השיבו כי לא יצביעו למפלגה חרדית.

נתון זה שנמדד לראשונה באופן מקצועי מצביע על קהלים גדולים המצויים במאגר הטבעי של המפלגות החרדיות אך כרגע אינם מתכוונים להצביע למפלגה חרדית, וקמפיין נכון ומכוון מטרה עשוי להשפיע בגזרה זו.

בשאלה השנייה, נשאלו הנסקרים לאיזו מהמפלגות החרדיות היית מצביע? 47.3% השיבו יהדות התורה,30.5% השיבו ש"ס, ואילו 20.4% השיבו יחד או רשימה דתית אחרת.

כאן עולה תמונת מצב ידועה למדי, כאשר יהדות התורה מביאה כמעט מאה אחוז ממצביעיה מקרב המגזר פנימה, ואילו שס מביאה כשני שליש מצביעים חרדים וכשליש מצביעים מחוץ למגזר.

בשאלה השלישית, התבקשו הנסקרים לומר – במידה ולא הייתם מצביעים למפלגות החרדיות, לאלו מהמפלגות היית מצביע? לא פחות מ55.7% בחרו בליכוד, רק 7.2% היו בוחרים הימין החדש, 4.6% בלבד יעדיפו את מפלגתו של בני גנץ, 7.2% יבחרו באיחוד הלאומי, 19.5% יצביעו עבור עוצמה לישראל. 3.3% בלבד יתמכו במפלגת העבודה והשאר יצביעו למפלגה אחרת.

שאלת מפתח זו מגלה היכן נמצא אותו מאגר חרדי שאינו מצביע כרגע למפלגות חרדיות, כמחציתו תומכי ליכוד, אליהם עשויה בעיקר ש"ס לפנות, ועוד כחמישית מצביעי עוצמה יהודית, המזוהים יותר דווקא עם חסידות חב"ד וקבוצות נוספות של חרדים ימניים במגזר.

2 תגובות
  1. עוצמה יהודית

  2. העשרים אחוז שלא מצביעים למפלגה חרדית הם אותם עשרים אחוז שמצביע לעוצמה יהודית מדובר בכותרת מטעה זה אנשים שמעולם לא הצביעו למפלגות החרדיות

השארת תגובה