מה זה 'ייפוי כח מתמשך'?

ייפוי כח מתמשך – המכשיר המשפטי שמאפשר לכם להבטיח איך ועל ידי מי יוסדרו ענייניכם בעתיד בעת זקנה או כשלא תוכלו לדאוג לעצמכם

מעורך דין נוטריון ומגשר תבור גולדמן
מעורך דין נוטריון ומגשר תבור גולדמן
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

ייפוי כוח מתמשך הוא מכשיר משפטי חדשני  משנת 2017,  המבטא תפיסה חברתית חדשה, אשר מעמידה במרכז את זכותו של כל אדם לחיות את חייו בהתאם לבחירותיו ולרצונו. ולקבוע איך ועל ידי מי יוסדרו ענייניכם בעתיד בעת שלא תוכלו לדאוג לעצמכם.

תפיסה חברתית זו מדגישה את יכולותיו של האדם ולא את מוגבלותו, ומכירה בחובתה של המדינה לאפשר לכל אדם למצות את יכולותיו באמצעות קידום ופיתוח של מנגנוני תמיכה, סיוע והגנה,גם אם יכולותיו או כשירותו המשפטית הוגבלו, מסיבה כלשהי, באופן זמני או קבוע.

תוחלת החיים בעולם המערבי מתארכת,  על כן מדינת ישראל מאפשרת באמצעות תיקון החקיקה של חוק הכשרות המשפטית משנת 2017 לכל אדם מעל גיל 18 להבטיח באמצעות שלושה הסדרים משפטיים  שמטרתם לסייע ולתמוך באדם המתקשה לנהל את ענייניו בעצמו, בהתאם לבחירתו ולרצונו:

  1. ייפוי כוח מתמשך.
  2. תמיכה בקבלת החלטות.
  3. אפוטרופסות

בנוסף, קיימים אמצעים חוקיים להגנה על רכוש מסוים, כגון: רישום הערת אזהרה

על נכס מקרקעין או מינוי מורשה חתימה בחשבון הבנק.

מגוון ההסדרים מאפשר להתאים לכל אדם הזקוק לסיוע ולתמיכה   את ההסדר המשפטי האישי המתאים ביותר עבורו לפי רצונו, יכולותיו וצרכיו,  על פי רמת תפקודו, באופן מכבד, ופחות מגביל .

מהו ייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא מסמך משפטי המאפשר לכם לתכנן את עתידכם כבר בשלב בו אתם עדיין בעלי יכולת ומסוגלות לקבל החלטות ולבצע פעולות. בייפוי הכוח המתמשך אתם יכולים להתכונן מראש, להחליט  ולקבוע כבר היום, כשאתם צלולים, כיצד ייראו חייכם בעתיד, במידה ותאלצו להגיע למצב שבו לא תוכלו או לא תהיו מסוגלים לקבל באופן עצמאי החלטות או לנהל את ענייניכם בהיבטים מסוימים, המונח שהחוק קובע הוא, להבין בעניין מסוים או לקבל החלטות בקשר אליו, ולמנות אנשים מהימנים עליכם  כמיופי כוח אשר יפעלו בשמכם ועבורכם בתחומים שונים הנוגעים לחייכם.

האדם שמנסח את ייפוי הכוח מכונה בחוק "הממנה". הממנה יכול לקבוע באילו עניינים תוכלו לקבל את עזרתו של מיופה כוח שתמנו, ומה יהיו סמכויותיו. באפשרותכם לשנות את ייפוי הכוח המתמשך על ידי הפקדת ייפוי כוח מתמשך חדש או לבטלו בכל עת, זאת, אם לא הגבלתם את אפשרות הביטול בייפוי הכוח עצמו. וכן למנות כמה אנשים כמיפוי כח.

האם קיימים מנגנוני פיקוח בייפוי כוח מתמשך?

ייפוי כוח מתמשך הוא הסדר משפטי המבוסס על בחירה אישית של הממנה ועל

מערכות יחסים משפחתיות או חברתיות של קרבה ואמון הממנה בוחר בן –

משפחה, אדם אחר הקרוב אליו או איש מקצוע המהימנים עליו ואשר הוא סומך

עליהם לשמש כמיופי כוחו. בנסיבות אלה סבר המחוקק שאין הצדקה למנגנון

פיקוח שוטף כפי שחל על אפוטרופוסים.

יחד עם זאת ישנם מספר איזונים ובלמים, שמטרתם לוודא שייפוי הכוח אכן

נערך מבחירה ומרצון חופשי שלכם תוך הבנה מלאה של תוצאותיו, המאפשרים

פיקוח על מיופה הכוח:

למשל נקבע כי ייפוי הכוח ייערך ויאושר על ידי גורם מקצועי, עורך דין, אשר אין לו עניין אישי בייפוי הכוח ואשר עבר הכשרת חובה של האפוטרופוס הכללי.בנוסף נקבעה חובת הפקדה של ייפוי הכוח אצל האפוטרופוס הכללי אשר ינהל מאגר הפקדות של ייפויי כוח מתמשכים.

אם אני בן 60 ומעוניין להבטיח כבר היום את עתידי לעת זקנה מה האפשרויות העומדות בפני?

כדי להבטיח לכם שקט נפשי ולמנוע את הצורך להיות תלויים בגורמים שאתם לא מכירים, ניתנת לכם האפשרות לקבוע כיום בעצמכם איך ועל ידי מי תטופלו  במקרה שבו תהיו במצב סיעודי ובלתי כשירים ייפוי כוח מתמשך הוא המכשיר המשפטי, שיכול לאפשר לכם כבר היום להחליט לא רק כיצד יטפלו בכם בכל עניין בריאותי ורכושי אלא גם לקבוע ולהחליט בידי מי יטופל, והאם מלבד מיופה הכוח ישנם עוד גורמים שאתם מבקשים לעדכן בכל הקשור לטיפול בגופכם, בריאותכם ורכושכם. עריכת ייפוי כוח מתמשך לא רק מאפשרת לכם לשלוט בעתידכם לעת זקנה, אלא גם חוסכת מבני המשפחה את עוגמת הנפש, הטרחה והזמן הכרוכים בהליכים משפטיים למינוי אפוטרופוס.. – הסדרה מפורטת מבעוד מועד, על פי רצונכם המפורש, תמנע מבני המשפחה   עוגמת הנפש, סכסוכים ומריבות במקרה של מחלוקות בנוגע לקבלת החלטות הנוגעות לגופו, רכושו ובריאותו של מייפה הכוח. לפעמים ישנם מקרים, שלא כל בני המשפחה מסכימים תמיד על הטיפול הנכון בבן המשפחה, שאיבד את כושרו, והכנת ייפוי הכח המתמשך תמנע סכסוכים מיותרים ובזבוז כספים לשווא.

ייפוי הכוח המתמשך תקף למשך שלושה חודשים לאחר הפטירה – כך שבטרם יינתן צו לקיום הצוואה או הירושה, מיופה הכוח לענייני רכוש יוכל להמשיך לפעול ברכושו של הממנה, וכן לשלם מכספיו של הממנה הוצאות סבירות לקבורה ואבלות ולנהל את הרכוש הדורש ניהול שוטף וזאת עד שלושה חודשים לאחר הפטירה. בכך המחוקק פתר את אחת הבעיות העיקריות שהייתה קיימת עד היום: חסימת חשבונות בנק כספים ונכסים של המנוח וחוסר אפשרות לפעול עד לקבלת צו ירושה ו/או צו קיום צוואה.

כיצד ניתן לחתום על ייפוי הכוח המתמשך  וכמה זה עולה?

משרד המשפטים ולשכת עורכי הדין לא המליצו על שכר טרחה מינימלי, מומלץ לכל אחד בעת עריכת צוואה לערוך גם ייפוי כח מתמשך אצל עורך דין המתמחה בענייני משפחה בעל ניסיון בתחום אשר עבר הכשרה מיוחדת לצורך כך על ידי משרד המשפטים. עלות שכר נקבעת בהתאם למורכבות המקרה והיקף הרכוש והעניינים שיש להסדיר והיקף השעות והפגישות הנדרשות לשם כך.

למידע נוסף כנסו לאתר :www.tavorlaw.co.il

או צרו קשר ליעוץ מיידי מעורך דין נוטריון ומגשר תבור גולדמן , שהנו בעל הסמכה לערוך ייפוי כח מתמשך, הנחיות מקדימות לצורך מינוי אפוטרופוס ומסמך הבעת רצון על פי חוק. בתל אביב ובחיפה.

בטלפון: 050-2040222 ובמייל: tavorlaw@gmail.com

השארת תגובה