"צעדים חסויים: בציר ההברחות הפלסטיני

במהלך הדיון בעתירת רגבים התברר כי ציר ההברחות מהר חברון לערד נפתח שעות בודדות לאחר שנחסם באופן סמלי. המדינה סירבה לעדכן כיצד בכוונתה לאכוף את החוק והתעקשה לעדכן את בג"ץ בדלתיים סגורות בלבד, בצעדי אכיפה 'חסויים'

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

בג"ץ דן הבוקר (שני) בעתירה שהגישה תנועת רגבים בפרשת ציר ההברחות שפרצה הרשות הפלסטינית בתוך שטח אש של צה"ל בהר חברון, דרך המאפשרת תנועה חופשית ופעילות הברחות בין חברון ויאטה לבקעת ערד וליתר חלקי הארץ.

לקראת הדיון, המדינה עדכנה כי המנהל האזרחי והרשות הפלסטינית מנהלים 'מלחמת טרקטורים' בשטח – המנהל האזרחי מבצע חסימה סמלית להוכיח אכיפה, ותוך שעות ספורות הרשות הפלסטינית פותחת את הציר מחדש.

הנשיאה אסתר חיות אמרה בדיון לעו"ד רוזנברג, בא כח המדינה, כי נראה שצעדי האכיפה בהם נוקטת המדינה אינם אפקטיביים, וכי לכאורה לולא העתירה שהגישה רגבים, לא היו ננקטים צעדי אכיפה כלשהם.

נציג המדינה טען כי פעולות האכיפה מהוות מאבק סיזיפי, וכי אכן לא מסובך לפתוח את הציר מחדש. לדבריו, המדינה לא התפרקה מחובתה לבצע פעולות אכיפה, ותוך 48 שעות יינקטו עוד פעולות אכיפה סודיות, שהעדכון לגביהן יימסר לשופטי בג"ץ רק בדלתיים סגורות ובמעמד צד אחד בלבד.

"המדינה היתה מספיק ישרה כדי להודות, שהתחילה לפעול בשטח רק בעקבות העתירה שהגשנו", אמר עו"ד אבי סגל מתנועת רגבים. "המדינה היתה יכולה לעשות עד היום הרבה יותר, כדי למנוע הברחה חופשית של נשק, סמים ונשים מאזור חברון לערד, באר שבע ותל אביב. תוך זמן קצר מאוד נדע אם הנפנוף בחומר סודי משקף שינוי ממשי בהתנהלות המדינה, או שזו רק דרך מילוט המשקפת את חוסר המעש שראינו עד היום".

השארת תגובה