תביעה: עבר ביופסיה שגרתית ונפטר

הוגשה תביעה לפיצויים נגד שירותי בריאות כללית הבעלים של בית החולים סורוקה • מומחה: ניתן היה למנוע את המוות

בית החולים סורוקה בבאר שבע
בית החולים סורוקה בבאר שבע
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

אלמנתו של אדם שפעולה שגרתית של ביופסיה הסתבכה וגרמה למותו, הגישה לאחרונה לבית משפט השלום בת"א תביעה לפיצויים כנגד שירותי בריאות כללית, כבעלים של בית החולים סורוקה. באמצעות עו"ד כרמי בוסתנאי, מומחה לתביעות רשלנות רפואית, טוענת האישה, כי מדובר ברשלנות רפואית חמורה והאיש, תושב הנגב, בן 76 עם בעיות של סכרת, השתלת קוצב לב וכריתת כליה, הגיע לבית החולים סורוקה לבירור גוש באזור הלסת וממצא מסוים שהתגלה בריאות. בבדיקה, כך נטען, נמצא חשד לגו ממאיר ובעקבות זאת עבר המנוח ניתוח צווארי, שבו נכרתה בלוטת הרוק שלו ונשלחה ביופסיה לבדיקה פתולוגית. לצורך איבחון החשד בריאות עבר דיקור בסי.טי.

פעולת הדיקור, כך נטען בתביעה, בוצעה על ידי שני מתמחים ולא נרשם כי היה נוכח בעת ביצוע הפעולה רופא בכיר, שביצע או לפחות השגיח על מהלך הפעולה. עשר דקות לאחר שחזר למחלקה, הבחינה האחות האחראית כי האיש היה "חיוור, מזיע ומתלונן על קושי בנשימה". על פי התביעה, סימנים כמו דופק מהיר הראו כי מצבו מתחיל להידרדר ולמרות זאת רק כעבור שעה וחצי הגיע לחדרו רופא אחראי, ורק כשעתיים מאז שהתחילו הסימנים הראשונים בוצע בו נסיון החייאה.

במכתב הסיכום של בית החולים סורוקה נכתב "החולה עבר ביופסיה תחת CT מהריאות. החולה חזר למחלקה לאחר הפעולה, ולאחר כמה שעות החל להתלונן על קשיי נשימה. צוות רפואי נקרא לחדרו… המטופל חובר למוניטור וחמצן. הוזמן צילום חזה. הוזעק צוות לב … לאחר כ- 40 דקות של החייאה ללא תוצאות חיוביות".

לתביעה צורפה חוות דעת של מומחה למחלות ריאה ורפואה פנימית, שכתב כי "ניקור אבחנתי של נגע ריאתי תחת סי. טי. היא פעולה המבוצעת בשגרה בכל בתי החולים, וכי מוות כתוצאה מפעולה זו הינו דבר נדיר ביותר, בעיקר משום שההשגחה הקפדנית לאחר ביצוע הפעולה מזהה ומטפלת בהקדם בסיבוכים במידה והתרחשו".

במקרה זה קבע המומחה, כי העובדה שפעולה זו בוצעה על ידי שני מתמחים, ללא השגחה של רופא מומחה בעת ביצוע הפעולה, היא פוטנציאל להסתבכות גבוהה יותר". עוד קבע המומחה, כי "מדובר במוות בר מניעה. המנוח נפטר כתוצאה מאי השגחה מתבקשת של הצוות הרפואי לאחר ביצוע פעולה פולשנית, שהיא בעלת פוטנציאל להסתבך. שימת לב פשוטה לסימנים החיוניים של החולה ולמצבו הקליני, הייתה עשויה, בסבירות גבוהה מאוד, למנוע את מותו כתוצאה מאותה פעולה פולשנית".

גובה סכום הפיצויים הושאר להחלטת בית המשפט.

השארת תגובה