נפל דבר בישראל: סערת 'דגל' באלעד

על אישור התקציב באלעד ושבירת הגוש החוסם של דגל התורה וש"ס, תוצאות הפריימריז בליכוד שהציגו רשימה ממלכתית ומכובדת והטעות הקשה שיעשה נתניהו אם ישריין את אלי ישי ברשימה

דוד חכם
דוד חכם
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

היה לי הרבה מה לומר על מה שקרה השבוע באישור התקציב באלעד, במקום זה אני מעדיף להביא את הדברים כלשונם, אותם כתב ושלח לי אבשלום אוחיון:

ההצבעה של שני חברי המועצה באלעד בעד התקציב, תוך הפרת הסיכום עם ש״ס, נועדה לפי מה שפורסם לקידום ענייני העיר אלעד. חשוב. חשוב מאוד. הם כמובן נשמעו לדעת רבותיהם. חלילה מלפקפק.

נציג נוסף מטעם דגל התנגד. אולי כי הוא נשמע לרבותיו, ואולי כדי שמחר יוכלו לצייר את התומכים כמורדים. אבל, למה זה באמת משנה?

נפל דבר בישראל! אין על מי לסמוך בסיעת דגל. כלומר, אולי יש, אבל לא ניתן לדעת ברגע נתון מיהו. איזו דעת תורה היא הקובעת? עם מי צריך לסכם?

אולי ההצבעה ביום חמישי האחרון בעד התקציב תועיל לעיר אלעד לשנה הקרובה, אולי גם קצת יותר מזה, אבל היא תזיק בצורה בלתי הפיכה לעיר אלעד בטווח הארוך! אין יותר סיכומים, ואם נותרו כאלו אין שום צורך לכבד אותם.

אבל נניח רגע לאלעד השסועה, הנזק הוא בלתי הפיך לכל מאבק ציבורי, בכל הארץ, ולתמיד! כי מהיום אין לציבור הליטאי הנהגה! אין לציבור הליטאי שופר! יש לציבור הליטאי הרבה הנהגות, הרבה מנהגים, והרבה שופרות. זה לא השטן שמתבלבל מהשופר, הציבור כבר מבולבל! בקול מי לשמוע?

אז לאלעד יהיה תקציב לשנת 2019, אבל את אמונת החכמים, והנהגת גדולי הדור קברתם!

חלילה מלהרהר אחר דברי תלמידי חכמים שכנראה שקלו את כל השיקולים, והחליטו מה שהחליטו, אבל באותה עת תלמידי חכמים אחרים החליטו גם הם מה שהחליטו, וגם אחרי דבריהם אין להרהר. נו אז מה? בקול מי להקשיב? לקראת חג הפסח הקרב ובא יתנוסס הפסוק ועשית ככל אשר יורוך על כל שלט חוצות, בקול מי?

אין מנהיג לבירה…

יש תקציב לאלעד 2019.

ליכוד ממלכתי

מעיון בתוצאות הפריימריז בליכוד עולה תמונה ברורה של רשימה מכובדת וממלכתית.

דחיקתם אל מחוץ למקומות הריאליים של אורן חזן, כמו גם של יהודה גליק ואיוב קרא, וכניסתם של אנשים כמו ניר ברקת ויואב גלנט אל העשירייה הראשונה בליכוד, הולכת ומתבררת התמונה, חברי הליכוד בחרו ברשימה שתייצג אותם בכבוד.

גם נצחונו של גדעון סער, למרות כל רעשי הרקע על הנזק שזה יעשה לנתניהו אחרי הבחירות, מלמדים בעצם שבסך הכל נעשה עוול למפלגת השלטון. הניסיון ליצור את רשימת הליכוד ואלו שבוחרים בה כאנשים בלתי אחראים, כשל. בנימין נתניהו יכול היום ללכת לבחירות הללו כשיש לו רשימה מכובדת. הליכודניקים יכולים להיות רגועים בעניין זה, כי גם אם נניח ונתניהו יאלץ לפרוש אחרי הבחירות הקרובות בשל כתבי האישום שלו, או בגלל שהוא יגיע להסדר עם הפרקליטות של פרישה תמורת מחיקת התיקים נגדו (ולהערכתי זה מה שיקרה בסופו של דבר). גם אם נתניהו הולך לביתו, רשימת הליכוד שנבחרה השבוע מוכיחה שבעצם יש למפלגה הזו המשך.

בין אם זה יהיה גדעון סער או יולי אדלשטיין (מעריך שזה יהיה בכיוון של יולי) עדיין, מדובר ברשימה שיכולה להביס כל מפלגת שמאל- מרכז שיש כרגע לפוליטיקה להציע. נכון, הבחירות הללו הן שאלת האמון שנותן הציבור בישראל לבנימין נתניהו. אבל ביום שאחרי, לא תישאר כאן מפלגה נטולת מנהיג פוטנציאלי. יש בעשירייה הראשונה של הליכוד גם ביטחוניסטים, וגם אנשים שיכולים להנהיג באחד הימים את המחנה הלאומי, ואת המדינה כראש הממשלה הבא.

הבית היהודי מתאושש

כל מי שראה את הסקרים בימים שלאחר פרישתם של נפתלי בנט ואיילת שקד מהמפלגה, סקרים שבהם הבית היהודי לא עבר אחוז חסימה, הבין שסקרים אלו לא משקפים את מצבה של המפלגה הזו. מפלגת הבית היהודי (המפד"ל) חיה וקיימת. את ההוכחה לכך קיבלנו כבר בסקרים שפורסמו השבוע, סקרים המעניקים למפלגה הזו באזור השישה מנדטים.

בסופו של דבר, אחרי שיכופפו האחד את השני, נראה כאן רשימה של הבית היהודי עם האיחוד הלאומי. מתוך החמישייה הראשונה יקבלו אנשי האיחוד הלאומי שני נציגים, השלושה יהיו מקרב הבית היהודי. כשהמקום השישי יישמר לנציגי עוצמה יהודית. מה שמותיר אותנו עם השאלה, מה יעשה אלי ישי במצב כזה. הוא לבדו ככל הנראה כבר לא ירוץ לבד במסגרת מפלגת יחד. גם ישי מבין שאין לו היום סיכוי להתקרב לאחוז החסימה. השבוע לחשו לי, שבעצם השיריונים שביקש נתניהו לעשות בליכוד במקומות ה28 וה30 משהו, הם נועדו עבור אלי ישי. תרחיש זה אינו סביר.

נתניהו, שיזדקק לכל מפלגה אחרי הבחירות הללו, לא ירצה להעכיר את היחסים עם יו"ר שס אריה דרעי. דרעי, יוכל להמליץ במצב כזה על בני גנץ שהוא זה שירכיב את הממשלה. גנץ זה לא לפיד. לכן יהיה קל יותר לדרעי להמליץ עליו. נתניהו יודע זאת היטב, לכן לא סביר שהוא יכניס את אלי ישי לרשימת הליכוד בשריון העומד לרשותו.

אז מה נותר לישי עוד? להסתפק כנראה במקום החמישי או השישי במפלגת הבית היהודי-איחוד לאומי, אם ייקח את זה בשתי ידיו זה הסיכוי היחיד שיש לו להיכנס לכנסת הבאה. ורק לחשוב, שתמורת שלום עם ש"ס ואריה דרעי דרש ישי ריץ' רצ', מה שהיה גורם לו להכניס שלושה נציגים לכנסת, לא פחות. זה כבר לא יקרה, וצריך להמתין ולראות גם מה גודל האשראי שיקבל ישי מחצרו של הגאון הרב מאיר מאזוז. שם, לא ממהרים לצאת שוב להרפתקאה הזו. יותר נכון, יש לישי קרדיט שם עדיין, אבל זה הלך והצטמצם משמעותית מאז הבחירות לרשויות המקומיות שנערכו לפני מספר חודשים.

השארת תגובה