גנץ, חזור לשתוק

המעידה הלשונית של הרמטכ"ל לשעבר בסוגיית ההתנתקות מלמדת שעליו למעט להתבטא ככל שניתן, הקרב המיותר שניהל נתניהו נגד סער עלה לו בנזק תדמיתי חסר טעם ובמחנה הציוני חוששים מהכחדה

ביקור הפרידה של הרמטכ"ל, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, מזרוע הים. צילום: דובר צה"ל
ביקור הפרידה של הרמטכ"ל, רב-אלוף בנימין (בני) גנץ, מזרוע הים. צילום: דובר צה"ל
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

הבחירות הפנימיות בליכוד מאחורינו. הבן השב גדעון סער לא נבחר במקום הראשון אבל בהחלט נבחר בחמישיה הראשונה, למרות המלחמה האישית והמיותרת שניהלה נגדו משפחת נתניהו. ליוקרה האישית של נתניהו ומעמדו בליכוד, הקרב האבוד מראש לא הוסיף. ההפסד של דויד שרן מומלצו של נתניהו במחוז ת״א, למיכל שיר שנתמכה על ידי גדעון סער, לא הוסיף צבע ללחיי משפחת נתניהו. לרשימת נפגעי נתניהו הארוכה מדי, נוסף פצוע… שלא הוכרז כחלל. העתיד ילמד באם זה לא היה ׳נפגע אחד יותר מדי׳.

רשימת הליכוד לכנסת הבאה מכובדת. השרים למעט השר איוב קרא נבחרו מחדש, פנים חדשות השר יואב גלנט וראש עיריית י-ם לשעבר ניר ברקת בצמרת. במחוזות ובמקומות המשוריינים נבחרו אנשים ראויים וחדשים, ח״כ קוריוזים וצבעונים שלא תמיד קיבלו מרות, יהודה גליק ואורן חזן נדחקו אחור. נתניהו מתנחם בכך שהמצביעים אישרו לו עוד שיריונים, נחמת עניים.

בשבוע הבא תבחר רשימת מפלגת העבודה בראשותו של אבי גבאי, המפלגה שמאיימת להעלם ממרכז ההוויה הפוליטית בישראל לאחר 70 שנה של מדינה ו100 שנות פעילות ציונית. היסטוריה. הבחירות במפלגת העבודה אפי׳ לא תופסים כותרות. הסיכוי להיות מפלגה דו-ספרתית ולהתאושש, מינורי עד לא קיים. על  שלושת המקומות הריאליים בנוסף ליו״ר המובטח ושיריוניו, נטושה מלחמה שלא זוכה לכותרות. וותיקי המפלגה מכים על חטא ׳איבוד הדרך׳ ההיסטורית, בהפיכה למפלגת מרכז-שמאל. חיים רמון אחד מאדריכלי שינוי הקו, מציע למפלגה להתאחד עם מר״צ. במר״צ מסכימים! בתנאי שהם בראש… לשם הגיעה ׳המפלגה האבודה׳.

׳חיבוק דוב׳ זה חיבוק שחונק ומוותרים עליו מראש. הנביא קורא לזה ׳בא לברך ונמצא מקלל׳. הטוען לכתר רב אלוף מיל׳ בני גנץ שבר את שתיקתו ומאז לא מפסיק לעשות טעויות של טירון מתחיל. בראיון ראשון למוסף סוף השבוע אמר גנץ: "ההתנתקות בוצעה מתוך מחשבה מדינית של מדינת ישראל. הושג ציון גבוה מאוד לכל הצדדים המעורבים ביכולת לא לקרוע את העם כשזה בוצע".

המראיין חנוך דאום: אז אתה לא מצטער על זה שעקרנו משם את היישובים?

גנץ: "זה היה מהלך חוקי, שהתקבל על ידי ממשלת ישראל ובוצע על ידי צה"ל והמתיישבים בצורה כואבת, אבל טובה. צריך לקחת את הלקחים ולממש אותם במקומות אחרים".

דוברו של יושב ראש הרשות הפלסטינית אבו מאזן התייחס לדברים ופרסם הודעה כי אמירותיו של גנץ "מעודדות, אם יצליח וימשיך לדבוק בעמדה זו".

ראש הממשלה עט על השלל שהזדמן לו בהיסח הדעת ומיד פרסם תגובה צינית מושחזת. "אני מאוד מאוד מרוצה, מתפקדי הליכוד בחרו באופן דמוקרטי רשימה חזקה, מרשימה, טובה לישראל. הם גם הצביעו בעד ההצעה שלי", לשיריונים נוספים.

"אבל הצרה היא, שגם אבו מאזן מרוצה, כי בני גנץ אמר היום שהוא יבצע התנתקות שנייה ביהודה ושומרון, ואבו מאזן איחל לו הצלחה בבחירות", הוסיף ראש הממשלה. "לכן אנחנו חייבים ללכת יחד, לנצח את הבחירות האלה ולמנוע את זה. כשאבו-מאזן מרוצה, אזרחי ישראל צריכים לדאוג.

ב׳חוסן לישראל׳ הבינו שעלו על מוקש, ומיהרו לפרסם הודעת הבהרה, "ההתנתקות בוצעה והובלה על ידי ממשלה לגיטימית בראשות הליכוד. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חד צדדיות הנוגעות לפינוי יישובים, סוגיית הלקחים שבראיון, התייחסה לחשיבות מניעת קרע בעם, והקפדה על עוגנים ביטחוניים קשיחים בכל מדיניות עתידית".

ועל זה נאמר ״מילה בסלע שתיקה בתרי״. כל זמן שבני גנץ שתק, הוא לא מעד. מאז שהתחיל לדבר ולהתראיין, חוסר ניסיונו והבנתו המועטת? בשימוש במדיה ותקשורת המונים, בכדי להעביר מסרים וכוונות, בולטים עד כדי מבוכה וגיחוך. אבן שטיפש אחד זורק לבאר אלף חכמים לא יצליחו להוציאה.

יאיר לפיד יושב על הגדר ורואה את המנדטים שנעלמים ועוברים דירה לבני גנץ, בונה בדיוק על חוסר הניסיון ולטענתו, ׳חוסר ההבשלה׳ של יריבו בני גנץ על הבכורה במחנה ה׳מרכז שאינו שמאל׳. הוא מחכה לעוד מעידה רצינית, ואזי יוכל לפיד לומר לכל המתווכים, ובראשם רב אלוף מיל׳ גבי אשכנזי רבותי, הבחור-גנץ חייב קדנציה של שפשוף, כיום, רק אני המתאים להובלה ולהתמודד לראשות.

אין חילוקי דעות אמיתיים או אידאולוגיים בין שניהם. רק שאלת מי בראש, מעכבת בינתיים את המיזוג המתבקש. בלית ברירה ובהעדר הסכמה לפיד יוותר. לפיד לא יעמוד למבחן הבוחר? כשרוב הסיכויים שהוא יהיה סרח עודף ואולי שולי, וגנץ יקטוף את התהילה והתפקיד הבכיר. הרבה יותר חכם להבטיח את עתידו האישי בהסכם מראש עם גנץ שימצב אותו בעמדה מספר 2 ואולי רוטציה. ההתחלה הגרועה של גנץ, מבטיחה שההחלטה על המיזוג בין המפלגות תהיה רק ברגע האחרון, ערב הגשת הרשימות.

ב׳חוסן לישראל׳ לא הצליחו לשמור על מומנטום של עמידה ושרידות בראשות הכותרות. הם לא הצליחו ליצור מיזוג או צירוף שיגנוב כותרות וישתלט על השיח הציבורי. המועמדים הפוטנציאלים, ח״כ אורלי לוי והגב. עדינה בר-שלום, שתיהן נשים ומזרחיות, שתים במחיר אחד! מתעקשות על השלל. בוגי יעלון לימד אותם, שהמעז מנצח וכל הדרישות מתקבלות. השבוע האחרון שייך לליכוד, שבחר את מועמדיו בדרך סופר דמוקרטית, שזכתה להערכה ולסיקור רב. בשבוע הבא בחירות במפלגת העבודה, מר״ץ, מפלגת הימין החדש תפרסם את רשימת המועמדים, הכותרות יהיו תפוסות. מומנטום צריך ליצור ואז לשמר.

ראש הממשלה בנימין נתניהו ממשיך לבדל עצמו מהקטנוניות של הטוענים ׳כאילו׳ לכתר. הסלוגן ׳נתניהו מנהיגות מליגה אחרת׳ התמונה של הצמד טראמפ-נתניהו בענק, עושים את פעולתם. נתניהו משאיר את הגמדים להשתכשך בביצה, ויוצא שוב למסעות חובקי עולם. בעוד עשרה ימים עם מנהיג רוסיה ולאדימיר-פוטין. התמונות המשותפות וההצהרה המשותפת, שוות יותר מכל סלוגן, ו-או חיבור בשמאל. המסע לרוסיה הינו הראשון בשרשרת מסעות נתניהו בעולם הגדול עד ליום הבוחר. נתניהו בטוח שאלו לא מסעות פרידה, אלו נסיעות שיבליטו את מנהיגותו ויתרונו על המתחרים. מסעות שיבטיחו נסיעות נוספות בעתיד. בזמני הטיסה יוכל נתניהו לקרוא ולהעמיק בהחלטות היועמ״ש, נעים זה לא יהיה.

השארת תגובה