32 מנדטים? בנימין נתניהו וגדעון סער

השר לשעבר גדעון סער רשם את הקאמבק הגדול של השנה ומתברג בחמישייה הראשונה ברשימת הליכוד לכנסת • עוד במנצחים: יולי אדלשטיין, ישראל כץ, גלעד ארדן ומירי רגב • ההפתעות: יואב גלנט, יריב לוין וניר ברקת

גדעון סער בנימין נתניהו צילום בני דויטש
גדעון סער בנימין נתניהו צילום בני דויטש
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

הייתה זו יממה מותחת מימין ומשמאל. הפריימריז במפלגת השלטון העסיקו את כולם. השמועות שהופצו על ידי ראש הממשלה כי גדעון סער מתכוון לכבוש את תפקידו, הפכו את הבחירות למסקרנות אף יותר, כאשר הליכוד מחולק לשניים: מחנה ביבי ומחנה סער. לבסוף, נראה כי כל הצדדים יצאו מרוצים ובעיקר חברי הליכוד שקודמו ברשימה.

במקום הראשון ברשימת הליכוד שתתמודד לכנסת ה-21 ניצב ראש הממשלה בנימין נתניהו שנבחר כבר לפני שנה ליו"ר מפלגת הליכוד. לאחריו יוצב יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין שקיבל את מספר הקולות הגבוה ביותר בפריימריז. במקום השלישי, שר התחבורה ישראל כץ. מיד לאחר מכן השר גלעד ארדן שצנח מהמקום השני שקיבל בבחירות הקודמות. סוגר את החמישייה הראשונה השר לשעבר גדעון סער שנלחם על מקומו בליכוד מול ההתקפה החזיתית של נתניהו נגדו ורשם קאמבק מזהיר. לאחר מכן ברשימה השרה מירי רגב, השר יואב גלנט שערק ממפלגת כולנו והגיע להישג נאה. יריב לוין, ניר ברקת וגילה גמליאל סוגרים את העשירייה הראשונה.

בעשירייה השניה, אבי דיכטר, השר זאב אלקין שהתמודד כזכור לראשות העיר ירושלים והפסיד. צחי הנגבי, אופיר אקוניס, חיים כץ, ציפי חוטובלי, יובל שטייניץ, דוד אמסלם, פנחס עידן – נציג השפלה וח"כ אמיר אוחנה מקורבו של ראש הממשלה סוגרים את העשירייה השניה.

במקום ה21 יוצב מועמד שישוריין על ידי נתניהו, וזאת לאחר שמצביעי הליכוד אישרו במהלך הפריימריז גם את בקשת נתניהו להציב שלושה משוריינים ברשימה לכנסת. אופיר כץ – נציג הגליל והעמקים, אתי חווה עטיה – נציגת גוש דן, ח"כ יואב קיש, דוד ביטן, שריון לאישה חדשה, שלמה קרעי – נציג מחוז נגב, שריון נוסף של ראש הממשלה, ח"כ מיקי זוהר ושריון של עולה חדש.

חברי הכנסת שרן השכל, יהודה גליק, איוב קרא, אורן חזן, ענת ברקו, נורית קורן, נאוה בוקר וירון מזוז נבחרו במקום לא ריאלי ולא יכהנו כחברי כנסת לאחר הבחירות.

ראש הממשלה פרסם תגובה לאחר תוצאות הפריימריז ואמר, "אני מאוד מאוד מרוצה, כי מתפקדי הליכוד בחרו באופן מדויק ודמוקרטי רשימה חזקה, מרשימה, טובה לישראל. הם גם הצביעו בעד ההצעה שלי. אבל הצרה היא שגם אבו מאזן מרוצה, כי בני גנץ אמר היום שהוא יבצע התנתקות שנייה ביהודה ושומרון ואבו מאזן איחל לו הצלחה בבחירות. לכן אנחנו חייבים ללכת יחד, לנצח את הבחירות האלה ולמנוע את זה. זוהי התמצית האמתית של הבחירות: ממשלת שמאל בראשות בני גנץ או ממשלת ליכוד בראשותי".

עם היוודע התוצאות הסופיות מיהר השר לשעבר גדעון סער לברך את יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין על ניצחונו בפריימריז ובחירתו במקום הראשון. לדבריו, "יש מחיר לממלכתיות". בין השניים קיים קשר אדוק וגורמים בליכוד טוענים כי החשש של נתניהו הוא ממהלך של שניהם יחד נגדו בעתיד הלא רחוק. אדלשטיין אף נתמך בפריימריז על ידי הליכודניקים החדשים שנגדם יצא נתניהו במלחמה חזיתית. זכורה גם תקרית טקס המשואות כאשר ראש הממשלה הביע את רצונו להשתתף ונתקל בתחילה בסירוב מטעמו של אדלשטיין שאף איים כי הכנסת תחרים את הטקס. ורק לאחר מגעים, הושגה פשרה בין הצדדים.

עם סיום ספירת הקולות התברר כי מועמד הליכודניקים החדשים ניר הירשמן קיבל 9118 קולות בבחירות המקדימות. "זהו ניצחון לדרך שלנו, לאנשים שלנו ולתנועת הליכוד כולה. הוכחנו שהליכודניקים החדשים יודעים להצביע יחד. 12 המומלצים השיגו תוצאות מצוינות, שסייעו לגבש רשימה ראויה שתוביל את הליכוד לניצחון בבחירות. הוכחנו שחברי כנסת שיעמדו על משמר שלטון החוק, בית המשפט, שומרי הסף והכלכלה החופשית יוכלו להיבחר ולהוביל את רשימת הליכוד לכנסת. אני גאה באנשים הנפלאים של המטה, במתנדבים האדירים, ובאנשי הקבוצה שלנו שעזבו הכל ובאו להצביע כדי לעצב את עתידה של מדינת ישראל. רשימת הליכוד שהוצגה היום היא ההישג הראשון שלכם. יחד עם השותפים שלנו, אנחנו בדרך להחזיר את הערכים הישנים לתנועה, ועכשיו נוביל אותה לניצחון בבחירות".

שר העבודה והרווחה חיים כץ פרסם את תגובתו בעקבות תוצאות הפריימריז: "הבחירות האלו לימדו אותי שיעור. לחלק אני סוציאליסט מידי, לטעמם של אחרים אני קפיטליסט מידי אבל מה שנכון הוא שאני ליכודניק. אני רוצה להודות לכל מתפקדי הליכוד שלקחו חלק בהליך דמוקרטי מדהים, ונתנו בי את אמונם. שאיפתי היא להמשיך ולשרת את אזרחי ישראל כשר העבודה והרווחה מטעם הליכוד בממשלת הימין הבאה שתקום בראשותו של בנימין נתניהו".

בסקרים – 32 מנדטים

אחרי חגיגות הפריימריז בליכוד, ושבוע לפני הפריימריז במרץ, סקר חדש שמפורסם ב'כאן חדשות' מגלה כי הליכוד היא המפלגה הגדולה עם 32 מנדטים, חוסן לישראל 22, יש עתיד 11, הימין החדש 7, אחמד טיבי 7, הרשימה המשותפת 6, העבודה 6, יהדות התורה 6, שס 5, הבית היהודי 5, ישראל ביתנו 5, כולנו 4, מרצ 4, התנועה ועוצמה יהודית לא עוברות את אחוז החסימה.

הסקר שנערך על ידי 'דיירקט פולס' בדק גם אפשרות של הצטרפות הרמטכ"ל לשעבר גבי אשכנזי לחוסן לישראל, במקרה כזה הליכוד שומר על כוחו עם 32 מנדטים, חוסן לישראל מתחזקת משמעותית ומקבלת 28 מנדטים, כלומר שהאיחוד עם אשכנזי שווה עוד 6 מנדטים. הסקר בדק גם איחוד בין גנץ ולפיד, במקרה כזה צפוי תיקו בין הליכוד למפלגה המשותפת שמקבלות כל אחד 35 מנדטים.

סקר נוסף שפורסם ב'חדשות 20' מעלה כי הליכוד במקום הראשון עם 30 מנדטים, חוסן לישראל עם 22 מנדטים, יש עתיד 12, הימין החדש 8, יהדות התורה 6, מרצ 6, הרשימה הערבית המשותפת 6, אחמד טיבי 6, העבודה 5, כולנו 5, שס 5, ישראל ביתנו 5, גשר 4, הבית היהודי על גבול אחוז החסימה. הסקר שנערך על ידי מכון סמית בין חמש מאות נשאלים מעלה עוד כי עוצמה יהודית מקבלת 1.8%, זהות של משה פייגלין 1.7%, עלה ירוק 1.1%, התנועה בראשות ציפי לבני עם 1% וארץ חדשה של אלדד יניב עם 1%. כל אלה כמובן לא עוברות את אחוז החסימה.

"כבוד ולא בריונות"

על הפריימריז בליכוד שוחחנו עם העיתונאי אריק זיו מאתר ליכודניק. "מה שתפס אותי זה קודם כל ההתמקמות של יולי אדלשטיין וישראל כץ במקומות אחד ושתיים, הם נחלשו במשך היום אבל בסוף יולי התייצב וישראל מספר שתיים, אין ספק שבשביל גם יולי וגם ישראל זה היה משמעותי, מה גם שההיסטוריה הייתה שתמיד גדעון היה מעליו בפריימריז ובשביל המאבק בין שניהם זה נתן לישראל את ההרגשה הטובה, כמו שבעבר היה לגדעון את ההרגשה הטובה לראות את ישראל מתחתיו".

"הדבר השני, בסופו של דבר אחד הגורמים שהציבו את הליכוד באורח לא נעים בציבור הייתה ההתנהגות של אורן חזן לאורך הקדנציה וגם המלחמה שלו מול יולי אדלשטיין, כאשר בסופו של דבר מתפקדי הליכוד נתנו את התשובה והביעו אימון באדלשטיין ולא באורן חזן ואמרו שהם מעדיפים שיהיה הדר וכבוד בתוך הרשימה מאשר שתהיה בריונות בסיעה".

מה יש לנו ברשימה?

"מבחינה חברתית יש את גילה ואת מירי רגב שנתנו הרבה, מבחינה משפטית יש את יריב לוין שעשה קפיצה מטאורית בתוך העשירייה הראשונה ומבחינה ביטחונית מדברים על מפלגת הרמטכ"לים מצד שמאל אז מצד ימין יש לך את גלנט ואבי דיכטר ואם תוסיף את הניסיון שיש לנתניהו גם ראש ממשלה ושר ביטחון אין ספק שהצוות של הליכוד עולה על כל צוות אחר".

זה יביא קולות לליכוד ממפלגות ימין אחרות?

"עוד פעם, אגדיר בצורה הכי בוטה, בס"ה אם אנחנו רואים את התרגיל המסריח שבנט עשה לבית היהודי וכל מיני תרגילים שעשה במהלך הקדנציה, כל מיני שטיקים ודברים כאלה, אז אולי גם זה יתן שיש פה דבר הרבה יותר רציני ויציב ונאמן לציבור, ואני מעריך שאת המחיר ישלם בנט גם כן, הרי אנשים אמרו שאורן חזן יהיה בתוך העשירייה כי הוא פופולרי כי הוא עשה טריקים ושטיקים, גם בנט עושה טריקים… אמנם איילת מתנהגת הרבה יותר באחריות ממנו אבל הוא מוביל את הקו הזה והוא עשה הרבה שטיקים ובסוף הציבור יותר רציני ממה שנראה".

מי הכי הפתיע אותך?

"ניר ברקת. אגיד לך את האמת היה לי לא מעט ביקורת על התהליכים שלו גם בהתנהלות בעיריית ירושלים, אמרתי לאנשים שלו, ברכתי אותם ואמרתי שהוא הגיע להישג שאני לא ציפיתי. הערכתי שיהיה בין ה-15-20, נראה לי שמה שקרה הוא שמי שהייתה מאוד פופולרית בזמנו בליכוד ב-2013 וקיבלה 21,000 קולות, קטי שטרית, רצה עם ברקת, היא קיבלה סטירת לחי וירדה ל-10,000 קולות וקרן ברק שפעם קודמת הפסידה לה ניצחה אותה, על המיקום של אישה חדשה. יש לזה הרבה משמעויות".

איך זה שלא רואים כמעט נשים ומזרחיים בעשרים המקומות הראשונים ברשימה?

"אומר כך, קודם כל אם אתה לוקח בעשירייה הראשונה נכון שמשמעותית יש שם יותר אשכנזים, נכון שהשבט הלבן של תל אביב אוהב לנכס את גדעון אליהם אבל הוא גם ספרדי, הוא חצי חצי, זה חלק מההוויה של המדינה אז יש תיקון בעשירייה השנייה שיש יותר ספרדיים".

"בפועל כל הזמן שמדברים על האליטה הלבנה של השמאל שם יש גזענות, אין מה לעשות, תראה מה קרה ברגע שהופיע גנץ כתקווה לבנה כל השבט הלבן שתומך במפלגת העבודה בשמאל עבר לגנץ, למה? כי שמה עומד ספרדי. בליכוד זה לא קורה, יכול להיות גם אשכנזי וגם ספרדי, מי רוב מתפקדי הליכוד? אשכנזים? לא. אז מה העדר לא יודע מה לבחור? מתייחסים אליהם כעדר, הנה הם ידעו מה לבחור, הם רצו אלוף, הם רצו להכניס את ראש השב"כ, נתנו לו דחיפה ראו את יריב לוין שהוא משפטן ואדם רציני וכל זה, הכניסו אותו פנימה. בגלל שהוא אשכנזי הוא פסול? לא! אין גזענות בליכוד".

כמה מילים על גדעון סער ובנימין נתניהו

"נאמר כך, סער יש לו הישג יותר מהמקום שהמאבק מול נתניהו בנה אותו לעתיד כאחד המתמודדים לראשות הליכוד ביום שאחרי נתניהו. היו רבים מאיתנו שהעריכו לפני העימות האחרון בין סער לנתניהו שהוא יגמור בין המקום הראשון לשני. ובסופו של דבר הוא ירד למקום הרביעי, אבל אומר עוד פעם בסוף אין משמעות למיקום שלך זה יותר אגו של המועמדים, אני אומר לך שלסער לא היה אכפת להיות מקום רביעי אם ישראל כץ היה מקום חמישי".

כעת הליכוד מתאחד בתוכו?

"הליכוד היא תנועה מאורגנת יש לה היסטוריה, יש לה די אן איי, את המריבות שמים על המדף ובאים לבחירות מאוחדים. אני אזכיר היסטוריה, ב-2005 כשנתניהו ניצח את כל הבכירים אז בליכוד, סילבן ולימור לבנת, הוא דחק אותם החוצה וקידם שני צעירים גדעון סער וגלעד ארדן על הראש שלהם. גם ב-2013 הוא נתן לגדעון סער לעמוד בראש מטה הבחירות, דברים השתנו, היו תהליכים בתוך הדברים האלה בסוף מגיעים לבחירות ומתאחדים. מי שיוביל את הטון וכבר הוכיח שיודע לנהל קמפיין טוב זה נתניהו, אני מאמין שיתנו לו את הקרדיט והוא יוביל קמפיין כמו שהוא מאמין בו".

מה אתה חושב על הדיבורים שזו הקדנציה האחרונה של נתניהו?

"הדיבורים האלו הם כמו הקדנציה שאנחנו יוצאים ממנה, עכשיו מהיום הראשון כל שבוע כל שבועיים שמענו שאוטוטו הם הולכים הביתה וגמרו… הנבואה ניתנה לשוטים נחכה ונראה, מה שיהיה יהיה, עם ישראל חי וקיים והכל בסדר".

גל הירש יצטרף לליכוד?

"היו לי שיחות עם גל הירש לפני שהוא פתח את המפלגה אמרתי לו בוא, תוצאות הבחירות מוכיחות שאם היה מתמודד היה נכנס, אמרתי לו שיש לו סיכוי טוב, הוא ראה שזה משהו כמו חודש הוא פחד מהחודש, אחרי זה הלך והקים את המפלגה. כולי תקווה שאולי יכניסו אותו לאחד השריונים אבל בסופו של דבר זו תהיה החלטה של נתניהו את מי הוא מכניס. אני מאמין שגל הירש הוא דמות ימנית חיובית שמתאימה לרשימה, קשה לי לדעת מה תהיה ההחלטה של נתניהו והכל פה זה החלטה של ראש הממשלה".

אתה רואה סיכוי לאיחוד בין גנץ ללפיד?

"אני רואה את האפשרות שהם יתאחדו כי אתה צריך לזכור שלכל מקום שהם הולכים אצלם יש עליהם לחץ, אותו דבר כמו שיהיה בימין יש לחץ גם ברחוב שלהם, אנשים שקשורים אליהם מובילי דעת קהל, אתה רואה גם שהתקשורת דוחפת אותם לאיחוד כל הזמן, לכן אנחנו עומדים מול דבר כזה יקרה או לא קשה מאוד לדעת".

אולפן הליכוד TV, מה אתה חושב על המתקפה על אלירז שדה?

"לחלקים האנרכיסטים בשמאל אף פעם לא היו גבולות בדברים האלה, עובדה שגם תמיד שהימין מבקר את היועמ"ש פוגעים בו, וכשפגעו בו בבית כנסת כל אלו שמבקרים שתקו, פגעו בקבר של אבא שלו והם שותקים, אם היה עושה את זה איש ימין מה היה קורה פה במדינה? אז הם תוקפים אותו, בסדר נעבור גם את זה, אנחנו רגילים לדברים האלו. בפועל מה שכואב לתקשורת ולכולם היא שנתניהו מבין רשת רציני, יש לו צוות מעולה ומצוין בנושא הזה, יש לו צוות של שני צעירים מהבחירות הקודמות אלף אלף, עכשיו החליטו שפותחים אולפן וזה רעיון טוב, בסוף האולפן חוסך להם הרבה כסף, הם מרוויחים שאנשים באים ורואים באופן ישיר וגם מרוויחים שהתקשורת מצטטת מזה".

לסיום השיחה המעניינת והמעשירה הזו, הוא מוסיף לקוראי 'כל ישראל' כי "עכשיו אני מדבר לא מבחינת ליכוד: אני מקווה שתהיה אחריות בתוך הימין שיתייצבו הגופים ויתחזקו גם אם ילכו בבלוק טכני בתוך הבחירות, בסוף זה יכול לעזור לכולם, מדברים כרגע על בלוק טכני חרדי או אחר צריך לזכור שבסופו של דבר מי שהוציא את החרדים מהקואליציה זה לא שנתניהו רצה את זה, זה בנט ביחד עם לפיד, הברית אחים הזו היא הברית המסוכנת. אתה גם רואה את הצורה שהוא עזב את הבית היהודי בצורה מגעילה, הוא לא שייך לציבורים האלה, הקרבה שלו ללפיד היא הרבה יותר חזקה מהקרבה שלו לציבורים של בית היהודי".

השארת תגובה