ראיון בנוסח גנץ: סיכום שבועי

בגוש הימין ראש הממשלה דוחף את המפלגות הקטנות להתאחד, ומנגד בשמאל לוחצים לחיבור בין גנץ ללפיד • ההתכתשות בין נתניהו לסמוטריץ', הראיון החריג של בני גנץ, שיתוף הפעולה בתוך יהדות התורה ובחירת יו"ר וחברי רשימת הבית היהודי

בני גנץ
בני גנץ
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ככל שהבחירות מתקרבות, כך רף הדיווחים עולה והלחץ סביב הרשימות השונות, ימין, שמאל, המפץ החרדי, החיבורים בציונות הדתית ועוד – גדל. בבחירות הנוכחיות, כמעט לכל מעשה של מפלגה כזו או אחרת, יש השלכה על גוש שלם ולכן החישובים מדודים מאוד מכל כיוון. חיבורים שטבעי שיעשו, עוד לא נעשו, קולות נספרים בצורה מדוקדקת ובעיקר לחץ מאוד גדול מראש הממשלה לחיבורים בימין, ומנגד, מפעילי שמאל לחיבורים בתוך השמאל, במטרה להצליח ליצור אפקטיביות מכל מנדט באשר הוא.

בימין, יש כמה מפלגות שביום יום אינן נספרות, אולם הפעם מטרידות בצורה יוצאת דופן את ראש הממשלה. חיבורים בימין, יגדלו את הכוח הימני, מה שיגרום להרכבת ממשלה בצורה מסודרת מבלי להיתקל בבעיות לא רצויות שגם ככה הן מנת חלקו של ראש הממשלה. בשמאל מבינים שאיחוד בין גנץ ללפיד ואולי אפילו העבודה, יכול לתת לשמאל סיכוי להפיל את הימין מהשלטון. הם מסתמכים על סקרים שאומרים במפורש כי איחוד כזה יביא לתוצאה האמורה באופן וודאי. אך במענה לשאלה למה זה עוד לא קרה – התשובה היא אגו. יש כמה שלא מסוגלים לראות את עצמם מקום שני או שלישי וזאת התוצאה.

השבוע האחרון הביא כמעט שיא של התרחשויות פוליטיות וזה מלבד הפריימריז בליכוד. אותן התרחשויות גרמו ליאיר לפיד להגן על יריבו הפוליטי הגדול, גנץ, שממשיך לעצבן את הימין בלי שהספיק עדיין להגדיר אג'נדה מסוימת והבית היהודי המגובש, אך טרם, נתחיל בחצר שלנו, המפלגות החרדיות, שם מתכוננים לבחירות בשיא המרץ: ראשי יהדות התורה המאוחדת, ח”כ יעקב ליצמן סגן שר הבריאות וח”כ משה גפני יו”ר ועדת הכספים, נועדו לישיבת עבודה ראשונה לקראת התנעת מערכת הבחירות וגיבוש הקמפיין למען הצלחת הרשימה המאוחדת. בישיבה שנערכה בבית דגל התורה בבני ברק, סוכם כי יופעלו מטות בחירות מרכזיות בכדי להביא למיצוי מקסימלי של מצביעים למפלגה מתוך כלל הציבור החרדי לשבטיו ולגווניו. כמו כן יפעל מטה מיוחד להרחבת פוטנציאל האלקטורט החרדי בפניה לקהלים חדשים ונוספים.

בימים הקרובים יסוכמו הפרטים לקראת יציאה בקמפיין נרחב והפעלת רבבות פעילים בכל רחבי הארץ למען הצלחת המערכה. גפני ציין כי "קיימת חשיבות רבה לתחילת המערכה מוקדם, בניגוד למה שהיה בעבר. שכן יש חשיבות בעצם המסר שאנחנו מעבירים גם לציבור החרדי וגם לציבור הרחב, שהדבר המרכזי אצלנו הוא הנושא עליו אנו נאבקים בנושאי היהדות ונושאים גשמיים שנוגעים לציבור. עצם העובדה שאנו מתחילים לפעול מוקדם בטרם עשו זאת המפלגות האחרות מוכיחה שברוך ה’ אין אצלנו מחלוקות כפי שהיו בעבר. אנו שמחים על העובדה שאנו מגלים אחריות כלפי הציבור וברכתם של מרנן ורבנן גדולי התורה שליט"א תביא לסייעתא דשמיא ולהצלחה גדולה בבחירות הקרובות".

ואילו ליצמן סיכם: "הוכחנו אחדות מלוכדת כשחתמנו הסכם לריצה משותפת באופן נדיר מבעוד מועד הרבה לפני זמן הגשת הרשימות בניגוד למה שהיה במשך השנים. בס”ד זכינו להישגים מרשימים בקדנציה האחרונה, ונוכח האתגרים הגדולים מולם ניצבת היהדות החרדית עלינו לשנס מתניים מוקדם מהרגיל כדי להביא לניצחון המפלגה בבחירות, בהוראתם ובברכתם של מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט”א".

פרץ בבית היהודי

האם הסאגה בבית היהודי לאחר פרישתם של נפתלי בנט ואיילת שקד לקראת סיום? השבוע נבחר הרב הצבאי לשעבר, רפי פרץ, לשמש כיו"ר הבית היהודי בבחירות הקרובות וזאת לאחר תקופה ארוכה בה ניסו בוועדה המסדרת של מפלגת הבית היהודי למצוא מועמד ראוי שינהיג את המפלגה. בהודעה שפרסמה מפלגת הבית היהודי לאחר בחירתו של פרץ נכתב: "המועצה הציבורית לבחירת יו׳׳ר למפלגת הבית היהודי החליטה להמליץ על מינויו של תת אלוף במיל׳ הרב רפי פרץ לתפקיד יו״ר מפלגת הבית היהודי".

בהמשך בחרו חברי מרכז המפלגה את הרשימה לכנסת הבא, כשלמקום הראשון (אחרי היו"ר) הגיע חבר הכנסת המכהן מוטי יוגב, המקום השלישי ברשימה משוריין לאישה, למקום הרביעי הגיע סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן ובמקום החמישי סגן ראש מועצת שומרון דוידי בן ציון.

בעקבות התוצאות הצמודות בין לבן ציון לבן דהן נערכו מספר ספירות חוזרות עד לתוצאה הסופית שהציבה את בן דהן במקום השני, (רביעי ברשימה). במקום השישי הגיעה מירי אברג'ל, בשביעי שוקי זוהר, בשמיני יונתן דובוב, בתשיעי אורלי רפפורט ובעשירי ארז צדוק.

אשכנזי מתקשה לאחד

למרות מאמציו של הרמטכ"ל לשעבר, גבי אשכנזי, להביא לאיחוד בגוש המרכז, גורם המעורה במגעים שבין מפלגת יש עתיד למפלגת חוסן לישראל ציין כי ישנם מחלוקות משמעותיים בין הצדדים המקשים על ביצוע המהלך. לפי אותו גורם, שתי המחלוקות העיקריות בין המפלגות שמונעות את המהלך הן השאלה מי יעמוד בראש האיחוד, וכמו גם חילוק יחסי הכוחות בתוך הרשימה החדשה.

אשכנזי, ששמו הוזכר לאחרונה כמי ששוקל להצטרף לפוליטיקה, אמר השבוע (שלישי) כי "איחוד זה מה שצריך להיעשות, זה נכון תמיד ובוודאי עכשיו". זאת, בתגובה לדברי פעילים שהגיעו לביתו וקראו לו לפעול לאיחוד בגוש המרכז. כ-20 פעילי "בלי איחוד – הקול אבוד", הקורא לאחד את גוש המרכז, הגיעו לביתו של אשכנזי, שיצא לשוחח עמם. הרמטכ"ל לשעבר אמר לפעילים כי כל יום עד הרגע האחרון הוא חשוב מאוד. "אני מקווה שנהיה אנשי בשורה", אמר והוסיף "אחליט ממש תוך כמה ימים, אתם יודעים עד מתי אפשר להחליט. אני עובד בזה, זה מה שאני עושה"

בתוך כך פרסם הפרשן מוטי גילת בכאן 11 כי יו"ר יש עתיד יאיר לפיד נכנע והעביר מסר על כך שהוא מוכן לרוטציה עם גנץ על ראשות המפלגה המשותפת וגם מוותר לחצי השני. אנשי גנץ עדיין מסרבים ודורשים ויתורים גדולים יותר.

עוצמה מיד ליד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, פועל מאחורי הקלעים כדי לקדם את "המפץ החרדי" וגם כדי לחבר בין כל מפלגות הימין הקטנות (הבית היהודי, האיחוד הלאומי, עוצמה יהודית ויחד) – כך חשף השבוע העיתונאי עמית סגל. ע"פ הדיווח, נתניהו ביקש מיו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' להתאחד עם 'עוצמה יהודית' ומיו"ר ש"ס אריה דרעי לחבור ליהדות התורה.

נתניהו, שעוקב באדיקות אחרי הסקרים השונים, מבין שגם זינוק במספר המנדטים הגבוה ממילא של הליכוד לא יוביל אותו לקדנציה נוספת בלשכת רה"מ אם מספר מפלגות מ"הגוש" לא יעברו את אחוז החסימה. כדי למנוע תרחיש כזה מבקש רה"מ ליצור את החיבורים המדוברים. "נתניהו מעוניין להתחיל את 'המשתה של קולות הימין' אחרי שהוא יודע שיש לו מה לשתות. הוא מנסה להימנע ממצב של 'ניצחון פירוס' שבו מפלגת הליכוד מסיימת עם הרבה מנדטים אבל מאבדת את הגוש החוסם. גוש הימין מונה כעת 61-63 מנדטים בסך הכל, וזו הסיבה לצעדיו האחרונים של נתניהו, במיוחד אחרי בחירתו של רפי פרץ לראשות 'הבית היהודי'", מסביר סגל.

בעוד המגעים עם המפלגות החרדיות מתנהלים מאחורי הקלעים, הרי שפעולותיו בגזרה הדת"ל מתבצעות בגלוי. כך למשל, לאחר בחירתו של הרב רפי פרץ לראשות הבית היהודי נמסר מהליכוד: "ראש הממשלה בנימין נתניהו מברך את הרב רפי פרץ על בחירתו ליו״ר הבית היהודי. ראש הממשלה נתניהו קורא לבית היהודי לפעול על מנת להתאחד עם ״האיחוד הלאומי״ ו״עוצמה לישראל״ כדי למנוע אובדן מנדטים לגוש הימין, מה שעלול להביא להקמת ממשלת שמאל".

סמוטריץ' בחר להחזיר את הכדור למגרש של נתניהו וכתב: "רה"מ נתניהו צודק. הימין חייב להתחבר ולא לאבד אף קול. אני קורא לו לשלב את עוצמה יהודית כבלוק טכני בליכוד. זה הרבה יותר מתאים לתרבות הפוליטית ולכיוון שקיים ממילא בליכוד (מצחי הנגבי ועד אורן חזן) והמקומות שרה"מ מבקש מחר לשריין בליכוד מתאימים לכך. אדוני רה"מ, ברוך אומר ועושה.

ראיון בנוסח גנץ

למעט הנאום המכונן שבו הכריז על הקמת מפלגתו והחיבור עם בוגי יעלון, יו"ר 'חוסן לישראל', בני גנץ, נמנע עד כה מהענקת ראיונות לכלי התקשורת. היום, יום שישי, יתפרסם בעיתון 'ידיעות אחרונות' ראיון ראשון ומקיף איתו, בו צפוי גנץ להתייחס בהרחבה לכל הנושאים שעל סדר היום. את הראיון ערכו הזמר שלמה ארצי והעיתונאי והקומיקאי חנוך דאום, שניהם כותבים בעיתון, וחלקים ממנו פורסמו כבר השבוע.

"החמאס לקח שליטה על רצועת עזה. הם מרגישים את נחת זרוענו אחת לכמה זמן. נעשה את זה בהתאם לאינטרסים שלנו…זה לא שאמרנו: או־קיי, יש שם 30 מנהרות, הן לא מעניינות אותנו, אנחנו לא מכינים מודיעין, אנחנו לא מכינים תוכניות הגנתיות, אנחנו לא מכינים יכולת התקפית, אנחנו לא מחפשים פתרונות טכנולוגיים", ניסה גנץ להסביר את המציאות ברצועת עזה לאחר 'צוק איתן' תוך שהוא הודף את טענות מבקר המדינה על אופן ניהול המבצע. לדבריו, "הפעלנו את שיקול הדעת שלנו מתי להפעיל את הכוח ההתקפי. עכשיו אני מציע שאתה וחנוך וציבור הקוראים שלכם יזכור: כשאתה נכנס עם צבא יבשה, יש מחירים. לכן, אתה הולך למהלכים האלה רק כשאתה חושב שאתה צריך. לא הכנו את זה בגלל בנט או בשביל בנט או משהו מהסגנון הזה".

על אוסלו ותכנית ההתנתקות: "השאלה המרכזית היא שאלה ביטחונית. היא צריכה להבטיח את מדינת ישראל מבחינת הביטחון שלה. עכשיו יש פה את שאלת האינטרס. אנחנו – וגם ביבי אמר את זה בנאום בר־אילן – לא מחפשים שליטה על אף אחד אחר. אנחנו צריכים למצוא את הדרך שבה אנחנו לא מקיימים שליטה על אנשים אחרים. ההתנתקות בוצעה מתוך מחשבה מדינית של מדינת ישראל. הושג ציון גבוה מאוד לכל הצדדים המעורבים ביכולת לא לקרוע את העם כשזה בוצע".

על נתניהו: "לקח את התפקיד הכי קשה במדינת ישראל ובתור מי שבאמת נתן את עצמו, אני מחזיק ממנו פטריוט. שיהיה ברור: אני לא שונא את ביבי. אני ראיתי אותו ממרחק של מטרים ספורים ופחות. הבן אדם הוא ראש הממשלה של מדינת ישראל, אני לא שונא אותו. אבל אני חושב שהגיע שעתו לסיים את תפקידו בצורה מכובדת".

תשב איתו לאחר שימוע? "אני מתכוון לנצח ולפתור את העניין הזה דרך זה. זה ייגמר שם".

המראיין (חנוך דאום): כולם אומרים שהם ינצחו.

גנץ: "לא. לא. אבל פעם ראשונה, בעשור האחרון, יש סיכוי. בוא נדבר ביושר".

דאום: אני בטוח שאם מישהו ינצח אותו, זה מישהו עם הרקע הצבאי שלך, מסכים. אבל מה לגבי כתב אישום? אתה לא תענה על זה?

גנץ: "אני מתכוון לנצח. אני מכבד את בחירת הציבור ואני מכבד את החוק. לא נראה לי סביר בכלל שתהיה פה אפשרות שראש ממשלה יכהן עם כתב אישום".

דאום: יש כמה חודשים מהשימוע.

גנץ: "אז אמרתי שאני עם כתב אישום לא אשב איתו".

דאום: אחרי השימוע או לפני השימוע?

גנץ: "אני לא אשב איתו עם כתב אישום".

דאום: מה שאני אכתוב בעיתון זה: "התחמק מלענות תשובה מדויקת", בסדר?

גנץ: "אבל אמרתי לך…"

דאום: הבנתי הכל. הכל ברור פה. עשרה חודשים מהשימוע, אתה תשב איתו ‑ עד כתב אישום.

דבריו של גנץ על תכנית ההתנתקות גררו מתקפות מצד מפלגות הימין. "אמרנו לכם: גנץ יקים ממשלת שמאל בעזרת גוש חוסם שנשען על טיבי והרשימה המשותפת", נמסר מהליכוד.

מהימין החדש נמסר: "אנחנו מודים לגנץ שהוריד את המסכה. בני גנץ עוקף את גבאי משמאל ורוצה לגרש עוד יהודים מהבית במהלך התנתקות חד צדדית מיהודה ושומרון. אסור שבני גנץ יהיה שר הביטחון הבא של ישראל. כמו שאמרנו: ימין חדש או שמאל חלש".

ב'חסון לישראל' הגיבו לביקורת: "ההתנתקות בוצעה והובלה על ידי ממשלה לגיטימית בראשות הליכוד, הצביעו בעדה נתניהו וראשי הליכוד והיא דובררה על ידי מירי רגב. בממשלת גנץ לא יהיו פעולות חד צדדיות הנוגעות לפינוי יישובים, וסוגיית הלקחים שבראיון התייחסה לחשיבות מניעת קרע בעם, והקפדה על עוגנים ביטחוניים קשיחים בכל מדיניות עתידית".

ומעניין לעניין באותו עניין, יו"ר דגל התורה ח"כ משה גפני התייחס השבוע בראיון ל'גלי צה"ל' לא שלל כניסה לקואליציה בראשות בני גנץ. לדבריו, במידה ויו"ר חוסן לישראל ינצח בבחירות במפלגתו לא יפסלו ישיבה בממשלתו, אך הבהיר כי השותף הטבעי שלהם הוא ראש הממשלה בנימין נתניהו. "זה דבר שהוא אפשרי אבל לא יהיה. אי אפשר להגיד על גנץ שהוא פסול ושלא נלך איתו, אבל אנחנו הולכים עם נתניהו. האמירות שלו בנאום הן לא טובות. הדברים האלה יצטרכו להתברר בהמשך. אנחנו נלך איתו רק אם זה יהיה ברור ששומרים על סטטוס קוו".

בראיון ל'קול חי' הוסיף גפני כי, "אם בני גנץ ירכיב את הממשלה, נבהיר לו שלא נצטרף אליו יחד עם ׳יש עתיד׳. אבל אני מעריך שנתניהו ינצח ושגוש הימין ירכיב את הממשלה. נתניהו יצלח את כתב האישום". עוד הוסיף: "הגיע מישהו שהוא אדם סביר שהיה רמטכ"ל ונמצא פחות או יותר במרכז. אבל הוא לא יצליח לנצח את נתניהו. נתניהו ראש ממשלה הרבה שנים ויש לו הרבה ניסיון. אם היה אפשר להפיל אותו בדרך נורמלית אז לא היו כל החקירות נגדו".

אמסלם מעורר סערה

יו"ר הקואליציה דודי אמסלם האשים השבוע (שני) בראיון ל"רדיו דרום" את הרמטכ"ל לשעבר ויו"ר מפלגת חוסן לישראל, בני גנץ, בכך ש"עשה לעצמו מסיבת סיום ב-600 אלף שקלים מכספי המיסים". כשנאמר לו שגנץ לא היה מודע לעלויות המסיבה, הוא השיב: "כאילו הרמטכ"ל הוא איזה אוטיסט שלא מבין כלום".

ההתבטאות החריפה עוררה סערה רבה בקרב הפוליטיקאים. וראשון המגיבים היה דווקא יאיר לפיד יו"ר יש עתיד המתמודד עם בת אוטיסטית. בפוסט ברשתות החברתיות כתב לפיד: "דודי אמסלם אמר עכשיו ברדיו על בני גנץ שהוא אוטיסט. כי להיות הילדה שלי זו קללה בעיניו. כי בעולם של אמסלם הולכים תמיד על הראש של החלשים".

לפיד הוסיף: "בני גנץ הוא לא אוטיסט מר אמסלם. לא צריך לעצור את האוטו בצד כשהוא משתולל ונושך אנשים. הוא לא גונב אוכל משולחנות של אחרים במסעדה. הוא לא עובר טיפולי שיניים בהרדמה מלאה. ההורים שלו לא ערים בלילות ומנסים להבין מי יטפל בו כשהם יהיו זקנים. אני פוליטיקאי, אני אמור תמיד לדבר יפה. לא הפעם. תיזהר ממני דודי, דבר יפה על הילדה שלי".

בעקבות דבריו הקשים של לפיד מסר ח"כ אמסלם: "יאיר לפיד כהרגלו בקודש הוא ציני בכל דבר ועניין. לא הייתה לי שום כוונה לפגוע בבת שלו ובטח לא בשום אוכלוסייה בעלת צרכים מיוחדים. מר לפיד, אני רוצה לחדש לך שגם עם אחותי הקטנה אנחנו מתמודדים בכאב רב במשך שנים רבות עם מה שאתה מתאר ולכן זו בטח לא הייתה כוונתי. מעציב אותי שאתה מנסה לקושש קולות על נושא כל כך כאוב ורגיש. בכל מקרה אם מישהו נפגע מדבריי אני מתנצל מעומק ליבי על כך".

 

השארת תגובה