מקל במגלגלים: העלאת המס על הטבק

השוואת המס על טבק לגלגול לסיגריות מגולגלות – פוגעת בעיקר בכיסם של המעשנים • האם הם יעשנו פחות, יחזרו לחפיסות או ימשיכו לגלגל • וגם: השוואה למחירי הסיגריות בעולם, טבלת המחירים החדשה ואלה שבחרו לצבור מאגרים ליום פקודה

סיגריות וטבק
סיגריות וטבק
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

הפנים המודאגות של הנוכחים בפינת העישון, הסבירו מעל לכל ספק כי משהו רע התרחש. מלחץ, היה אפשר לראות חלק מהנוכחים מוציאים עוד סיגריה כדי להירגע. ממה שמסתבר, השמועות כי מחירי הטבק לגלגול עומדים לעלות בצורה משמעותית. כמה משמעותית? למעלה מ-100%.

וכך התגלגלו הדברים: כל אדם בגיל 20-30, יוכל לספר על המחירים היחסית נמוכים של חבילות הסיגריות. עד לפני כ-12 שנים, הייתם יכולים לקנות חבילה שעולה היום 35 שקל, בכ-15 שקלים. עם הזמן, אט אט, העלו את המחירים עד שאלה הכפילו את עצמם ויותר מכך. במקביל, סיגריות מגולגלות – שמחירן זול בהרבה, הפכו לפופולריות יותר ויותר בקרב דיירי פינות העישון. למעשה, כיום יש מס בשיעור של 80% מהמחיר לצרכן על סיגריות, כאשר המס על טבק לגלגול הוא רק 35% מהמחיר לצרכן.

בעקבות כך, הוגשה עתירה של האגודה למלחמה בסרטן ו'המיזם הרב-מגזרי למיגור העישון', אשר דרשו להשוות את שיעור המס על שני המוצרים לעישון. השבוע השיבה הפרקליטות לבג"ץ כי היא מסכימה לדרישה, למרות ששר האוצר הכריז כי אין ברצונו להעלות מיסים שיבואו מהכיס של המעשנים הישראלים, מה גם שבתקופת בחירות זה לא צעד חכם פוליטית להעלות מיסים. לעומת כחלון, משרד הבריאות עצמו תומך בהעלאת המס מחמת ומבחינה מהותית, אין הבדל בין הנזק שנגרם מסיגריות לבין הנזק שנגרם מטבק לגלגול.

כעת כאמור, עם עמדת הפרקליטות התומכת בהעלאת המס, ייתכן וכחלון ייאלץ להעלות את המס בסופו של דבר, גם אם הוא הכריז קודם לכן שלא יעשה זאת. בנוסף לכך, הדבר דורש את אישורו של יו"ר וועדת הכספים חה"כ גפני, וסביר להניח שגם שם אנו נראה עיכובים בתהליך. איך שלא נסתכל על זה, ככל הנראה המחירים עומדים לעלות במידה משמעותית בתקופה הקרובה.

המעשנים זועמים

אנחנו נכנסים לחנות 'פופה טבקו' בז'בוטינסקי בבני ברק, חנות לממכר מוצרי טבק ואלכוהול מהגדולות בתחום. הלקוחות משוחחים על עליית המחיר הצפויה, תוך שמשה המוכר מספר לנו כי אנשים מגיעים ולוקחים פקאטים של טבק ל'שבע שנות רעב'. אנחנו מבקשים ממשה וארז מפופה טבקו להבין דבר ראשון, מה היא חבילת הגלגול הנמכרת ביותר ותשובתם כי 'נקסט לייט'. במענה לשאלה האם אנשים יפחיתו בצריכת הסיגריות המגולגלות, התשובה היא חד משמעית – "לא. אנשים יעברו לסיגריות רגילות וישלמו הרבה, אבל לא יפחיתו. אולי בודדים", כך דעתם של המוכרים שראו את השוק כמעט בכל תקופה אפשרית.

משה מוסיף לומר כי "החרדים קונים בהרבה יותר דווקא גלגול משאר המגזרים וזאת במטרה לחסוך", ולכן החרדים הם הנפגעים הראשונים מהסיפור הזה. אגב, הסיגריות בחפיסות הרגילות, נחשבות ליוקרתיות יותר ולכן חילוניים משקיעים בהם יותר, מה שלא תמיד קורה אצל חרדים. למרות שעל פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה בפרסום בשנה שעברה עולה כי האוכלוסיה החרדית מעשנת פחות: מסורתיים %26 וחילונים %22 מעשנים יותר מדתיים וחרדים %11.

בפופה טבקו מוסיפים לנו על הפגיעה שלהם בעקבות החוק ואומרים ל'כל ישראל' כי "זה יפגע בלקוחות אוטומטית וזה משפיע עלינו החנויות במובן הפשוט של המילה. זה לא יגרום לאף אחד לעשן פחות. פשוט ישלמו יותר על סיגריות רגילות. מנצלים את האזרח ששבוי בסיגריות".

לקוח נוסף בחנות מוסיף לנו כמעט בזעם ואומר כי "אני עישנתי סיגריות אל-אם קופסאות (רגילות), עלה לי 700 שקל בחודש. עברתי לגלגול ירדה לי העלות ל-60 שקלים בחודש. עכשיו העלייה במחירי הטבק תגרום לי לעלייה של מאות שקלים בחודש. אם רק הייתי חוסך את הכסף הזה, הייתי יכול לקנות רכב חדש נוצץ לכל ילד שלי בגיל 18".

לקוח נוסף מדבר על המניעים של המדינה ולמעשה של בג"צ "הם נוגסים בנו המעשנים כי הם יכולים עלינו. אנחנו לא יכולים להפסיק לעשן והכי קל לקחת מאתנו מיסים. אם היו מעלים מחירים לדברים אחרים, אנשים פשוט היו מפסיקים לקנות את זה, אבל במקרה של סיגריות זה כמעט בלתי אפשרי. אם היו משקיעים את זה בהסברה לצעירים על החומרה של סיגריות, הייתי פחות זועם על זה", הוא אומר ומתמקם מחוץ לחנות עם סיגריה: "אם היו פותחים מכוני גמילה בכמות ממש גדולה, גם הייתי מסכים עם זה, אבל לוקחים את זה למיסים ואני מבין שהמדינה צריכה מיסים, אבל למה להכריח דווקא חלק מסוים מהאוכלוסיה?"

"למנוע מעשנים חדשים"

בראיון שקיימנו בעבר ניסינו להבין באמצעות ד"ר אביטל פאטו בן-ארי, מנהלת מחלקת הסברה וקידום בריאות באגודה למלחמה בסרטן לשעבר, מה המטרה, שהרי מעשנים כבדים לא עוזבים את הסיגריות בגלל התשלום, והעלאת המחירים תזיק להם בפן הכלכלי ולא תועיל בפן המעשי. לטענתם, הקמפיין שלהם והפעילות מופנים בעיקר לאלה העומדים להתחיל לעשן. ד"ר בן-ארי מסבירה: "הבחירה להגיש בג"צ זו לא גחמה שמישהו קם בבוקר ואמר בוא נראה מה אפשר לעשות. מדינת ישראל חתומה על אמנה נגד העישון בטבק, זו אמנה שכל המדינות שחתומות עליה מתחייבות להפחית את שיעור המעשנים במדינה ויש שם שורת צעדים שעל המדינה לנקוט. הצעד שהוכיח את עצמו כמספר 1 בעולם והכי חשוב זה הנושא של המיסוי, מיסוי גבוה על מוצרי טבק מוכיח חד משמעית ירידה בעישון.

"למה זה כל כך חשוב? כי מי שמעשן מאוד קשה לו להיגמל, המטרה העיקרית היא למנוע מצעירים להתחיל לעשן, כשהעישון זמין ולא צריך לחשוב מדי הרבה אז זה משהו שעושים אותו וזה משהו שלא ישתנה… מה שהוכח שכאשר מעלים משמעותית את המחירים, אז אם בחור או בחורה צעירים צריכים לשקול פעמיים האם לקנות את הסיגריות או את הטבק או להשתמש בכסף למטרה אחרת, אז זה מתחיל להיות שיקול, אם הם צריכים לחשוב פעמיים זה נהיה שיקול במערכת השיקולים ואם זה לא מהווה שיקול אז יש יותר סיכוי שהם יתחילו לעשן. יש גם נורמה חברתית, שמה שיותר אנשים עושים סביבנו הוא חלק מהסביבה ומהתרבות שלנו, ככל שנראה פחות אנשים מעשנים זה לא חלק מהנורמה והתרבות וזה משנה את כל השיח.

"החוק להגבלת עישון במקומות ציבוריים גם אינו מספיק, רוב הדברים האלו המטרה היא בסופו של דבר למנוע מצעירים להתחיל לעשן, כי מי שמעשן מאוד קשה לו להפסיק, זה אפשרי אבל מאוד קשה ומי שניסה יודע. המטרה המוצהרת של כל החוקים והכללים והמגבלות היא למנוע התחלת עישון של צעירים ובעולם הוכח שמחיר גבוה שווה פחות צריכה. וגם בישראל כשהעלו את המס על הסיגריות ולא על הטבק, ראינו גרפים של צריכה שהשתנו לטובת הטבק ולרעת הסיגריות הרגילות בצורה מאוד תלולה. מה שהאמנה אומרת היא שהמחיר הגבוה צריך להיות על מוצרי הטבק כדי שלא תהיה חלופה יותר זולה וזה ימנע מצעירים להתחיל לעשן".

אין חשש שזה ידרדר אנשים לחומרים מסוכנים יותר כמו סמים? כי לבסוף המחירים יהיו שווים ובעלי אמצעים נמוכים יעדיפו כבר דברים גרועים יותר באותו מחיר…

"ראינו שזה לא ככה, ראינו שהצריכה לטבק לגלגול עלתה כשעלה המס על הסיגריות. הולכים לחלופה הזולה יותר ולא הולכים למקומות אחרים. מבחינתנו זה לא חלופה בכלל, זה לא נכנס למשוואה בכלל הנושא של מוצר לא חוקי, אנחנו מדברים על מוצר צריכה חוקי".

אתם לא מרגישים שאנשים קורעים את עצמם ואין להם כסף ללחם וחלב בגלל הייקור של הסיגריות?

"מחקרים בעולם הוכיחו שהעלאת המס על הסיגריות גורמת גם למעשנים כבדים להפסיק לעשן. כי מעשן כבד נשאר לו פחות למוצרי צריכה בסיסים וגם יותר עולה לו בריאות וחסר של ימי עבודה. הוכח שככל שהמחיר יותר יקר כך יש עליה בנגמלים. בעיקר בקרב השכבות הנמוכות. המחקרים מראים את זה גם בישראל".

אבל זה לא מרצונם של האנשים. תנו לאנשים להחליט מה הם יעשו עם עצמם, מתי יעשנו ומתי ייגמלו…

"הגמילה היא בחינם והיא כלולה בסל הבריאות ויש גם אנשים שנגמלים לבד. יש גם את המדריך לגמילה עצמית שלנו. אחד הדברים הוא בית נקי מעישון, גם אם ההורים מעשנים חשוב שלא יעשנו ליד הילדים, כי ילדים כאלו יותר חשופים למחלות כמו אסטמה דלקת האוזן התיכונה ובדרכי הנשימה, גם נשים יכולות לסבול מבעיות כשמעשנים לידם. באמת העניין של העישון זה גם משפיע על כל הסובבים. מטרת החוק היא להגן על הילדים והנוער מפני עישון. זה לא עישון פאסיבי אלא עישון כפוי, ילד שקשור ליד אבא שלו ברכב בכיסא בטיחות והאבא מעשן לידו זה לא פאסיבי, זה כפוי".

למה זה שונה מההשמנה שלא מעלים את המס על צ'יפס לדוגמא כדי שלא ישמינו?

"קודם כל יש מקומות שבהחלט מעלים כי זה נטל על הציבור. צריך לזכור גם שמעשנים הם קרבנות של חברות הטבק, אני לא רוצה שיישמע שיש איזו אצבע מאשימה כלפי המעשנים. רוב המעשנים אומרים הלוואי שלא היינו מתחילים מלכתחילה לעשן. סיגריות מרגיעות זה מיתוס. רק המעשנים מרגישים את זה. הניקוטין עולה ברמות גבוהות ואז מרגישים טוב, יש אופוריה וכל החומרים שמופרשים במוח אחרי תקופה זה יורד, ואז הגוף דורש לחוות שוב את הטוב הזה".

במידה ויוכח שהסמארטפונים מגבירים את הסיכוי ללקות בסרטן תילחמו גם בזה?

"אנחנו נילחם בכל דבר שוודאי גורם לסרטן, נעשה כל מה שצריך. אין שום דבר שדומה לעישון. זה גורם מוות מספר אחד בעולם הניתן למניעה. לא ניתן לחלק סיגריות לא בפורים ולא בל"ג בעומר, וגם לא לפרסם. בישראל אין איסור פרסום ברשת ובמגזר החרדי יש פרסום בעיתונות הכתובה. אין איסור פרסום. בארה"ב יש אזהרות גרפיות ובארץ לא מיישמים את זה. אין קו גמילה טלפוני במדינת ישראל. מהמקום בו נמצאת מדינת ישראל יש עוד לאן להתקדם", היא מסכמת.

כמה תשלמו על זה?

מחירי הסיגריות עומדים לעלות משמעותית כפי שצוין בכתבה. אין אלטרנטיבות, אין מנוס ואין מוצא מלשלם את המחירים הבאים – או שתעשו את הדבר הרצוי יותר ותפסיקו לעשן. קשה אבל כדאי, הפעם גם כלכלית. והנה לפניכם השוואת מחירים של הסיגריות היום ומה שיהיה לאחר שהחוק יכנס לתוקפו (ממוצע):

  • חפיסת טבק לגלגול של 30 גרם שעולה כיום 32 שקלים תעלה 61.
  • חפיסה של 40 גרם שעולה כיום 43 שקלים תעלה 81.
  • חפיסה של 50 גרם שעולה כיום 53 שקלים תעלה 102.
חברה מחיר היום מחיר לאחר החוק
באלי שאג 43 80
גולדן וירג'יניה 53 102
מלבורו 36 65
LM 34 63
ווינסטון 37 62
נקסט 37 78
קאמל 33 62
צ'סטרפילד 31 60
נובלס 31 60

**המחירים משוערים וצפויים להשתנות מחנות לחנות

עיר מחיר
ניו יורק 46
לונדון 46
תל אביב 32
פריז 30
ברלין 25
מוסקבה 8

 

אגב, הממוצע למשקל בסיגריה עומד על כגרם לסיגריה בודדת. משמע, בחבילת גלגול של 50 גרם יש בערך חמישים סיגריות. המספר עולה כאשר הפילטר גדול יותר וכו'. אנשים המעשנים סוברים כי הנוחות שבסיגריה רגילה, גורמת להם לעשן יותר. על פי מה שהם מתארים, לצורך העניין בנהיגה, הם לא יכולים להוציא סיגריה ופשוט לעשן, אל טקס ארוך יותר ולכן הם אומרים, שכאשר ישוו את מחירי הסיגריות המגולגלות לאלה הרגילות, אנשים שיעברו לרגילות, יעשנו אפילו יותר, מה שלא פותר את העניין הבריאותי, אבל ללא צל של ספק, יכניס הרבה כסף למדינת ישראל. יש לנו סיבה להאמין שהסיבה הבריאותי, היא הסיבה?

בשנת 2011 היה המחיר הממוצע של חפיסת סיגריות כאן בישראל כ-20 ש"ח. בשנת 2015 כבר עלתה למעשנים חפיסת סיגריות יותר מ-30 ש"ח בממוצע, כלומר עלייה של 50%. גם במחירי הסיגריות הזולות נרשמה עלייה של עשרות אחוזים – מכ-20 ש"ח בתחילת 2012 ל-29 ש"ח בתחילת 2017, כלומר עלייה של 45%.

יבואני ויצרני הסיגריות העיקריים בארץ הם דובק, שהיא היחידה שמייצרת סיגריות בישראל ובנוסף גם מייבאת ארצה מותגים שונים ובין השאר עומדת מאחורי פרלמנט, נובלס וטיים; פיליפ מוריס, שמביאה לארץ את L&M, מרלבורו, פרלמנט ועוד; וגלוברנדס, שאחראית למותגים כמו ווינסטון ופאל מאל. כולם טוענים שהסיבה העיקרית לעלייה המתמשכת של מחירי סיגריות בישראל ולמחירים הגבוהים מאוד בימינו היא שיעור המיסוי הכבד מאוד בארץ. ואכן, עפ"י נתונים עדכניים שיעור המס המוטל על סיגריות בישראל הוא כ-85% (!) ואין ספק שיש לכך תרומה משמעותית מאוד לרמת המחירים הגבוהה והמכבידה. חשוב להדגיש שגם במדינות מפותחות אחרות מוטל מס בלתי מבוטל על סיגריות, וזאת על סמך המלצה מפורשת של ארגון הבריאות העולמי, אולם כשבוחנים את מחירי הסיגריות בעולם קל לראות שבארץ בכל זאת המס והמחירים גבוהים במיוחד.

ארגון הבריאות העולמי המליץ להטיל מס בשיעור 70% על סיגריות, וזאת במטרה כמובן להפחית את השימוש במוצר שמזיק לבריאות של המעשן וגם למי שנמצא בסביבתו. מדינות רבות ברחבי העולם אימצו את ההמלצה וישנן מדינות שבהן שיעור המיסוי הכולל קרוב לזה של ישראל. כך למשל בצרפת שיעור המס על סיגריות הוא כ-80%, בבריטניה כ-81% ובפולין כמעט 83%. מצד שני ישנן גם מדינות שבהן גובה המס נמוך משמעותית: בארה"ב למשל שיעור המס הוא בסך הכל 43% וברוסיה עומד שיעור המס על 50%. אגב, באיראן משלמים המעשנים רק 4% לקופת המדינה…

השוואה בין מחירי הסיגריות בעולם למחירן בארץ מציירת תמונת מצב ברורה לפיה יוקר המחיה בישראל משמעותי מאוד גם בתחום זה. עפ"י הנתונים – שהם משנת 2012, ומאז כאמור נרשמה עלייה משמעותית נוספת במחירי הסיגריות בישראל – בספרד ובגרמניה למשל מחיר הסיגריות נמוך יותר, ואילו בארה"ב ובאנגליה הוא מעט גבוה יותר אבל כשמשקללים גם את השכר הממוצע מגלים שבארץ צריך לעבוד יותר כדי לעשן כל סיגריה. השפעת עליית מחירי הסיגריות בישראל על שוק הטבק לגלגול.

אחד העקרונות הבסיסיים של הכלכלה הוא שאם בשוק מסוים נרשמת עליית מחירים מתמשכת, הביקוש למוצרים שמוצעים בו יקטן ובמקביל יתרחב הביקוש למוצרים תחליפיים. כאמור מחירי סיגריות בישראל לא מפסיקים לנסוק מעלה מעלה, ועל כן נרשמת ירידה בקניית סיגריות ובמקביל עלייה של ממש בביקוש לטבק לגלגול. אם לציין מספרים, היקף הקנייה של חפיסות הסיגריות ירד מכ-330 מיליון חפיסות ב-2011 לכ-260 מיליון חפיסות ב-2015, ואילו שוק הטבק לגלגול הכפיל את עצמו כמעט פי 20 (!) – ועושה רושם שמגמה זו תימשך ואף תתעצם בשנים הקרובות.

המאמר באדיבות אתר סמוקר – המרכז הארצי למוצרי עישון

השארת תגובה