סמוטריץ: "לאתגר את הכח של מערכת המשפט"

"הדמוקרטיה הישראלית חזקה מאי פעם. היא חיה, תוססת, ובועטת – בדיוק כמו שדמוקרטיה צריכה להיות. וזה אחרי הרבה מאוד שנים שבהם היא היתה בסוג של תרדמת"

אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
אולם בית המשפט העליון (צילום בעריש פילמר)
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

יו"ר האיחוד הלאומי הנבחר חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' שנשא דברים בכנס אבירי התנועה לאיכות השלטון תקף את מערכת המשפט והדף את הביקורת על "קץ הדמוקרטיה".

"הדמוקרטיה הישראלית חזקה מאי פעם. היא חיה, תוססת, ובועטת – בדיוק כמו שדמוקרטיה צריכה להיות. וזה אחרי הרבה מאוד שנים שבהם היא היתה בסוג של תרדמת".

בנאומו פנה סמוטריץ' לנציגי השמאל בכינוס ואמר, כי "מאבקי הכח שאנחנו עדים להם בשנים האחרונות בין נבחרי הציבור ברשות המחוקקת וברשות המבצעת לבין הרשות השופטת, שיש מי שנוהג לכנותם כ"קץ הדמוקטיה", הם רצויים ומבורכים ודווקא הם שמבשרים את תחייתה של הדמקורטיה הישראלית".

לדבריו, "ביסוד הפרדת הרשויות של מונטסקיה עומדת ההבנה שאסור לו לכח להיות נתון בידיה של רשות אחת בלבד. על הכח השלטוני להיות מבוזר בין רשויות שונות שדווקא המאבק ביניהם הוא שיבטיח שהן תאזנה אחת את חברתה".

"במשך עשרות שנים המתח הזה לא התקיים. יותר נכון לומר – הוא התקיים אבל בכיוון אחד בלבד. הרשות השופטת איתגרה פעם אחר פעם את שתי חברותיה, ואולם היא עצמה לא אותגרה לרגע. אסור היה לגעת בה. מי שהעז לבקר או חלילה לנסות לאזן – הוזז הצידה. בין אם היתה זו הפרופ' רות גביזון שלא מונתה לעליון "כי יש לה אג'נדה", עו"ד דרור חוטר ישי שהודח מפקידו כיו"ר לשכת עורכי הדין באמצעות רדיפה משפטית, או השר המנוח יעקב נאמן שהואשם וזוכה מחוסר אשמה, והסוף ידוע".

"סוף סוף מודל הפרדת הרשויות חוזר לחיים וזו ברכה גדולה".

יו"ר האיחוד הלאומי אמר, כי "כשמדברים היום על שחיתות שלטונית מתכוונים בעיקר לשחיתות של נבחרי הציבור ברשות המחוקקת והמבצעת אבל שוכחים שיש עוד רשות שלטונית – הרשות השופטת – וגם בה יש שחיתות שצריך לבער":.

כאן מנה ח"כ סמוטריץ' שורה של כשלים וסטנדרטים כפולים בהנהלת בתי המשפט, בבית המשפט העליון, במשרד מבקר המדינה, במשטרה, ועוד.

ח"כ סמוטריץ' הוסיף ואמר: "מבקרי מערכת המשפט, ואני בתוכם, לא מבקשים חלילה לפגוע בה. כל שאנו מבקשים הוא למנוע עריצות שלטונית ואת הסיאוב והשחיתות הנלווים בדרך כלל לעריצות השלטונית.

כידוע, הסיאוב והמוסר הכפול הוא מסימניה של העריצות השלטונית. וכאלה ניתן למצוא למרבה הצער בלא מעט מקרים במערכת המשפט שלנו, על זרועותיה השונים.

קחו למשל את העובדה שהנשיאה, כב' השופטת אסתר חיות, העבירה 3 תיקים לגישור אצל חברתה, השופטת בדימוס גרסטל, בשנה הראשונה שבה היא החלה לשמש כמגשרת, כפי שחשף עיתונאי מעריב קלמן לבסקינד. מדובר בהעברה של סכומי עתק (כ 3000 שח לשעה). שוו בנפשכם איך היה נראה כתב אישום שהיה מוגש כנגד שר שהיה מפנה את משרדו לרכוש עפרונות אצל חבר קרוב…"

"הדרך לטפל בשחיתות היא לחזור למודל הפרדת רשויות הקלאסי. וזה אומר לאתגר את הכח הבלתי מוגבל של מערכת המשפט. זה אומר לחוקק את פסקת ההתגברות, זה אומר להחזיר את זכות העמידה זה אומר להגביל את השימוש בעילת הסבירות על החלטות של נבחרי ציבור".

את דבריו סיים סמוטריץ' בהצהרת כוונות לקראת הממשלה הבאה, "התחלנו בכך בקדנציה הזו ונמשיך בכך במלוא המרץ גם בקדנציה הבאה – השמאל, שהשיטה הישנה שיחקה לטובתו, ימשיך לצעוק, ואנחנו נמשיך לעשות".

השארת תגובה