החילול שהחזיר אותי לבית הכנסת של סבא

כשבית הכנסת של סבא בלוד חולל, למשרד הדתות הייתה תכנית לבנות חדש, אלא שאז התברר שישנה בעיה חוקית. רוצים לגנות את חילול הקודש? העבירו חוק מיידי • תנופת המנדטים של בני גנץ לא מאיימת בכהוא זה על ניצחון נתניהו

דוד חכם
דוד חכם
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ביזוי בית הכנסת בירושלים וחילולו השבוע גרמו לרבים להזדעזע. ראש הממשלה והנשיא ראובן ריבלין מיהרו לגנות, הנציגים החרדים עשו את המצופה מהם, יו"ר ש"ס הרב אריה דרעי הגיע למקום תוך שעות מספר והבטיח למצוא מקום חדש לבית הכנסת שחולל. בהמשך היום כך פורסם, נעצרו שלושה חשודים במעשה בני מיעוטים.

עוד לפני שאנו יודעים מה המניע שלהם למעשה המזעזע של חילול בית הכנסת והשחתת ספרי התורה, עוד לפני כן, זה הזכיר לי את מה שקרה עם בית הכנסת של המשפחה שלי לפני מספר שנים.

בית הכנסת קרוי על שמו של הסבא שלי זכרונו לברכה, חכם דוד (כן, אני קרוי על שמו). הוא היה רב גדול בטורקיה, מוהל ושוחט. כשעלה לארץ ישראל, שאלו אותו לשמו, הוא ענה להם שקוראים לו 'חכם דוד' (בטורקיה היו קוראים לרב – חכם). משם גם שם המשפחה שלי. סבא שלי זכרונו לברכה, הגיע לעיר לוד, שם הקים בית כנסת שנמצא עד היום בלב שכונת הרכבת בעיר.

לפני מספר שנים הוצת בית הכנסת ונחרב חלקית. זה היה סיפור שכולם הזדעזענו ממנו. התקשורת דיברה על כך, שר הדתות דאז הרב יצחק כהן (ש"ס) הגיע למקום והבטיח שבמקום הזה יוקם בית הכנסת שוב, לא רק שיוקם שוב, אלא שמשרד הדתות יבנה שתיים או שלוש קומות כדי שיורחב בית הכנסת.

כוונתו של איציק כהן הייתה טובה וכנה, אלא שאז, לאחר מספר שבועות כשהכל כבר נשכח, הגיעה ההודעה מהמשטרה שהם אינם מצליחים להוכיח שמדובר בוונדליזם על רקע לאומני. משכך הגיעה המשטרה למסקנה כי למשרד הדתות אין את היכולת בחוק לשפץ את בית הכנסת שניזוק קשות כי לא מדובר באירוע לאומני.

חילול וביזוי בית הכנסת השבוע הציף בי זיכרונות. הוא הזכיר לי שצריך שיהיה ברור: כל בית כנסת שניזוק מכל סיבה שהיא, בין אם זה בגלל שיכורים או סתם אנשים רעים, או מכל סיבה אחרת – חייב שיהיה חוק ברור בעניין שהמדינה צריכה לשפץ את אותו בית הכנסת שניזוק בכל מצב.

ועוד מילה אחת לגבי שריפת בית הכנסת השבוע והעיסוק התקשורתי בו. למרות שמעשה זה היה חמור בהחלט – מה שכאמור גרם לראש הממשלה, לנשיא ולעוד אישי ציבור לגנות – למרות כל זאת, נושא זה לא סוקר בהרחבה בכלי התקשורת (למעט כמה). מעניין אותי אם אותו סיקור היה מקבל אם חלילה היה נשרף ומחולל מסגד או כנסיה כאן בארץ… בטוח שזה היה מקבל כותרות ראשיות בכל מקום ועיסוק אינסופי בעניין. טוב, כאן זה רק בית כנסת, רק.

גנץ או לפיד

אחרי הכנות וכוננות גבוהה שהתקשורת הישראלית הכניסה את כולם לקראת נאומו הדרמטי של בני גנץ השבוע – הגיע הנאום של הרמטכ"ל לשעבר. בסיומו של הנאום יש מסקנה אחת: זה או הוא או לפיד, מול נצחונו המובטח של נתניהו. בנאומו של גנץ לא הייתה איזה בשורה של ממש.

מה שכן היה שם, זו ההבנה שמפלגת 'העבודה' ואבי גבאי כלל אינם במשחק בבחירות הללו ושיאיר לפיד צריך להיות מוטרד, אפילו מוטרד מאוד מהנאום הזה של גנץ.

שניהם יחד אינם יכולים להביס את מי שמכהן ראש ממשלה כאן במשך למעלה מעשור. על אף כתב אישום, אם יבוא, לכולם ברור לאן נושבת הרוח בבחירות הללו. אני לא אתפלא אם נתניהו והליכוד יסיימו את הבחירות הללו עם שלושים וחמישה מנדטים ואף יותר. על הדרך יגרוף נתניהו כמה מנדטים טובים ממפלגות הימין הקטנות, יש עוד סיכוי שכמה מהן ייעלמו בבחירות הללו.

מי שצופה ורואה את קמפיין הליכוד עד עכשיו, רואה שזה לא חידוד המסרים של המצב והמצע המדיני, הכלכלי או החברתי. עד עכשיו מה שראינו זה רק דבר אחד – נתניהו והרדיפה כלפיו. התקשורת, הפרקליטות והשמאל. זה כנראה עובד.

מבחינת רבים מאזרחי ישראל כל מה שנעשה עם נתניהו עד עכשיו זו רדיפה כדי להפיל את שלטון הימין. נתניהו יודע זאת היטב ולכן כל מה שאנו רואים במערכת הבחירות הנוכחית זה הניסיון של נתניהו לגרוף עוד מנדטים בקמפיין רדיפה. זה כנראה יצליח לו.

נחזור לבני גנץ והנאום שלו, שם הוא בחר כן לדבר אל ה'בייס' של מצביעי יש עתיד ומשם הוא דואף לקחת את המנדטים, שירימו את 'חוסן לישראל' מעבר לאותם שלושה עשר מנדטים בממוצע כפי שהסקרים מראים. אבל גם אם יגדל בני גנץ ואפילו יגיע לעשרים מנדטים בתוצאה סופית – זה יהיה על חשבון לפיד ו'יש עתיד' ועל חשבונה של מפלגת 'העבודה' שנמצאת בשפל חסר תקדים. לא משהו שעלול אולי לסכן את נצחונו של נתניהו בסופו של דבר.

השארת תגובה