חשיפה: המכתב שהלחיץ מנהלי מוסדות בבית שמש

מנהלי מוסדות החינוך התבקשו לענות על שאלון, במטרה למפות את צרכי המוסדות, אך מנהל המחלקה לחינוך חרדי בעירייה תמה על עריכת 'הסקר' שנתוניו כבר נמצאים באגף תקופה ארוכה

חנוכת הבית בתולדות אהרון בית שמש, צילום יהושע פרוכטר (60)
חנוכת הבית בתולדות אהרון בית שמש, צילום יהושע פרוכטר (60)
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הקואליציה העירונית כוננה והחברים, בפרט אלו שזו להם קדנציה ראשונה, נכנסו במרץ ומנסים לשנות ולהביא בשורה, כשבמסגרת התלהבות זו מנהלי מוסדות החינוך הרגישו אף הם את השינוי בעקבות ההיערכות הכל כך מוקדמת שכבר עושים בעיריית בית שמש.

כך גם חבר מועצת העיר החדש מטעם 'דגל התורה' החליט לעשות מעשה ופנה למנהלי המוסדות על מנת לבנות תכנית עבודה ולמפות את הצרכים השונים של מוסדות החינוך הליטאיים.

במכתב שנשלח למנהלי המוסדות ביום שני השבוע כתב שלמה ברילנט: "ב"ה מוסדות החינוך בעירנו צומחים ומתפתחים תלמידים ותלמידות נפלאים ומצוינים ולפיכך צורכי המוסדות עולים בהתאם. אני עוסק כעת בתהליך מיפוי הצרכים ובניית תכנית עבודה שמטרתה לתת מענה לצרכים המיידים ולאלו שבטווח הרחוק. אנו רואים בכך חשיבות יתירה, זאת כדי שתוכלו לחנך את התלמידים מתוך רווחה ורוגע".

חבר המועצה הוסיף וציין כי "בכדי להביא לפתרונות ראויים ומידיים, הטיפול בצרכי המוסדות יעשה בתיאום מלא עם לשכת ראש העיר וסגן רה"ע וממונה אגף החינוך בעירייה, הר' ישעיהו ארנרייך, על מנת שאוכל למפות בצורה מדויקת את צרכי המוסדות של ציבור דגל התורה בעיר".
"אם תוכלו בבקשה למלא את שאלון המידע המצ"ב", הוסיף לבקש ברילנט ואף כתב, כי "אשמח להיפגש באופן אישי עם כל אחד ואחד מכם ע"מ ללמוד לעומק את צרכי מוסדות התורה בעיר".

על פניו הרצון כאן היה טוב ורק בכדי לעזור, אך היו לא מעט שהרימו גבה וראו בדבר זה כניסיון של השתלטות בפועל על ניהול מערכת החינוך החרדית – או לכל הפחות הליטאית – ולא להכיר בכך שנציג 'אגודת ישראל' ישעיהו ארנרייך מחזיק בתפקיד סגן ממונה החינוך, בפרט בשל העובדה כי מדובר בנציג מתוך המגזר החרדי ולא מחוצה לו, שצריך לתווך בינו לבין מנהלי המוסדות.

ואכן התגובה הצפויה לא איחרה לבוא. ביום שלישי שלח סגן מנהל אגף החינוך ומנהל המחלקה לחינוך חרדי בעירייה, מנחם ברוכמן, מכתב לחבר המועצה שלמה ברילנט ותמה על 'הסקר' שניסה לערוך, כאשר נתונים אלו נמצאים באגף החינוך מזה עשור.

"אתמול (יום שני. א.ר.) בשעות אחה"צ פנו אלי מס' מנהלי תלמודי תורה ושאלו בדאגה האם יש שינויים פרסונליים בחינוך החרדי", כתב ברוכמן לברילנט והוסיף, כי "לאחר בירור הבנתי כי שלחת מכתב באיצטלה פוליטית לכל מנהלי מוסדות החינוך, מכתב שבו אתה עורך סקר בחינוך החרדי בהווה ובעתיד. נתונים אלו ישנם באגף החינוך מזה עשור. וכשתפנה אלי תוכל לקבלם".

מנהל המחלקה לחינוך חרדי הוסיף וציין כי "לגופו של ענין: החל מכניסתי לנהל את החינוך החרדי באגף החינוך לפני כשמונה שנים – משרה שלא הייתה לפני כן – עמלתי רבות ימים ולילות לחבר את מוסדות החינוך של המגזר החרדי לאנשי המקצוע שבאגף ולתת מענה מקצועי לכל פניה ובעיה, דבר שלאחר עמל רב שנים ב"ה נושא פרי והמוסדות מקבלים מענה מהיר ומקצועי. חוששני כי מכתבך זה יובן שלא כהלכה, כביכול אתה מנסה להחזיר את הגלגל לאחור ולהוציא את הפן המקצועי ולהעבירו למגרשך הפוליטי".

בעקבות מכתב זה, חבר המועצה שלמה ברילנט שלח מכתב נזעם לראש העיר עליזה בלוך וכתב: "הופתעתי לקבל את מכתבו של מר ברוכמן וזה בלשון המעטה. למיטב ידיעתי אין זה ראוי ומקובל שעובד ציבור, מוצלח ככל שיהיה שולח נזיפות או הערות על עבודתם השוטפת של נציגי הציבור אשר נבחרו באופן דמוקרטי ומלבד זאת קובע כי פעילותו למען כלל הציבור הינה בהגדרת 'עשיה פוליטית'. חמור מכך שמכתבו המדובר הועבר בהעתקים לחברי כנסת שאינם כלל בעניין כזה או אחר בעשיה השוטפת. לאור התנהלות זו אבקש את מעורבותך בנושא חשוב זה על מנת שהתנהלות זו לא תשנה בעתיד".

"בשולי הדברים אעיר כי כבר אמש עדכנתי את הרב ארנרייך בדבר המכתב ותוכנו והנושא נעשה בתיאום מלא", הוסיף ברילנט לציין. "כמו"כ ציינתי כי כלל הפעילות תיעשה בתיאום האגף וראש העיר. עוד אציין כי אני רואה בעשייתי הציבורית מנוף לסיוע לכלל תושבי העיר ובכללם מוסדות החינוך ובהתאם לכך הוציא את מכתבי על מנת לבחון את הצרכים ולסייע ככל שיעלה בידי מול האגף וראש העיר. אני רואה בחומרה רבה את ההתנהלות המדוברת ואבקש את פועלך בנושא זה".

השארת תגובה