1600 חרדים ב'שבוע החלל הישראלי'

כ-1600 מבקרים מכל ירושלים הגיעו השבוע למתנ"ס אשכולות מבית החברה למתנ"סים מהצהריים ועד שעות הלילה, לרגל אירוע "כי אראה שמייך" שהתרחש במסגרת שבוע החלל הישראלי

שבוע החלל הישראלי במתנס אשכולות מאושר לפרסום קרדיט
שבוע החלל הישראלי במתנס אשכולות מאושר לפרסום קרדיט
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

האירוע, שיתוף פעולה של אגף הנוער ממנהל קהילתי "אשכולות" מבית החברה למתנ"סים ובשיתוף סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע. באירוע המושקע התקיימו תצפיות על גרמי שמים בעזרת טלסקופים והדרכה מונחית בפלנטריום, חידונים אינטראקטיביים בעזרת קליקרים, סדנאות יצירה מגוונות, מסכי הקרנה, הדמיית מכתשים בירח, פעילות חדרי בריחה וסימולטור מכני של חללית שדימה נחיתה על הירח. בנוסף, התקיימה שעת סיפור בכל חצי שעה על ידי המחנך הרב יוסלה אייזנבך.

"מדובר באירוע שטרם נראה כדוגמתו בציבור החרדי, ולכן האתגר הגדול שעמד בפנינו היה להתאים את התכנים לציבור זה," מספר אלירן סומך מנהל אגף הנוער במנהל קהילתי אשכולות מבית החברה למתנ"סים, יוזם ומארגן האירוע. "את התכנים קיבלנו מחברת הפקה חיצונית של משרד המדע, וטרם האירוע, בייעוץ עם רבנים שמתמחים בתחום האסטרונומיה עברנו על כל אות ועל כל מייצג כדי להתאים אותם למגזר ולאמונה היהודית בנושא החלל."

האירוע, שהותאם לציבור החרדי נקרא  "כי אראה שמייך". הדגש התוכני היה נפלאות הבורא וההסתכלות היהודית על נושא החלל, למשל, כבסיס לוח השנה היהודי. קהל היעד היה בנים ובנות מגילאי 7-17 ובני משפחותיהם, כאשר הוקצו שעות נפרדות לשני המינים. בין ההתאמות שנעשו כדי שהאירוע יתאים לציבור החרדי: המספר בשעת הסיפור, שחקן חיצוני שאינו מהמגזר החרדי הוחלף על ידי הרב והמחנך יוסלה אייזנבך, סיפורים הוחלפו והותאמו למגזר החרדי וסרטונים נערכו מחדש.

"חקר החלל ביהדות ובתורה מאוד מפותח כשהמדע אינו סותר את הידע בתורה." אומר מוטי קליין, מנכ"ל 'שיא הפקות' שסייע בהפקת האירוע, "ראו דוגמא את הרמב"ם, שידיעותיו הרבות  בתחום האסטרונומיה, היוו בסיס לשיטתו בהלכה ובמחשבה. אולם, בסופו של יום ישנן מעט אי התאמות שיש לבחון בזכוכית מגדלת, שלא לומר בטלסקופ- וזה מה שעשינו."

באירוע נכח מנכ"ל משרד המדע רן בר. בר, התרשם מההתעניינות של הציבור החרדי באירוע ואמר כי הוא יוצא עם תובנות רבות , כי לבחון תכניות המשך בנושא המדע והחלל בוועדות היגוי משותפות עם אנשי מקצוע מהמגזר החרדי. בנוסף אליו נכחו באירוע יועץ שר המדע ושר התרבות לענייני חרדים ישראל חשין ומנהל אגף קהילה במשרד המדע נתנאל מזאה.

אירועי שבוע החלל הישראלי בהובלת סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה התקיים החודש בעשרות מוקדים ברחבי הארץ, בין התאריכים 27-31 לינואר, 2019. השבוע מתקיים מדי שנה להנצחת האסטרונאוט הישראלי הראשון, אילן רמון. באמצעות אירועים אלה, מקדמת סוכנות החלל במשרד המדע והטכנולוגיה את המודעות לפעילות ישראל בתחום חקר החלל, מייצרת הזדמנות לחינוך לנושא של חקר החלל בקרב קהל רחב ומקנה אפשרות עבור צעירים ומשפחותיהם להיחשף לתחום שהולך ונעשה רלוונטי יותר עבור כלל האוכלוסייה עם ההתקדמות הטכנולוגית והבנת חשיבותו של חקר החלל והתפתחות המדע לצרכי האנושות.

סומך סיכם את האירועים: "התרגשנו לראות את הנהירה של הציבור החרדי למתנ"ס. תיבת המייל ואגף פניות הציבור במנהל הקהילתי מקבלים בימים האחרונים עשרות הודעות, פניות של תושבים שאמרו שהתוכנית פתחה להם אפיקים חדשים בנושאי אסטרונומיה, חלל ונפלאות הבורא. אנחנו רוצים לקרוא למשרד המדע להתחבר לאמירה של המנכ"ל:  התושבים הצביעו ברגליים ונראה שהציבור החרדי צמא לידע הזה, ומבקש אירועים נוספים ברמה השוטפת ולא רק נקודתית. אחת התושבות שאלה בסיום האירוע- למה יום החלל  לא מתרחש פעמיים בשנה?"

השארת תגובה