'יחד' באופוזיציה או בקואליציה?

חברי האופוזיציה העירונית עתרו לבית המשפט נגד ראש העיר בטענה: נציג האופוזיציה בוועדות לא משקף את עמדותינו • ומה החליטה השופטת? כל צד מנסה להבליט את המילים שמחמיאות לו

אריאל
אריאל
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

בית המשפט המחוזי בתל אביב דן ביום רביעי בעתירה המנהלית שהגישו חברי מועצת העיר מהאופוזיציה נגד ראש עיריית בני ברק אברהם רובינשטיין. לטענת סיעת 'עץ', אליה הצטרפה גם סיעת 'הליכוד', ראש העיר העביר את רוב פעילות מועצת העירייה לתאגידים העירוניים, כמו החברה הכלכלית ותאגיד המים, וכן לוועדות העירייה, בהן מועברים מאות מיליוני שקלים, מאושרים מכרזים ותפקידים ועוד ועוד.

האופוזיציה טענה עוד כי למרות שהחוק מחייב לשבץ נציגים מטעמה בכל הוועדות והתאגידים הללו, כדי שתוכל לפקח על המתרחש שם, אך ראש העיר לא מאפשר זאת.

מנגד, היועץ המשפטי לעירייה טען כי ראש העיר בחר את נציג מפלגת "יחד" לפקח מטעם האופוזיציה בגופים אלו והכל התברר ככשר ותקין. בתגובה, טענו סיעות האופוזיציה כי סיעת "יחד" כלל אינה סיעת אופוזיציה והיא משתפת פעולה עם עסקני העירייה ואיננה מייצגת אף אחד מלבד את עצמה ואת עסקני העירייה.

בהמשך הדיון הוצג מסמך שנכתב על ידי יעקב וידר, יו"ר סיעת הליכוד במועצת העיר בני ברק, בו הצהיר כי "התרשמתי שאין מכרז שלא תפור בעיריית בני ברק". וטען כי בעירייה "התנהלות מאורגנת שמטרתה להעביר סכומי עתק מקופת העירייה לידי העסקנים. אדרבה, הפחד שלהם מכל פיקוח רק מוכיח שיש להם הרבה מה להסתיר".

בסיום הדיון קבעה השופטת כי "אין תקדים לכך שראש העיר בוחר את המפקח עליו, ואין צורך בכלל לשכנע אותי. האופוזיציה תתכנס ותבחר את זהות המפקחים בכל אחד מהגופים העירוניים, לפי שיקול דעתה בלבד, וראש העיר אינו צד לעניין".

לדברי יעקב וידר "השופטת קיבלה את כל טענות האופוזיציה וקבעה כי חברי האופוזיציה יקבלו ייצוג הולם בכל אחד מהגופים העירוניים, כולל בחברה הכלכלית ובוועדת תכנון ובניה היוקרתית שבראשן עומד היום הרב חנוך זייברט, מ"מ ראש עיריית בני ברק, וזאת על מנת שיוכלו לבצע את תפקידם ולבחון כל שימוש בכספי התושבים".

ניר אריאל יו"ר 'יחד' אמר לכתב המערכת: "השופטת קיבלה שאני נציג לגיטימי של האופוזיציה בצורה כשרה וראויה, עוד היא טענה כי היה רצוי שהאופוזיציה יקבעו בניהם מי יהיו הנציגים והם צריכים להסתדר בניהם ללא קשר לקואליציה, ואני קורא ומושיט יד לכולם להסתדר".

לעומת זאת, אברהם טננבוים, מזכיר העירייה ודוברה הבהיר כי הציטוט מדברי השופטת דברים שלא היו ולא נבראו בביהמ"ש, ובין היתר, נכתב כי ביהמ"ש קיבל החלטות נחרצות נגד העירייה בנושא בחירת הועדות העירוניות, כאשר במציאות לא נתקבלה כל החלטה כזו, אלא החלטה על פניה לצדדים להגיע להסכמות, והיא מאפשרת להם לבוא בדברים ברוח ההצהרות שנשמעו בביהמ"ש מפי הצדדים. בנוסף לכך, היא כותבת בהחלטתה, כי, למען הזהירות, היא קבעה דיון לעוד למעלה מחודש, בתקווה שהדיון יתייתר והצדדים יציבו הודעה בביהמ"ש על הגעתם להסכמות.

לדברי טננבוים, בין המידע המסולף שהופץ גם בתקשורת נכתב כי השופטת קבעה שאין תקדים לכך שראש העיר בוחר את המפקח עליו, ואת חברי הועדות מטעם האופוזיציה יקבעו נציגיה, אך הסילוף הוא שאת הדברים הללו חזרו ואמרו נציגי רה"ע, כי אין הם מתערבים באיוש נציגי האופוזיציה בועדות העירוניות, וכאשר נציגי הסיעות באופוזיציה יגיעו להסכמות לגבי זהות נציגיהן בועדות, הם מוזמנים להגיש את שמותיהם לישיבת מועצת העירייה, בהתאם לפקודת העיריות.

על דברי וידר שהשופטת החליטה שיש לתת ייצוג הולם לנציגי האופוזיציה בועדות, וזאת כדי שיוכלו לבצע את תפקידם ולבחון כל שימוש בכספי התושבים, כאשר הדברים הללו מעולם לא נאמרו ע"י השופטת, וכל מי שמעוניין מוזמן לקרוא את פרוטוקול הדיון בביהמ"ש, כמות שהוא.

לדברי הדובר, "הגיע הזמן שאנשים יפסיקו לספק מידע חסר כל ביסוס לתקשורת, ומוצע למי שמתעניין בכך לקרוא את הפרוטוקול מתיק מס' עת"מ 12010-12-18, בביהמ"ש המחוזי בתל אביב, ולהיווכח מקרוב על הפצת מידע לתקשורת, שלא היה ולא נברא".

השארת תגובה