בית הכנסת חולל – הפוליטיקאים מאשימים

בית הכנסת חולל בקרית יובל, החרדים מצפים לגינוי מצד פוליטיקאים חילוניים – ב'עוצמה יהודית' ממליצים בציניות: "זהו הזמן בו שב"כ צריך לבצע גל מעצרים נרחב, להפעיל חקירות צורך"

כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

אלמונים הגיעו לבית הכנסת 'שיח ישראל' בקריית יובל, חיללו את ספרי הקודש והשחיתו את הריהוט.

ארון הקודש נפרץ, ספרי התורה הושלכו על הרצפה ושפכו במקום חומצה.

הגר"ח קנייבסקי הגיב לשמועה ואמר כי הפורעים יתנו את הדין.

במשטרת ישראל אומרים כי לאור האירוע החמור והחריג, הוחלט ע"י פיקוד מחוז ירושלים להקים צוות חקירה מיוחד (צח"מ) במטרה להגיע לחשודים וחקר האמת.

בשלב זה כלל כיווני החקירה נבדקים.

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר: "אני מזועזע מחילול בית הכנסת בשכונת קרית יובל. על המשטרה למצוא מיד את האחראים לכך כדי למצות איתם את הדין".

ראש העיר ירושלים, משה לאון: "יצאתי עכשיו מבית הכנסת שחיללו אותו הבוקר בצורה פשוט מזעזעת, ראיתי הרבה זירות לא נעימות – כזה דבר עדיין לא ראיתי.

ארבעה ספרי תורה מוטלים על הרצפה ופשוט זיהמו אותם. זה דבר נורא, עד כדי בכי, לא יכול להיות שיהיה כזה דבר בירושלים, בארץ ישראל. אנחנו מכירים אירועים כאלו רק בתקופות אפלות בגולה.

אני דיברתי עם הממ"ז, אני מקווה מאוד שימצאו את הפושעים בדרך המהירה ביותר".

יו"ר ש"ס השר דרעי הגיע לבית הכנסת, שוחח עם רבני בית הכנסת ומנהיגי הקהילה הצרפתית ושמע סקירה מאנשי המשטרה האוספים ממצאים במקום: "בית הכנסת וספר תורה הם שני הסמלים שאיחדו את עם ישראל המשך אלפי שנים בגולה, לא משנה איזה עדה ולכן לראות את ספרי התורה מחוללים במצב כזה, זה פוגע בציפור נפשו של כל יהודי.

כואב עוד יותר שקהילת עולי צרפת שברחו מהאנטישמיות שם, הם רואים יום שמקום תפילתם הצנוע במקלט מחולל. לכן, התשובה שלנו לזה צריכה להיות – בניין בית כמסת מפואר עבורם, ואני כבר שוחחתי עם ראש העיר בנושא ואנחנו נפעל שאכן כך יהיה".

רב העיר ירושלים הרב אריה שטרן כתב מכתב מחאה: "ראינו מקרים כאלה רק אצל הנאצים בשואה הארורה". הרב קורא לציבור לפשפש במעשינו ולחזק את האחדות בנינו".

נשיא המדינה ראובן ריבלין הגיב: "תמונות קשות ומכאיבות הבוקר מבית הכנסת בקרית יובל. אני בטוח שמשטרת ישראל תגיע אל מחלליו ותביאם לדין במהרה על מנת להבטיח כי מראות שכאלה לא ישנו".

יו״ר הכנסת יולי (יואל) אדלשטיין אמר: ״‫בוקר קשה. התמונות מבית הכנסת בקריית יובל מזכירות ימים אפלים בתולדות העם היהודי. ‬‫שני בתי כנסת הושחתו בשבוע אחד. קודם בנתניה, והבוקר בירושלים בירתנו.‬ ‫וזה קורה אצלנו, במדינת היהודים.‬ ‫אני קורא למשטרה למצוא במהרה את הפושעים ולהביא אותם לדין".

סגן שר הבריאות ח”כ יעקב ליצמן: "רק לפני יומיים פורסמו נתוני דו”ח המצביעים על אנטישמיות גוברת במדינות בעולם. מה נאמר ומה נדבר נוכח מקרה מזעזע ונורא של השחתת בית כנסת וספרי תורה מושלכים בביזיון, כאן בישראל, בעיר ירושלים, 2019. זוהי אנטישמיות בהתגלמותה, פשע שנאה נגד הקדוש והיקר, ופגיעה בכל לב יהודי. על רשויות החוק לפעול בנחישות נגד מבצעי הזוועה בכדי למנוע מקרים דומים בעתיד".

ח"כ אורי מקלב: "מעשה זה מזעזע ומבחיל עד עומק הנפש, מעשים אלו הינם תוצאה ישירה של הסתה ושינאה זאת לא פעולה רגעית אלא פעולה מתוכננת ומושקעת, חילול הקודש הנורא הזה צריך לזעזע את אמות הסיפין והקמת קול זעקה וצעקה בכל הארץ. פעולה זו אינה של אדם בודד אלא ישנו ציבור שמרוצה חס ושלום ומבליג מכך. התעלמות והמעבר לסדר היום או חסר המעש זה המבחן הציבורי כנגד מעשים נוראיים אלו".

סגן יו"ר הכנסת ח"כ ישראל אייכלר: "מול המראות הקשים מבית הכנסת בקרית יובל הלב היהודי מתקשה להמשיך לפעום כסדרו. על רשויות החוק לעשות הכל כדי להביא את האשמים לדין. יש להכיר בפגיעה בספרי תורה כפשע שנאה וטרור אנטי יהודי ולהתייחס לכך במלוא החומרה. אני קורא לראש הממשלה הממונה על השב"כ להפעיל את המחלקה היהודית כדי לחקור אחר הפורעים ולהעמידם לדין במהירות. אחרת מעשי הפשע האנטשמי שראינו הבוקר בקרית יובל יהפכו חלילה למעשי רצח נגד יהודים על רקע דתי. כיהודים מאמינים עלינו להתחזק בתורה ויראת שמיים. מול חילול השם יש להרבות בקידוש השם ולהוסיף בלימוד התורה וקיום המצוות".

יו"ר האיחוד הלאומי ח"כ בצלאל סמוטריץ': "אלו מראות קשים שמזכירים תקפות אפלות בהיסטוריה של העם שלנו. אני קורא לרשויות האכיפה לעשות כל מה שצריך כדי לאתר באופן מיידי את המבצעים ולהעמידם לדין."

יו"ר יחד אלי ישי: "הלב נחמץ לנוכח התמונות הנוראות מבית הכנסת המחולל בירושלים עיר הקודש. מזעזע לחשוב כי יש מי שמסוגל לפתוח ארון קודש ולהשליך ספרי תורה על הרצפה. לב מי לא יחרד! ‏המשטרה חייבת לעשות הכל בכדי להגיע אל המנוולים שעשו זאת ולמצות איתם את הדין"

יו״ר תנועת התעוררות ויו״ר האופוזיציה בירושלים, עופר ברקוביץ: "הזדעזתי מהמעשה הנורא של פגיעה בקדשי ישראל. זהו אירוע קשה והתמונות מהמקום מזכירות ימים אפלים אשר מחרידים כל יהודי באשר הוא. אני קורא למשטרת ישראל לפעול באופן מיידי ולהקצות את כל המשאבים הנדרשים על מנת לתפוס את הפורעים ולהביאם לדין במהרה".

סגן שר הביטחון הרב אלי בן דהן:"‏חילול בית הכנסת בירושלים הוא מעשה המזעזע את הלב. מראות מסוג זה לא צריכים להיות קיימים במדינת ישראל ולא בשום מקום אחר בעולם. רק לפני מספר ימים ראינו את חילול בית הכנסת המזעזע בנתניה. אני דורש ממשטרת ישראל למצות את כל החקירות בהקדם ולהביא לדין את אלו שפוגעים בקודשי ישראל".

סגן ראש עיריית י-ם, אברהם בצלאל: "זהו בוקר עצוב מאוד בעיר הקדוש- פלטרין של מלך. ספרי תורה זרוקים רחמנא ליצלן על הרצפה, מזכירים לנו מראות אפלים משנות האימה. משטרת ירושלים חייבת לטפל בזה בכל חומרת הדין".

שר החינוך ויו״ר הימין החדש, נפתלי בנט הגיב: "חילול בית הכנסת וביזוי סיפרי התורה הלילה בירושלים הם מעשה נוראי ושפל. המראות מכאיבים את הלב ומעוררים תחושות קשות. מדובר בפשע נורא נגד כל מה שקדוש לעם היהודי ואני קורא לרשויות אכיפת החוק לבדוק את האירוע ולהביא את המשחיתים לדין בהקדם האפשרי".

יו"ר "דגל התורה" ח"כ הרב משה גפני אמר: "בני ישראל כשהם יורדים, הם יורדים עד לתהום." הנסיון כל השנים למנוע מתושבים חרדים לגור בשכונת קרית יובל, הביאה בסוף כמה רפי שכל, אנשים מושחתים, לעשות את המעשה הנאלח הזה של פגיעה במקום תפילה שעוונם לא יסלח. מקומם מאחורי סורג ובריח. פעולות מסוג זה לא ירתיעו את תושבי ירושלים בכלל ותושבי קרית יובל בפרט שעומדים בגבורה מול כל הנסיונות לפגוע בהם".

יו"ר סיעת ש"ס, ח"כ יואב בן צור: "מגנה בחריפות את הפורעים מדובר בפשע שנאה של רשעים, החוצה את גבולות הערכים של ישראל היהודית והדמוקרטית, כולי תקווה שמשטרת ישראל תלכוד אותם ושמערכת המשפט תחמיר בעונשם. אין מקום לאירוע כזה בישראל יש לתחקר אותו בכובד ראש ולנקוט פעולות למניעת הפרעות הבאות".

יו״ר שס בירושלים סגן ומ"מ ראש העיר צביקה כהן הגיב: "כמו כל יהודי הלב מתפלץ אל מול המראות המזעזעים. אוי לעיניים שכך רואות. אני קורא למשטרה לא להניח לנושא ולחקור עד שיימצאו הפושעים שהעזו לחלל כך את בית הכנסת ולהעמידם לדין.

חשוב להדגיש שתושבי קרית יובל מכל המגזרים יודעים לקיים שכנות טובה בשכונה. אסור לתת לקומץ קטן לזרוע קיטוב בין התושבים והאירוע המחפיר שכולנו נחשפנו אליו הבוקר של חילול בית הכנסת וביזוי ספרי התורה, חייב להיות תמרור אזהרה לכולנו.

מזעזע ומחפיר לשמוע אחדים מתושבי קרית יובל שקוראים לציבור החרדי בשכונה לעשות חשבון נפש".

ח"כ יעקב אשר אמר: "זהו פשע שנאה מחריד, פרי הביאושים של אנשי תקשורת ופוליטיקאים שוחרי הדמוקרטיה והפלורליזם שמסיתים את הציבור בזעקות סרק על הדתה ומזלזלים בציבור שומרי המצוות. דווקא עכשיו כשקולם צריך להישמע נגד מעשי הוונדליזם המזעזעים הפוגעים ברגשותיו של כל יהודי בארץ ובעולם, הם שותקים בצביעות ואפילו לא מגנים את האירוע הקשה שחווינו היום בירושלים".

סגן השר מאיר פרוש דורש מלפיד ולבני לגנות את האירוע: "כל יהודי החרד לקדושת התורה חש זעזוע והשפלה מהמעשה הנפשע. תמוה מאוד מדוע לא נשמע הכאב והסלידה של ליבני, לפיד, גנץ וגבאי. אין ספק שאם היו פוגעים בסממן דתי של הדרוזים או הערבים, מקוששי הקולות האלו היו כבר מייללים".

במפלגת 'עוצמה יהודית' הציעו כי חקירת האירוע המזעזע תוטל על שרות הביטחון הכללי: "הבוקר התוודענו לפשע אנטישמי מזעזע שאירע בבית כנסת בירושלים, בו חיללו פורעים מנוולים את קדושתו של בית הכנסת, ביזו והשחיתו את ספרי התורה ושפכו עליהם חומצה. מדובר בפשע מהסוג החמור ביותר, שאת מלאכת חקירתו יש להטיל על שב"כ.

על שב"כ לחקור את האירוע לפחות במוטיבציה בו הוא חוקר אירועים בהם רוססו כתובות גרפיטי. זהו הזמן בו שב"כ צריך לבצע גל מעצרים נרחב, להפעיל חקירות צורך, ולהביא את האשמים לדין בהקדם האפשרי".

הרב הראשי לישראל הראשון לציון רבי יצחק יוסף: "הלב היהודי מתפלץ למראה ספרי תורה מתגוללים בבזיון נורא שחוללו על ידי בני בליעל בתוך בית הכנסת. על הרשויות להפוך כל אבן, להגיע אל הפושעים ולמצות איתם את מלוא חומרת הדין.

על כל אותם שנחשפו לזוועה, לקבל על עצמם תענית או לפדות אותה בצדקה וכן כל יהודי שכבוד התורה יקר לליבו, יקבל על עצמו יום של לימוד תורה בתענית דיבור להגדיל ולחזק כבוד התורה שחולל".

הרב הראשי הגיב: "זהו בוקר קשה לכל יהודי באשר הוא, לא ניתן לעבור לסדר היום אחרי חילול ברוטאלי  שכזה בבית מקדש מעט, חובה עלינו לעשות חשבון נפש איך הגענו למצב שבעיר הקודש ירושלים מתחלל בית כנסת וספרי תורה מושלכים לרצפה.

לצערי זה לא המקרה הראשון בתקופה האחרונה ואני מצפה שמשטרת ישראל תתיחס לזה כאל פשע שנאה לכל דבר וירכזו את מרב המאמצים שמי שאחראי למעשה הנפשע לא יינקה".

שר החקלאות אורי אריאל: "השבוע ציינו את יום השואה הבינלאומי והיום אנו מתעוררים ליום שמזכיר את הימים האפלים והנוראיים של אז. הריסת בית כנסת הוא חילול נבזי שפוגע בכולנו. אלו מראות קשים ויש למצות את הדין עם הפושעים לאלתר".

שרת התרבות והספורט מירי רגב: "עד לאן אפשר להגיע? את הדברים המזוויעים האלה היו עושים בשנות ה-30 וה-40 של המאה ה-20. יש קווים אדומים ברורים מאוד שלא פוגעים במקומות קדושים והנה זה קרה. הלב נחמץ וכואב והעיניים דומעות מול המראות של ספרי תורה וספרי קודש זרוקים על הרצפה, כאילו ואנחנו נמצאים באירופה של המאה הקודמת. אני מקווה שמשטרת ישראל תפעל במהירות וביעילות ותשים ידה על מחללי שם שמיים ורשויות החוק והמשפט ימצו איתם את מלוא חומרת הדין".

השארת תגובה