ההצטרפות והפרישה: 'דגל' בקואליציית בלוך

אלו תפקידים קבלה 'דגל התורה' ולמה בש"ס טוענים לבגידה? • וגם: חבר מועצת העיר החרדי הוותיק, משה מונטג, הודיע על לקיחת פסק זמן מהחיים הפוליטיים

עיריית בית שמש
עיריית בית שמש
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

'המצב החדש' בבית שמש שלאחר מערכת הבחירות האחרונה הושלם השבוע כמעט במלואו, עם הצטרפותה של סיעת 'דגל התורה' המקומית לקואליציית ראש העיר הנבחרת עליזה בלוך, כשעל ידי כך האופוזיציה הלוחמנית שקמה לה בעיריית בית שמש התפוגגה כמעט באופן סופי.

במוצאי השבת האחרונה, לקראת חצות, נקראו חברי המועצה של 'דגל התורה' אל בניין עיריית בית שמש לקראת חתימה על הסכם כניסה לקואליציה. במשך ארבע שעות ישבו הצדדים וניסחו הסכם ביניהם, סעיפים עלו ונמחקו ובשלב מסוים אף היה נראה כי המגעים עומדים לקראת פיצוץ. בסופו של דבר הגיעו הצדדים להבנות ובשעה ארבע לפנות בוקר הצדדים חתמו על כניסה לקואליציה.

מיד לאחר החתימה הסיעה הליטאית פרסמה הודעה בה נאמר, כי "בתום משא ומתן ממושך בו דגל התורה עמדה על עקרונותיה, הגיעו הצדדים להבנות והדברים עליהם עמדה דגל התורה עוגנו בהסכם כך שכל נושאי הדת יישמרו ולא ייפגע כלום".

ראש העיר עליזה בלוך אמרה בתגובה, כי היא "שמחה לבשר על כניסתה של דגל התורה לקואליציה. המגמה מלכתחילה הייתה קואליציה רחבה ככל האפשר. מבחינתי יש כאן אמירה שכולם רצויים ובית שמש תבסס עצמה כעיר בה חיים זה לצד זה חילונים, דתיים וחרדים. מקווה שבע"ה נצליח שגם ש"ס ייכנסו לקואליציה".

במסגרת ההסכם, 'דגל התורה' קבלה לידיה את התפקידים הבאים: משנה לראש העיר; תיק שפ"ע; תיק הגיל הרך ובו מעונות יום ומשפחתונים, מעונות יום שיקומיים, הרשאות ותכנון לבינוי מעונות יום אשר ידונו במטה הבינוי; תיק גביה וארנונה; תיק הפיקוח העירוני; תנועות הנוער החרדיות; תיק תרבות ופנאי חרדי; פרויקטים קהילתיים; תיק הבריאות; תיק תחבורה תנועה ורשות התמרור; יו"ר ועדת הנחות, יו"ר ועדת מחיקת חובות, יו"ר ועדת תנועה וחברות בכל וועדות העיריה ונציגים בדירקטורים העירוניים ועוד. בנוסף, על פי הסיכום, במקרה של פרישת סגן בשכר מאחת הסיעות תהיה זכות ראשונים לסיעת 'דגל התורה' מנות מישהו מטעמם במקום הסגן הפורש.

באופן צפוי, כניסת 'דגל התורה' לקואליציה העירונית גררה אחריה גל של תגובות, כאשר בש"ס, שנשארה לבדה באופוזיציה, תקפו את 'דגל' על הבגידה בהם. בהודעת התנועה שיצאה נכתב: "תנועת ש״ס רואה בחומרה רבה את התנהלות דגל התורה בבית שמש, אשר הפרה באופן בוטה את הסיכומים עמנו וניהלה בחשאיות מו״מ לכניסה לקואליציית בלוך, חרף כל ההתנגדות שהביעה כביכול".

בש"ס הוסיפו, כי "במהלך כל התקופה האחרונה, הוצעו לש״ס כל התפקידים שהוצעו לדגל התורה ואף יותר מכך, אך לאור בקשת דגל התורה שנומקה בשל 'ענייני הדת', דחתה ש״ס את ההצעות ונשארה נאמנה לשיתוף הפעולה. זאת ועוד, גם כשנפוצו שמועות שבדגל התורה מנהלים מו״מ מאחורי גבנו, הם דאגו להכחישם", אך "השבוע התברר כי היו אמת בשמועות ודגל התורה אכן נהגה בכפל פנים ובגדה באמון שנתנו בה. למעשה חמור זה יהיו השלכות בעתיד".

על אף הזעם, בהודעת ש"ס יש מן האמת באופן חלקי, אך ורק לגבי הנימוק של 'ענייני הדת', כאשר בעת כניסת 'אגודת ישראל' לקואליציה ב'דגל התורה' זעקו על כך שהמועצה הדתית – וממילא כלל ענייני הדת בעיר – הופקדו בידי סיעת 'הבית היהודי', חרף התנגדותם להוציא תפקיד זה מידיים חרדיות – תפקיד שנמצא בינתיים בידי נציג ש"ס, כאשר בסופו של דבר ב'דגל' נכנסו לקואליציה תמורת התחייבויות מינוריות כמו שמירת הסטטוס קוו הקיים בעיר בנוגע לענייני הדת.

לצד טענה זו, ברמה המקומית לא נחתם שום הסכם בין ש"ס ל'דגל התורה' בנוגע להתנהלות משותפת, כשבנוסף אף סיעת ש"ס עצמה ניהלה בנפרד משא ומתן מתקדם עם ראש העיר עליזה בלוך, אך זה לא הבשיל בסופו של דבר לכדי חתימה, בין היתר בשל חילוקי דעות פנימיים בסיעה בנוגע לחלוקת התפקידים ואף למינוי יו"ר הסיעה המקומית אחרי עידן ראש העיר היוצא משה אבוטבול.

ב'דגל התורה' הגיבו לטענות ואמרו, כי "לא הופר הסכם כי לא היה הסכם! לצערנו אנחנו נאלצים להגיב על טענות להסכמים או מחויבויות כאלו ואחרות שלא היו ואשר נטען שמונע מדגל התורה להיכנס לקואליציה בבית שמש. ההסכם היחיד שהיה בבית שמש הוא הסכם משולש של כלל הסיעות החרדיות לתמיכה בראש העיר לשעבר ר' משה אבוטבול – הסכם שלצערנו הופר".

"דגל התורה וש"ס שפעלו לפי ההסכם מצאו עצמם במצב אחר", הוסיפו לטעון ב'דגל', "ללא הבנות והסכמות מול ראש העיר שנבחרה ובנחיתות פוגענית כלפי ציבור הבוחרים. בעקבות כך ננקטו מספר פעולות משותפות בין דגל התורה לש"ס בנושא הכניסה לקואליציה, כשגם במו"מ סביב כניסת דגל התורה לקואליציה היו הסיעות מתואמות באותו ציר הזמן ומשהתברר כי היו הבטחות ומחויבויות בין השאר גם בעניין תפקידים הבכירים למפלגות האחרות מצאו לנכון סיעות דגל התורה וש"ס כל אחד בנפרד שלא להיכנס לקואליציה".

"לאחר הקמת הקואליציה ולאחר זמן הוחלט על ידי רבני דגל התורה, לאור ההבנות אליהם הגיעו, להשתלב בקואליציה העירונית מבלי לגרוע או לקחת דברים או תפקידים שהיו מיועדים לסיעת ש"ס במהלך המו"מ. דגל התורה מכבדת הסכמים במקומות עליהם היא חתומה ואף מעבר לכך", הבהירו בדגל התורה.

ביום ראשון התכנסה מועצת העיר לישיבה שלא מן המניין, על מנת לאשר את מינויה של יו"ר סיעת הבית היהודי עו"ד רינה הולנדר לסגנית ראש העיר. במהלך הישיבה בירכו החברים על הצטרפותה של דגל התורה לקואליציה וסיעות 'יהדות התורה' התאחדו מחדש לאחר שהתפלגו בעת כניסת אגודת ישראל לקואליציה.

במהלך הישיבה הודיע משה מונטג, חבר המועצה הוותיק מטעם 'דגל התורה' בעיר, על פרישתו מתפקידיו בעיריית בית שמש, לאחר חמש עשרה שנה בתפקיד. בנאום הפרידה התייחס משה מונטג להצטרפות סיעתו לקואליציה ואמר, כי "הגענו לשלב של הכניסה לקואליציה. אני חושב שדגל התורה כולה נכנסה לקואליציה מתוך מטרה ללכת ולעזור לך ראש העיר במשימות הגדולות שיש לך. לעבוד בצורה משמעותית ובצורה רצינית לטובת העיר ולטובת כולם, כל אחד בתפקידו".

"ברוך ה' זכיתי לשרת את הציבור 15 שנה בעיריית בית שמש במגוון תפקידים ואני חושב שהרבה מאוד עשייה נעשתה בעיר בשנים האחרונות, הרבה מאוד פירות יקצרו אותם בשנים הבאות. העיר נמצאת במצב שצריכים להסתכל עליה כעיר של רבע מיליון תושבים וצריך להתארגן בהתאם עם תעסוקה, כלכלה ומגוון נושאים. אני חושב שאת (עליזה בלוך. א.ר.) הגעת למשימה זו עם הרבה חשק ומרץ ומקווה שלא תתעייפי".

"ברמה האישית התייעצתי גם עם רבותי וגם עם משפחתי ובני ביתי וקיבלתי החלטה לקחת פסק זמן מהתפקידים שלי בעיריית בית שמש, אך לא מהחיים הציבוריים בכלל. חיכיתי לרגע שדגל התורה תיכנס, שתתייצב ותקבל לפי גודלה האמיתי ולפי מה שהמפלגה הזו מייצגת. כשהגענו ליום הזה, אני חושב שזו ההזדמנות לעשות את הצעד הזה ואני מאחל למפלגה שלי בהצלחה".

חברי העירייה פרגנו לחבר המועצה הפורש והודו לו על תרומתו הרבה לעיר ובפרט בבניית אלפי דירות והרחבת העיר, כאשר עמיתו לסיעה, חבר המועצה שמואל גרינברג אף קרא לראשי 'דגל התורה' לשבצו במקום ריאלי בכנסת באומרו, כי "לא לחינם קראו לו בולדוזר והוא יכול לתרום המון בכנסת".

ב'דגל התורה' הגיבו לפרישתו ואמרו: "הרב מונטג פעל בתקופת כהונתו במקצועיות ובנמרצות, להגדיל באופן דרמטי את פתרון הדיור לציבור החרדי והביא את העיר בית שמש כפתרון המרכזי במאבקנו במצוקת הדיור".

בעקבות פרישתו של מונטג צפוי להיכנס תחתיו הנציג הבא ברשימת יהדות התורה לעירייה, יו"ר איגוד בני הישיבות חיים זמורה.

השארת תגובה