בני ברק: נלכד מאגר תוספי תזונה אסורים

המשטרה והעירייה תפסו בדירת מגורים בעיר אחסון של אלפי יחידות תוספי תזונה, בלא רישיון עסק וללא פיקוח כנדרש • תוספי התזונה הבעייתיים נשלחו להשמדה, והוצא צו סגירה לעסק בו שווקו

תרופות
תרופות
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

צרכני תוספי תזונה מתבקשים להקפיד על רכישתם רק בחנויות בעלות רישיון עסק ולא בדירות מגורים – המקשות ביקורת ופיקוח עליהן – כך פנו מחלקות התברואה ורישוי עסקים של עיריית בני ברק לתושבים, בעקבות בקרה וחיפוש של נציגי משרד הבריאות, המשטרה והעירייה בדירת מגורים בעיר בה נתגלה אחסון אלפי יחידות של תוספי תזונה בלא רישיון עסק.

הבקרה בוצעה בדירה עפ"י צו חיפוש, בהתאם לחוק הגנה על בריאות הציבור, הדורש ביצוע חיפוש במקום מגורים רק עפ"י צו בימ"ש. העילה לבקשת צו החיפוש הייתה במסגרת מידע מודיעיני, שנצבר ע"י האגף לאכיפה ופיקוח במשרד הבריאות, בה ביצוע ביקור במסגרת "קניית שירות", ובמהלכה זוהתה פעילות אחסון ושיווק תוספי תזונה של עוסק בכמות משמעותית מאוד של אלפי יחידות, וזאת בדירת מגורים, בלא רישיון עסק. בבקרה גם נצפו חדר הכנות מצויד במקרר וכיור, סלילי תוויות, בקבוקים ריקים וכדורים בתפזורת. במסגרת "קניית השירות" נמצא, כי במקום מתקיים "שיווק למטופלים" של תוספי התזונה המאוחסנים בו.

אברהם טננבוים, מזכיר העירייה ודוברה מסר, כי בעקבות זאת, ניתן צו תפיסה לאלפי היחידות של תוספי התזונה, בשל סיבות שונות, ובהן רכישת המזון מספק לא ידוע, אריזת המזון מחדש במקום בתנאים תברואתיים לא ידועים, העדר סימון בעברית, במספר רב של אריזות תוספי התזונה שהיו במדפי השיווק חסר תאריך, בחלק מהמוצרים נמצא אחסון במקום מוסווה של תוספי תזונה מאותו סוג שתוקפו פג לפני שנים, נמצאות אריזות תוספים שעליהן הודבקו מחדש מדבקות עם שמו של בעל המקום, נמצאו אריזות תוספי תזונה עם תווית ע"ג תווית ושקיות מאובקות ובהן עלים גרוסים, בחלקן מדבקות "תה להרזיה" בלא סימון רכיבים או פג תוקף וחשש לביצוע מחיקה מכוונת של תוקף המוצר.

בבירור מול המחזיק במקום, לא ניתנו הסברים מניחים את הדעת לגבי העדר פג תוקף, קילוף התוויות, הדבקת תוויות מקומיות וכדומה. המחזיק, מצדו, ביקש לבצע השמדה של כל המוצרים שנתפסו, בנימוק שבשל העדר התוקף והסימון הם, ממילא, לא ניתנים לשיווק.

בעקבות זאת, דאג מר נתנאל נחום, מנהל אגף התברואה, לפי בקשת משרד הבריאות, לפנות את הכמות הגדולה של המוצרים למתקן טיפול בפסולת, ובהתאם לפניית אינג' אבי סלקמן, מנהל מחלקת שירות המזון במחוז תל אביב של משרד הבריאות, דאג מר אברהם בלושטיין, מנהל מחלקת רישוי העסקים העירונית להוציא לאלתר צו סגירה לעסק, שכן הפעלת עסק לאחסון ולשיווק תוספי תזונה מחייבת רישיון עסק על פי חוק רישוי עסקים, והפעלת עסק למכירת תוספי התזונה, אף כי אינם תרופות, אינה תקינה ומעניקה הגנה למנהל העסק מבקרה ופיקוח ואחזקת כמויות גדולות מאוד של מוצרים פגומים העלולים, חלילה, לסכן את בריאות הציבור.

השארת תגובה