מהפך: ילדי מזרח ירושלים יעברו מאונר"א לעירייה

החלטה דרמטית: סוכנות האו"ם תסולק ממערכת החינוך במזרח ירושלים # המשמעות: יותר חינוך ישראלי ויותר מעמסה תקציבית על עיריית ירושלים

אונרא
אונרא
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

לקראת מהפך חינוכי במזרח ירושלים? בדיון שהתקיים במועצה לביטחון לאומי הוחלט לפתוח בהליכים לסילוק אונר"א מבתי הספר הערביים במזרח ירושלים וקליטת הילדים תחת מוסדות עירוניים. מדובר בהחלטה דרמטית שמאמצת את תכניתו של ראש העיר לשעבר ניר ברקת.

רבים מבתי הספר במזרח ירושלים מנוהלים וממומנים על ידי אונר"א, סוכנות הסעד של האו"ם לפליטים פלסטיניים. כלפי פעילות הארגון עלו טענות רבות וקשות, לפיהן הפעילות המוניטרית משמשת לעיתים כיסוי לפעולות חבלניות, כמו הברחת נשק באמבולנסים, קיום פגישות של פעילי טרור ועוד רבות.

ספציפית על תכנית הלימודים של אונר"א לילדי מזרח העיר, עלו טענות לפיהן היא כוללת תכנים לאומניים ומחנכת לג'יהאד נגד ישראל.

על פי הדברים שחשף העיתונאי ירון אברהם ב'חדשות סוף השבוע', החליטה המל"ל להביא לסילוק הארגון מבתי הספר דרך אי חידוש הרישיונות. במידה ואכן הדברים יצאו לפועל, תצטרך עיריית ירושלים להיכנס במקום הארגון ולהיערך עם מבנים חדשים ומערכת שתעמוד לרשות תלמידי מזרח העיר.

החלטת ישראל מקבלת ככל הנראה רוח גבית מהחלטתו של נשיא ארה"ב טראמפ להקפיא את העברת 65 מיליון דולר, כמעט מחצית מהסכום השנתי שארה"ב מעבירה לאונר"א.

כאמור, בשלב זה מדובר בהחלטה עקרונית, אך הדרך למימושה רצופה רגישויות, אישורים ובעיקר עלויות גבוהות שמשרד החינוך ועיריית ירושלים יצטרכו לקחת על עצמם.

מי שמיהר לברך על הפרסום הוא ראש עיריית ירושלים לשעבר ניר ברקת, שניסה רבות לקדם את סילוק אונר"א. "אני מברך על החלטת ממשלת ישראל לאמץ את התכנית שלי לסילוק אונר"א מירושלים. הגיע הזמן לשים סוף לשקר הפליטים. כבר התחלנו בסילוק נוכחות אונר"א בתחום שירותי הניקיון והתברואה, עכשיו הגיע הזמן להשלים את המלאכה ולסלק אותה גם ממערכת החינוך".

לדברי ברקת, "במשך עשרות שנים אונר"א מפיצה דרך בתי הספר שלה שנאה והסתה נגד מדינת ישראל והעם היהודי וסילוקה הוא הפגנת ריבונות ומשילות של מדינת ישראל ואמירה ברורה כי ירושלים לא תחולק עוד לעולם".

השארת תגובה