תלמדו: מה עושים כשלקוח מסרב לשלם

נועם קוריס
נועם קוריס
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

שאלה: יש ברשותי עסק למתן שירותים ומספר לקוחות ולקוחות לשעבר מתמהמהים עם תשלום החוב שנשאר להם לעסק, בדרך כלל כמה אלפי שקלים כל אחד. לגבי כל לקוח יש לי הזמנת עבודה מהלקוח, אישורי ביצוע לשירות חשבוניות וכרטסת. פניתי לאותם לקוחות ונראה לי שאין בכוונתם לשלם ללא הוצאה לפועל. האם באפשרותי לפנות בתביעה ישירה להוצאה לפועל לגביית חובות העסק כמו שעושים הבנקים לגביית החובות שלהם?

תשובה: במידה ויש ברשותך את המסמכים שציינת או מסמכים נוספים ומתאימים שיכולים להיחשב כראיה בכתב לפי חוק ההוצאה לפועל, תוכל באמצעות עו"ד מתאים להגיש את גביית החובות שלך ישירות להוצאה לפועל בצורה דומה לזו שנוקטים הבנקים. המסלול לתביעות בהוצאה לפועל ללא פנייה לבית המשפט אינו שייך לבנקים בלבד וכל אדם או תאגיד שיש בידיו את הראיות המתאימות לפי החוק ובמקרים רבים מספיק שיהיה אפילו מסמך חתום אחד, בכדי שכל מי שחייבים לו כסף- אפילו אם הוא עסק קטן או אדם פרטי- יוכל לפנות בתביעה ישירות להוצאה פועל, ללא צורך בפנייה מוקדמת לבית המשפט.

כדאי לבחון פנייה במסלול ישיר שכזה ואפילו להתאים את "מנגנון" הגבייה בעסק להוראות חוק זה, כי מסלול התביעה הישירה להוצאה לפועל חוסך במקרים רבים לא רק את הזמן שצפוי להתבזבז בבית המשפט, אלא גם את עלויות האגרות ובמקרים רבים גם את שכר טרחת עורכי הדין הנדרשים לצורך ניהול ההליך בבית המשפט. כדאי לשים לב לעניין עלויות אלו, כי במקרים רבים אחרי דיון ארוך בבית המשפט, עדיין יש צורך גם בהפעלת הליכים במסגרת ההוצאה לפועל, כך שעלויות בית המשפט הן לא במקום עלויות ההוצאה לפועל- אלא בנוסף אליהן.

שאלה: לפני 9 שנים בית המשפט נתן פסק דין לטובתי על סכום כסף והנתבע מעולם לא שילם לי, לא תבעתי את קיום הפסק דין מסיבות אישיות שלא היה לי זמן להתעסק בזה. האם אני עדיין יכול לעשות משהו עם פסק הדין או שהחוב כבר התיישן?

תשובה: תקופת ההתיישנות על גביית או ביצוע פסק דין היא 25 שנים כך שאתה רשאי לפנות להוצאה לפועל לביצוע פסק הדין.

שאלה: יש לי חוב בהוצאה לפועל שנפתח נגדי לפני 3 שנים ומאז לא נעשתה בתיק שום פעולה. מצד אחד אני לא רוצה "להעיר את הדובים" בתיק הזה, ומצד שני אני רוצה לסיים עם הסיפור. מה הכי נכון לעשות?

תשובה: אם לא נעשתה בתיק ההוצאה לפועל שום פעולה לצורך גביית החוב, ניתן להגיש בקשה למחיקת התיק מחוסר מעש, קיימת סבירות גבוהה שאכן יהיה ניתן למחוק את התיק בנסיבות מסוימות ותמיד יהיה ניתן להגיע להסדר עם הנושה או לשלם ישירות להוצאה לפועל, גם אם מסיבה מסוימת התיק לא ימחק מחוסר מעש.

ניתן לשלוח שאלות למדור במייל kurislaw@gmail.com

השארת תגובה