לראשונה בעיר חרדית: מתקן לייצור חשמל כשר לשבת

התקדמות בבניית שכונת אחיסמך בלוד והקמת מתקן ייצור חשמל כשר לשימוש בשבת וחג

גנרטור. צילום Chris Whippet
גנרטור. צילום Chris Whippet
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

יותר משמונה שנים חלפו מאז החלו לשלם אלפי משפחות חרדיות ממיטב כספם עת רכשו דירה בפרויקט הסמוך לעיר לוד, שכונת 'אחיסמך'. עיכובי הבניה המתמשכים הביאו את הרוכשים לסבל רב בשנים האחרונות.

"גני איילון" מבוססת על "תכנית אחיסמך", שיצאה לאור לפני יותר מ-10 שנים כדי להקים שכונה על אדמות של מושב אחיסמך הסמוך, אדמות שהועברו לשטח השיפוט של העיר לוד. בעקבות בעיות רבות שצצו באותה תקופה, כמו מינוי של ועדות קרואות לעיר והטענה כי מדובר באזור מוכה בזיהום אוויר, השיווק נכשל והתכנית הוקפאה.

בשנים האחרונות נעשו ניסיונות אינטנסיביים מצד הנהגת העיר להחיות שוב את התכנית ואכן, לאחר מאמץ רב, נעשו שינויים במתווה התכנית – כגון הגדלת מספר יחידות הדיור, הגדלת כמות מבני ציבור ומוסדות חינוך והוספת שטחי תעסוקה ומסחר – והחלו השיווקים.

לאחרונה נודע ל'ביזנס' כי ח"כ יעקב אשר נועד עם ראש העיר לוד יאיר רביבו, יחד עם נציג ועדת הרבנים לענייני אנרגיה בשבת, על מנת לקדם את תנופת בניית שכונת אחיסמך המיועדת למגזר החרדי, תוך תכנון והקמת מבנים למוסדות הציבור והחינוך בשכונה וכן הקמת מתקן ייצור של חשמל כשר לשימוש בשבת.

במהלך הדיון עם בכירי העיריה והיזמים של שכונת אחיסמך עלו לדיון הצרכים המיוחדים הנלווים לבניית השכונה כגון הקמת מבני ציבור ומוסדות חינוך עבור הציבור העתיד להתגורר בשכונה, בנוסף דנו המשתתפים בהקצאת השטח למתקן ייצור החשמל, הרגולציה והפיקוח, האחריות התפעולית והעלויות הכרוכות בהקמת המתקן שיספק חשמל בטכנולוגיית כליאת החשמל המיוצר בימי חול לטובת אספקת החשמל בשבת ללא מגע יד אדם ו/או התערבות אנושית.

בהמשך סיירו ח"כ אשר, ראש העיר רביבו, בכירי העירייה ואנשי המקצוע בשטח שכונת אחיסמך ובאתרי הבניה, שם עמדו מקרוב על התנופה ועל היקף ההקצאות המתוכננות לבניית מבני ציבור.

בסיום הביקור חה”כ אשר אמר כי הוא "מלווה את התקדמות הבניה באחיסמך יחד עם רה”ע להתפתחות וקידום השכונה בפרט והעיר לוד בכלל".
ראש עיריית לוד יאיר רביבו שנמנה עם הרוכשים באזור אומר לביזנס כי הוא "אכן רואה בהצלחת הקמת השכונה משימה אישית, אנחה את הדרגים המקצועיים לבחון באופן מיידי הקצאה להקמת מתקן ייעודי לייצור חשמל כשר לשימוש בשבת, בד בבד עם קידום הבניה של מוסדות החינוך ופיתוח שאר מבני הציבור והקהילה כגון בתי כנסת, מעונות יום, גני ילדים בתי ספר ותלמודי תורה". רביבו גם הודה לח”כ אשר על הסיוע מול משרדי הממשלה.

השארת תגובה