"יש סיכוי שנתניהו לא יהיה ראש ממשלה"

ההימור במהלך של בנט ושקד • הדחת לבני וחוסר התועלת בשותפות עמה למחנה הציוני • הצרות של כחלון בשתי חזיתות – קיום ההבטחות לבוחר ונאמנות נציגיו ב'כולנו' • וההפתעה האפשרית מכיוונו של בני גנץ

בני גנץ
בני גנץ
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

מערכת הבחירות שהחלה ממש לאחרונה, מסתמנת כסוערת במיוחד. פיצולים בכמות בלתי מוכרת, סיכונים גדולים לשני הגושים, והרפתקה גדולה לימין בעקבות המהלך הפוליטי של בנט ושקד. שלושה דברים מהותיים מונחים על סדר היום: האם יוגש כתב אישום נגד נתניהו, האם המהלך של בנט ושקד יוסיף מנדטים לימין ומה גנץ יגיד, כשיגיד… בכתבה זו נעסוק בעיקר בפיצול של בנט ושקד ממפלגת הבית היהודי. מה עומד מאחורי ההחלטה, אחרי שהשניים בסך הכל זכו לפופולריות בקדנציה החולפת? האם ישנו היגיון פוליטי במהלך? ומה ההשלכות על הימין כולו?

את התשובות לשאלות, אנו מקבלים באמצעות לימור בר און, מרצה בחוג לתקשורת פוליטית במכללת הדסה, מומחית לבחירות ובעבר שותפה במשרד של אייל ארד שמסבירה בטוב טעם כי "בנט ושקד כמפלגה שיש לה יומרות שלטוניות מוצאת את עצמה בבעיה מאוד גדולה לצד כל מפלגות הימין. כל המפלגות שיש להן מצביעים עם תפיסת עולם ימנית מוצאות את עצמן בבעיה גדולה לנוכח הקמפיין המשמש ובא של הליכוד שככל הנראה, כך אני מניחה ואני אופתע אם יהיה קמפיין אחר, יהיה קמפיין על מאבק אישי ופרסונלי של בנימין נתניהו.

"הקו המוביל של הליכוד יהיה שאסור להוריד ראש ממשלה מכהונתו באמצעים שהם לא קלפי, שהם לא דמוקרטיים. הליכוד כולו ילך על מהלך שהוא להציל את נתניהו. אני מעריכה שזה יהיה הקמפיין של הליכוד, יש לי על מה להתבסס, גם ב-2015 בקמפיין הבחירות של הליכוד הוא לא העביר שום מסר – לא כלכלי, לא מדיני, לא ביטחוני, לא חברתי ולא משום סוג אחר, אלא כבר אז עשה שימוש עם הטיקט הכי חזק שיש לו וזה בנימין נתניהו", מסבירה בר און.

"כיום המצב של הפרסונה הפוליטית נתניהו הוא חלש יותר. הוא כבר לא הפרסונה העוצמתית של 2015, הוא יותר חלש, הוא נפגע במקומות שהוא היה חזק בהם, כמו הביטחוני בעקבות סבב העימות האחרון בעזה שבעצם השאיר אותנו בלי תגובה למה שהחמאס עשה ולטילים, ונתניהו ילך על הדבר הכי חזק שלו שזה הרדיפה הפוליטית שהוא משייך אותה גם למשטרה וגם לפרקליטות. לנוכח קמפיין כזה, הנפגעים המרכזיים הם מפלגות הימין. כי כשמצביע ימני עומדת מולו ההכרעה האם אני מצביע לנתניהו ומציל את ראש הממשלה מרדיפה פוליטית או האם אני מצביע לגוף ימני אחר שנותן כל מיני דברים אחרים אבל לא את השלטון עצמו, אז כמובן שהמצביע הימני מתייצב לצדו של נתניהו ומצביע ליכוד. כי שיטת הבחירות שלנו לא מאפשרת הצבעה אחרת".

"בנט ושקד מבינים את העניין הזה, וחושבים שגם כשהם ילכו למפלגה נפרדת, חילונית ודתית לדבריהם, הם יקבלו לפחות חלק מקולות הציונות הדתית והם רוצים גם להביא קולות אחרים, להביא קולות של ימין אחר שכרגע רואים את העניין הדתי, הצד של הציונות הדתית המפד"ל לשעבר וכל מה שבא ביחד איתה כעול".

"אני לא חושבת שבסוף המהלך יביא לגידול בכוחה של מה שהיה פעם הבית היהודי, מסיבה פשוטה, שהפילוג הזה יכול להשאיר את הבית היהודי המקורי, מה שנשאר עכשיו, מתחת לאחוז החסימה ואז נשארים עם 6 מנדטים במקום 8 מנדטים".

גם עם אלי ישי ועוצמה יהודית, במידה וזה זה יצא לפועל?

"אם בנט ושקד אכן יביאו קולות ימין שעד היום ראו בחיבור הדתי ציוני של הבית היהודי כעול ולא רצו להצביע למפלגה שלמשל מתנגדת לתח"צ בשבת, אם הם יצליחו להביא את הקולות האלה עדיין הסכנה הגדולה של הציונות הדתית היא יכולת השרידות שלה מעבר לאחוז החסימה. כי בקונסטלציה שתיארתי מקודם בה הימין כולו נקרא לדגל של הליכוד כדי להציל את נתניהו, הרבה מצביעים שבמצב טבעי היו מוצאים את עצמם בבית היהודי בגרסה הצרה שלו, יצביעו לליכוד. בקונסטלציה כזו יכולים ללכת לאיבוד שניים, שלושה או שלושה וחצי מנדטים שפשוט יתפזרו בין המפלגות".

"קונסטלציה כזו תכתיר את המהלך של בנט ושקד כמהלך לא מוצלח שישאיר אותם עם פחות מנדטים, אם השאיפה הייתה להגדיל את הכוח של הבית היהודי. יכול להיות שבנט ושקד עצמם, במהלך פוליטי אישי לשרידות הפוליטית האישית שלהם הוא מהלך תקין, כי הנה הם מוצאים את עצמם עם 7-8 מנדטים במפלגה שהיא כל כולה על טהרת השם שלהם ולא סוחבת את אורי אריאל וסמוטריץ וכל החברים האחרים".

נניח שיש ימין קיצוני חילוני שעד היום הצביע לליכוד ולא הצביעו לעוצמה יהודית כי הם לא עוברים את אחוז החסימה, אם הם יתחברו עם הבית היהודי המצביעים הללו יעזבו את הליכוד ויצביעו להם?

"לא יודעת להתייחס למפלגות כמו עוצמה לישראל, המפלגות המאוד קטנות שעד היום זכו למנדט אחד או שניים. אני יכולה לומר ברורות, שהימין כולו, מפלגות כמו הבית היהודי ישראל ביתנו ואפילו כחלון בתוך זה, עלולות להינזק מקמפיין שיקרא להצביע ליכוד כדי להציל את נתניהו.

"המהלך של בנט ושקד יצליח רק אם הם הבית היהודי במתכונת הרזה יעבור את אחוז החסימה. אם הוא עובר ולא משנה באיזה חיבורים ובקולות של מי ובנט ושקד הביאו עוד 6 מנדטים – אז המהלך שלהם הצליח. הם הצליחו להגדיל את כוחם מ-8 מנדטים היום לנגיד 10 מנדטים. בגדול לכל מפלגות הימין יכול להיות קונסטלציה שהקמפיין של הליכוד יצליח לשכנע שבלי הצבעה לנתניהו יש סכנה לאבד את שלטון הימין ולתת ניצחון לשמאל וזה בוודאי אף אחד מהימין לא רוצה. יש כאן בעיה שמתחילה קודם כל בקמפיין שתעשה מפלגת הליכוד וזה משליך על כל המפה הפוליטית הימנית, ובהתנהלות לא נכונה של הימין עם חיבורים קטנים מדי של עוצמה לישראל, אלי ישי והבית היהודי שילכו לבד – זה איבוד קולות של הימין באופן ברור".

"לבני לא מביאה שום דבר"

כזכור בשבוע שעבר, בצורה די בוטה, בחר יו"ר העבודה אבי גבאי לפרק את החיבור בין ציפי לבני יו"ר התנועה למפלגת העבודה.

מה שהיה עם גבאי ולבני, יש משהו פוליטי מאחורי זה?

"האלקטורט של ציפי לבני לא נבדק מאז 2013 שאז התנועה שלה התמודדה עצמאית ביחד עם התנועה הירוקה אם אני זוכרת נכון והיא הביאה 6 מנדטים, אנחנו לא יודעים היום אם היא שווה 2 או 3 או 12. אנחנו כן יודעים שבקונסטלציה של המחנה הציוני היא לא הביאה תועלת, המחנ"צ עמד בסקרים על 8-9 מנדטים מה שאומר שלבני לא הביאה את מה שהיא הייתה צריכה להביא. אני לא יודעת אם יש בכלל דבר כזה 'מצביעים של לבני', אני חושבת שלאט לאט ציפי לבני הופכת לבבואה הנשית של אהוד ברק. אדם שיודע לדבר היטב, קולו נשמע בזירה הפוליטית כל הזמן, מאוד מרשים את התקשורת המיינסטרימית, אבל בתכל'ס, הציבור לא מגלה אהדה, זה לפחות לא נבדק מאז 2013. ציפי לבני היא טרמפיסטית פוליטית שרוכבת על גבי מפלגות שלא מצריכות אותה להעמיד את כוחה הפוליטי למבחן אמיתי", אומרת בר און.

"אם אני נכנסת לנעליים של אבי גבאי ואומרת שהמהלך הזה מוצדק מבחינתו. אבי גבאי בנסיגה דרמטית מ-24 ל-8-9 בסקרים האחרונים, הוא פוליטיקאי שחייב לעשות משהו מטלטל וחדש, לדבר לציבור שלו, משהו שיחדור לשיח הציבורי ואנשים יהיו בעד או נגד המהלך הזה. אז קודם כל המהלך הזה הוא נכון וטוב, שנית נדמה לי שציפי לבני לא הוכיחה את עצמה לפחות בסקרים האחרונים כמישהי שמביאה איזשהו דיבידנד פוליטי לקונסטלציה של המחנ"צ ומעבר לזה ההתנהלות האישית שלה שהיא מתנהלת בצורה שעושה הכל חוץ מלתת אמון במנהיג המפלגה, החתירה נגדו בצורה כ"כ מכוערת, חסרת התחשבות ומשפילה אני חושבת שהיא זכתה למה שעשה לה אבי גבאי, היא זכתה בדין להתנהלות הזו. ומבחינת האלקטורט של אבי גבאי הוא נמצא היום במקום כ"כ נמוך שאני לא מאמינה שהמהלך הזה יכול בכלל לגרום עוד נזק, הוא יכול אולי להביא תועלת".

"הניתוח של הבחירות האחרונות ב-2015 התופעה של המחנ"צ ב-2015 היא לא מה שאנחנו רואים היום. אז הייתה מפלגת העבודה בראשה עמד בוז'י הרצוג פוליטיקאי שבשאלה המאוד בסיסית וחשובה מי מתאים ביותר לכהן כראש הממשלה זכה ל-5% תמיכה, אותו דבר לבני ב-2015 בסקרים שבדקו מי הכי מתאים לעמוד בראשות ממשלה. ה-24 מנדטים ב-2015 הגיעו רק מהמומנטום הפוליטי היוצא מן הכלל שמפלגת העבודה והמחנ"צ לא יודעים לעשות בו שימוש נכון, הוא הגיע מהתקווה של שונאי נתניהו ומהתקווה במחנה השמאל שציפי לבני שבאה לכאורה מהימין ומהמרכז מהליכוד ומקדימה ביחד עם בוז'י הרצוג יש בכוחם להחליף את נתניהו.  זה היה מקרה קלאסי של 1+1=9… זה לא קורה עכשיו כי ציפי לבני היא חלק מהמחנ"צ בארבע השנים האחרונות והיא כבר לא מביאה איתה שום דבר. הקולות שהיא אמורה להביא הולכים בכלל לבני גנץ אם לא הלכו קודם לכן ליש עתיד וכרגע מפלגת העבודה היא זו שמביאה את הקולות, אין כאן שלם ששווה יותר מסכום חלקיו".

כחלון בצרות

במבט חטוף על שאר המפלגות, מי במצב הכי גרוע?

"הסכנה הגדולה היא למפלגות הימין, שם אכן חוששים מאיבוד מנדטים לליכוד ובצדק רב. המהלך של ליברמן  היה מהלך יפה, נכון וטוב, הוא מאגף מהזווית הביטחונית את נתניהו והוא מצליח, הוא לא מצליח להביא 10 מנדטים אבל הוא הצליח לשמר את החמישה שישה מנדטים שלו לאורך זמן ואני חושבת שליברמן יש לו בעיה של דור הולך. המצביעים הקלאסיים של ליברמן, הדור המבוגר, הולך ונעלם באופן טבעי והדור הצעיר הוא יותר ישראלי מרוסי, ולכן ליברמן מדמם מנדטים באופן קבוע ובאופן אינהרנטי וטבעי הוא הולך ומאבד את האלקטורט שלו. מה שהוא עשה היה מאוד מתוחכם, הוא התחיל את הכנסת כאחד שלא מצטרף לממשלת נתניהו וגם סוגר את הכנסת הזו במהלך מאוד מחוכם, אני חושבת שהוא יצליח לשרוד פוליטית. מהבחינה הזו ליברמן עשה את המהלך הכי מוצלח מבין כולם".

"אני חושבת שכחלון במצב מאוד קשה, אני לא רואה את כחלון מצליח לשרוד את מערכת הבחירות הזו אני חושבת שהוא יחפש חיבור לליכוד בחזרה, כחלון הלך על הבטחת בחירות מאוד ספציפית של הורדת מחירי הדירות ויוקר המחיה, הוא הביא 10 מנדטים עם סיסמא שאמרה כחלון לאוצר ניצחון בשבילי, זאת אומרת הוא הלך על טיקט מאוד מאוד צר והבטחת הבחירות שלו הייתה מאוד ברורה והוא גם לקח את כל ארגז הכלים שהוא היה צריך, אין לו אפילו תירוצים, היה לו שר שיכון ושר כלכלה מהמפלגה שלו והוא היה שר האוצר והוא גם לקח את רמ"י תחת אחריותו, זאת אומרת הבטחת הבחירות של כחלון לא עמדה במבחן המציאות.

"הוא עשה דברים אחרים בקדנציה הזו, הוא הפך פתאום להיות מגן ביהמ"ש העליון, מגן ערוץ 1, מגן התאגיד, דברים שלא עניינו את המצביע שלו, ולכן כחלון לא יצלח את הבחירות האלו ואם הוא יעבור את אחוז החסימה זה לא יהיה יותר מ-5 מנדטים. כחלון נמצא בבעיה הכי גדולה מבחינת האלקטורט שלו אלא אם כן הוא יצליח להמציא את עצמו מחדש עם איזו אג'נדה חדשה שתהיה הבטחה מספיק מעניינת, מסקרנת ורלוונטית לציבור חדש".

"כחלון הבין במהלך הקדנציה האחרונה דבר אחד: הוא היה אוטובוס או רכבת שעליו עלו כל מיני טרמפיסטים, אבי גבאי עצמו שפרש ממנו, גלנט שפורש עכשיו, כעת זה רק באופן רשמי אבל כבר לפני שלוש שנים ראינו אותו באירועים חברתיים של הליכוד. גם אלי כהן שהגיע מהליכוד ואכן ההסתובבות שלו בליכוד בשנתיים שלוש האחרונות נתפסת כיותר טבעית מאשר גלנט. כחלון הבין שהוא נתן טרמפ להרבה אנשים שעשו על גבו הון פוליטי. גלנט הוא המקרה הכי קיצוני ומכוער בפוליטיקה הישראלית כבר הרבה שנים, עוד לא ראיתי התנהלות כ"כ בוטה ומכוערת שעושה הונאה לציבור בצורה בלתי נתפסת, אתה שר מטעם כולנו וכבר שנתיים אתה חורש כל אירוע של הליכוד שנמצאים בו 30 איש, אבל לאור העבר שלו כמי שהפקיע קרקעות מהציבור יכול להיות שזו התנהלות טבעית עבורו.

"כחלון מהר מאוד הבין שכל ההחלטות שקיבל בתחילת הקדנציה לא היו נכונות לא ברמה הפרסונלית וגם לא ברמה של ההבטחות לציבור וכמו כל הפוליטיקאים שלנו, זה משהו מהשנים האחרונות שכל הפוליטיקאים בישראל נמצאים בקמפיין בחירות כל הזמן, אף פוליטיקאי לא נבחר לשרת את הציבור ואז מתחיל לעבוד למען הציבור… בשתי הכנסות האחרונות הפוליטיקאים נבחרים ויום אחרי זה ממשיכים בקמפיין. הם קודם כל בקמפיין ואחרי זה עובדים אצל הציבור. ואני יכולה לומר שזה גורף בכל המפלגות, להוציא באמת חברי כנסת בודדים שמתנהגים בצורה אחרת, יש כמה כאלה".

"כחלון הבין מהר מאוד שהוא במצוקת מצביעים, הוא ראה שהוא לא מצליח לממש את ההבטחות שלו לבוחר ומה שהביא לו את ה-10 מנדטים זה גם מה שיפיל אותו, ומכיוון שהוא זכה ברבה מאוד כספי ציבור כחלק מתמיכת מפלגות של 10 מנדטים הוא יצא לקמפיין בחירות. כשכולם היו עם גירעונות הוא גמר את הבחירות עם יתרה מסוימת והוא עשה בו שימוש".

"גנץ הוא כרגע הפוליטיקאי היחיד, אני לא יודעת באיזה רשימה הוא יבחר לבסוף ללכת, הייתי ממליצה לו ללכת ברשימה עצמאית ואת כל החיבורים שלו לעשות אח"כ – אבל גנץ הוא כרגע באמת האדם היחיד שיש לו סיכוי להביא קולות מהימין לשמאל. יש לו סיכוי להעביר קולות מגוש לגוש. זה לא נכון לומר מגוש לגוש, כי הגושים לא זזים ימני נשאר ימני ושמאלני נשאר שמאלני, יש לנו סדר גודל של 20 מנדטים שנמצאים בתווך ומדי מערכת בחירות ה-20 מנדטים האלו זזים מצד לצד, לפעמים הם ביש עתיד לפעמים בקדימה והם קולות שהולכים לכל מיני מקומות והיום לגנץ יש את הסיכוי לקחת מהם כמה שיותר ולכן הוא מאוד מאוד משמעותי, אם הוא ילך לבד זה יביא יותר מ-10 מנדטים ויש סיכוי שנקבל פה משהו אחר, שלא תהיה פה ממשלת ימין בראשות נתניהו".

תגובה אחת
  1. הדברים על לבני מוטעים מהיסוד. לבני הביאה את קדימה ל 28 מנדטים ואת המחנ"צ ל 24. לפני החיבור, העבודה קיבלה 12 בסקרים ויחד עם לבני, המחנ"צ קיבל 24, כך שלבני הוסיפה 12. איך אפשר להגיד ש"לבני לא הביאה תועלת למחנ"צ"?
    המחנ"צ ירד בעקבות גבאי שלא רצה את החיבור עם לבני. כאשר הוא נסוג מהסכם הרוטציה, תכנן תרגיל מסריח להדחת לבני מראשות האופוזיציה וצמצם את חלקה של לבני ברשימה לשליש, אנשי לבני נטשו. תומכי לבני מצביעים לא רק ללבני, אלא גם לאנשים שאיתה ובמיוחד ליעל כהן פארן שהגיעה מהתנועה הירוקה ומושכת קהל מצביעים גדול מאד. גבאי ביטל למעשה מזמן את החיבור עם המחנ"צ ובמקום זה ניסה להריץ רק את העבודה + שריונים ללבני וחסון. זה הרחיק גם תומכים של לבני וגם של כהן פארן.

השארת תגובה