טרור יהודי: 'בחורי הישיבה' חשודים בהרג פלסטינית

הורי העצורים התלוננו: "הילד היה בריא ועכשיו הוא צריך תרופות" • בשב"כ הגיבו: "מאז תחילת המעצרים שב״כ מזהה מאמץ יזום ומתמשך מצד גורמים בעלי אינטרס להכפיש את הארגון ועובדיו וליצור דה לגיטימציה לפעילותו"

הפגנה נגד מעצרי השב"כ - צילום: חוננו
הפגנה נגד מעצרי השב"כ - צילום: חוננו
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

פרשת רצח הפלשתינאית שמסעירה את המדינה: בשבוע שעבר דיווח ארגון 'חוננו' כי השב"כ עצר בחורי ישיבה, למפרע התברר כי מדובר בישיבה בהתנחלות רחלים. על פי הדיווח, בצעד חריג, לקטין הוצא צו האוסר עליו לפגוש בעורך דינו והוא הועבר לחקירה.

כבר בעת מעצר הצעירים, אמר עו"ד איתמר בן גביר, שמייצג את אחד העצורים כי "רק בשבוע האחרון נחשפו בתכנית 'עובדה' הקלטות איומות ומזעזעות ובהן מדובבים שוטרים מתעללים בנער קטין, פוגעים בו, מרעיבים אותו, מאיימים עליו ועושים מניפולציות קשות במטרה לחלץ הודאה. הניסיון מוכיח שהמחלקה היהודית בשב"כ חוקרת נערי גבעות בצורה אגרסיבית ובעייתית מה שלא מאפשר לחקור ולבדוק את האמת אלא לכל היותר להוציא הודאות שווא".

דבר המעצר גרם להתעוררות בימין הקיצוני שיצא להפגין ברחבי הארץ על התנהלות מה שהם מכנים "נוהל העינויים במחלקה היהודית" – המחלקה היהודית היא מחלקת 'החטיבה היהודית' בשב"כ.

ביום ראשון השבוע, התפתחה החקירה לכיוון חדש, וכך על פי מה שמתירים לפרסום בשב"כ: בתום פעילות מודיעינית מאומצת, נעצרו על ידי שירות הביטחון הכללי ומשטרת ישראל מספר חשודים (חמישה) במעורבות בפיגוע זריקת אבנים ממנו נהרגה עאישה ראבי, תושבת בדיא ואם לתשעה ילדים, במהלך נסיעה ברכבה ביום שישי בלילה בסמוך לישוב רחלים. החשודים נעצרו בגין עבירות טרור חמורות ובכללן רצח. החשודים הינם קטינים הלומדים בישיבת ״פרי הארץ״ ברחלים הסמוכה למקום האירוע.

ביום שבת, בוקר למחרת ביצוע הפיגוע, יצאה קבוצת פעילים בנסיעה ברכב מיצהר לישיבה ברחלים, לטובת תדרוך נערים הלומדים בישיבה כיצד להיערך ולהתמודד עם חקירות השב״כ. מעבר לאמור לעיל, כל פרטי החקירה וזהות החשודים הינם תחת צו איסור הפרסום.

כפי שנחשף ב'קו עיתונות', כשהובאו פרטי המקרה בפני מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי, הזדעזע ואמר כי "אסור ואין שום היתר להרוג גוי", מרן ציין כי אלו שמנסים לעשות זאת מסכנים חיי יהודים אחרים ומרבים שנאת ישראל בעולם. אך הוסיף שאם מדובר במחבל שבא לבצע פיגוע, ודאי שצריך וחובה לפגוע בו כדי להציל נפשות.

בשב"כ ציינו כי "מאז תחילת המעצרים שב״כ מזהה מאמץ יזום ומתמשך מצד גורמים בעלי אינטרס להכפיש את הארגון ועובדיו וליצור דה לגיטימציה לפעילותו. ניסיון זה ראוי לגינוי ולאי שיתוף פעולה ואין בו בכדי לרפות את ידי שב״כ מהמשך פעילותו לסיכול טרור באשר הוא טרור- יהודי או פלסטיני, וזאת תחת ערכים ממלכתיים ולמען ביטחון המדינה. יודגש כי חקירות השב״כ נעשות על פי הוראות החוק והפסיקה, נתונות לפיקוח של הפרקליטות ככל הנדרש ושל בתי המשפט וכך גם ביחס לחקירה זו. העצורים בחקירות השב״כ מקבלים את מלוא הזכויות שלהם הם זכאים לפי החוק. הטענות על מניעת זכויותיהם של הנחקרים בניגוד לדין, משוללות כל יסוד ומטרתן להסיט את הדיון מהחשדות החמורים בגינם נעצרו לחקירה", אומרים בשב"כ כשכוונתם הברורה היא לגינויים בימין על אופן החקירה האגרסיבי והשנוי במחלוקת. בנוסף, השב"כ האשים כי החשודים הציתו דגל ישראל ואף ציירו על צלבי קרס וכינו אתו מתועב".

עו"ד בן גביר אמר בתגובה לפרטים כי "היינו כבר במספר דיונים בבית המשפט ומעולם החוקרים לא ייחסו לנחקרים את החזקת הדגל עם הסמל המתועב, היה לי ברור היום אחרי שבית המשפט רמז לשב"כ שלמעשה אין חומר בתיק כי זה רק שאלה של זמן עד לספין של דוברי שב"כ ואכן ספין זה לא איחר לבוא". עו"ד בן גביר מתכוון לפנות בהתרעה לפני תביעת לשון הרע נגד אנשי שירות הביטחון הכללי, "כשהשב"כ בלחץ כל הדרכים כשרות ולכן נשמע בימים הקרובות ספינים נגד החשודים שהם אנטי ציונים וכדומה, בפועל מדובר בילדים טובים שאוהבים את מדינת ישראל".

שמואל (זנגי) מידד, מנכ"ל ארגון חוננו, תקף את התנהלות שירות הביטחון הכללי סביב חקירת רצח האישה הפלסטינית עאישה ראב: "שירות הביטחון הכללי החליט לשפוך את דמם של המתיישבים וכל האמצעים כשרים. הכפשות, שקרים, דה לגיטימציה לציבור שלם. ולמעשה הותר דמם. הכל כדי להכשיר את הפרות החוק בחדרי החקירות כפי ששמעו עורכי הדין מהנחקרים. ישיבת פרי הארץ, מוסד לתפארת, נערים נהדרים, החינוך הכי טוב בישראל, הבנים של כל המשפחות הכי טובות בארץ לומדות במקום, ופשוט השב"כ החליט לשפוך את דמם. השב"כ אפילו לא טורח לבדוק את האליבי שהציגו להם. לצערנו, לכל אורך ההיסטוריה השב"כ רמס את המתיישבים, בתקופת אבישי רביב, בחקירות דומא, וגם כעת. לא ניתן לשפוך את דם הנערים, גם ליהודים יש זכויות בארץ הזאת".

הורי הקטינים העצורים, קיימו השבוע (ב') מסיבת עיתונאים. אמו של י' סיפרה: "ממש חטפו אותו מהבית, התחננתי להגיד לו שלום ולתת לו נשיקה ולא נתנו לי. לא נתנו לו לקחת גרביים ולא תפילין. אני לא יודעת מה יעשו לו במרתפי השב"כ. היום התקשרו מהשב"כ וביקשו אישור לתת לו תרופות, לקחו אותו מהבית שלם שמח ובריא וכעת הוא נזקק לתרופות. שלא יספרו לי שאין פה עינויים. אני קוראת לראש הממשלה לעצור את זה. הוא האחראי על השב"כ".

אמא של ד' שנעצר אף הוא במוצ"ש הוסיפה "בננו מנוע מפגש עם עו"ד, אתמול שמענו בדיון מהשופט שהוא התלונן שמתעללים בו, יורקים לו בפרצוף. לא יודעת איזה עוד דברים עושים לו. המצב הזה לא הגיוני. בני הוא בין 15 וחצי בלבד, נשמה צעירה. אני מבקשת מראש הממשלה, לא יודעת איך ניתן לסמוך על החקירה הזו, שמרו על הזכויות של הנערים הללו"

אביו של ד' מסר: "אני פונה אליך ראש הממשלה, אתה שאשתך פסיכולוגית חינוכית, אתה שאחראי על השב"כ, אתה יודע מה הם עושים לילדים, אנחנו דורשים בתוקף – הפסק את העינויים הללו, את השיטה המכוערת והפסולה הזו". אביו של י' הוסיף: "אין טרור יהודי. שירתתי עד גיל 47 במילואים עם 11 ילדים, יש לי בן כעת בצה"ל בשרות קרבי, אנחנו מאמינים במדינה ושמחים במדינה שה' יתברך נתנו לו, אמרתי לבני אתמול תמשיך לשרת את המדינה שלנו. ראש הממשלה הוא האחראי על זה, והוא צריך להוציא את המושג הזה שיש טרור יהודי".

עו"ד חי הבר אשר מייצג מטעם ארגון חוננו בתיק סיכם "כבר בית משפט אמר את דברו על חקירות דומות שנעשו במקרים אחרים. השב"כ מנסה באמצעות ספינים להכתים ציבור שלם, אם בכלל מדובר באחד הערים לא ניתן להכתים ציבור שלם. אנחנו מתרעמים על איסור המפגש עם עו"ד. יש כאן נערים שמכחישים בתוקף את המיוחס להם. יש כאן הפעלת כח בלתי מרוסן  ובלתי צודק."

מנחם בן שחר, אב לתלמיד מהישיבה בה לומדים הנערים מסר "מדובר בנוער איכותי, בישיבה נהדרת המנהל מג"ד במילואים. הצוות חינוכי מסור ונהדר. נדהמים מהשיטה הנלוזה של השב"כ להכתים את שם הישיבה, זה נראה צעד של תסכול, צעד שמראה שאין להם כלום".

השארת תגובה