11 שנות מאסר למרגל האיראני

במסגרת הסדר טיעון הסכימו הפרקליטות ועורכי דינו של השר לשעבר גונן שגב, החשוד בריגול לטובת איראן, לעונש מחמיר של 11 שנות מאסר • מכתב האישום נמחק הסעיף של "סיוע לאויב במלחמתו בישראל", במטרה להימנע מדיון משפטי שיחשוף שיטות מודיעיניות

גונן שגב
גונן שגב
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

לאחר שכמעט ונשכח דבר קיומו של חה"כ והשר לשעבר הסורר, ביום רביעי השבוע נחתם הסדר טיעון עם גונן שגב, לאחר מעצרו בחשד לריגול לטובת איראן: במשפטו שהתקיים בדלתיים סגורות הודה שגב בעבירת ריגול חמור ונגזרו עליו 11 שנות מאסר. הסדר הטיעון הפחית את סעיף סיוע לאויב בזמן מלחמה ובעקבות כך גם הקל בעונשו. במסגרת ההסדר שחתמה עמו הפרקליטות, סעיף האישום "סיוע לאויב במלחמתו בישראל" נמחק מכתב האישום המתוקן. הטיעונים לעונש יישמעו ב-11 בפברואר.

הידיעה על המשא ומתן בעניינו החל אחרי שישיבת ההוכחה הראשונה בתיק שהייתה אמורה להתקיים בנובמבר נדחתה שוב ושוב. על פי כתב האישום שהוגש נגדו, במשך שש שנים פעל שגב כסוכן של המודיעין האיראני ואף נסע לאיראן כמה פעמים. בעת ביקוריו שגב נפגש עם המפעילים שלו בדירות מסתור, הפעיל ציוד הצפנה וניסה לקשר בין גורמים איראנים לישראלים.

הפרקליטות רואה את התיק בחומרה רבה, גם בשל הזמן הארוך שפעל לטובת האיראנים וגם משום שהיה שר בממשלה. בפרקליטות עומדים על כך שייגזר עליו עונש דו ספרתי של שנות מאסר. הסיבה שנחתם עמו הסדר כשמדובר בעבירת ריגול היא שבתיקים ביטחוניים רגישים מסוג זה יש עניין שלא יתנהל משפט, במטרה למנוע חשיפת שיטות מודיעיניות בבית המשפט.

מדוברות בית המשפט נמסר: "לפני זמן קצר הוצג לבית המשפט המחוזי בירושלים הסדר טיעון בעניינו של השר לשעבר גונן שגב. במסגרת הסדר הטיעון הודה והורשע גונן שגב בעבירות של ריגול חמור ומסירת ידיעות לאויב. הצדדים הסכימו שיעתרו במשותף לעונש של 11 שנות מאסר בפועל ומאסר על תנאי. הטיעונים לעונש יישמעו ביום 11.02.19. על פרטי יתר העובדות חל צו איסור פרסום. בשלב זה לא יימסרו פרטים נוספים."

לפי מה שהתיר בית המשפט לפרסם בעבר, מתוך כתב האישום נגד שר האנרגיה והתשתיות לשעבר, עולה כי שגב פעל להשגת מידע רגיש והעביר אותו לגורמים עוינים- ובכך סייע לאיראן במלחמתה נגד ישראל. עם זאת, בשל רגישות הנושא הוחלט לערוך את הדיון בדלתיים סגורות, ובפרקליטות הסבירו כי מדובר במהלך שיימשך גם בדיונים הבאים. "לצערי, התיק הזה יתנהל כולו בדלתיים סגורות" אמרה התובעת בתיק, עו"ד גאולה כהן מפרקליטות מחוז ירושלים. "בשל צורכי ביטחון, הציבור לא יוכל להיחשף לכל מה שקורה בתיק. אנחנו נעשה מאמץ לחשוף כמה שיותר פרטים, אך יישארו דברים שהציבור לא יוכל להיחשף אליהם".

שגב הגיע לגינאה המשוונית כשלפי חלק מהדיווחים הוא נעצר עם כניסתו למדינה. לפי דיווחים אחרים הוא הצליח להיכנס אליה. משם הועבר לחקירה במשטרה המקומית. הוא נעצר לחקירת השב"כ והמשטרה מיד עם הגעתו לישראל, לאחר שנאסף מידע שהצביע על חשד כי הוא מקיים קשרים עם גורמי המודיעין האיראני ומסייע להם בפעילותם נגד מדינת ישראל. בחקירתו בישראל התברר כי שגב גויס ופעל כסוכן מטעם המודיעין האיראני. החקירה העלתה כי בשנת 2012 נוצר קשר בין שגב לבין גורמים מהשגרירות האיראנית בניגריה, ובהמשך הוא אף הגיע לאיראן פעמיים, לפגישות עם מפעיליו, שעובדת היותם אנשי מודיעין הייתה ברורה לו.

החקירה העלתה כי שגב נפגש עם מפעיליו האיראנים ברחבי העולם, בבתי מלון ובדירות המשמשות לפעילות חשאית איראנית. שגב אף קיבל מערכת תקשורת חשאית להצפנת המסרים בינו לבין מפעיליו. עוד התברר בחקירה כי שגב העביר למפעיליו מידע הקשור למשק האנרגיה, לאתרים ביטחוניים בישראל, למבנים ולבעלי תפקידים בגופים מדיניים וביטחוניים. כדי לעמוד במשימות שקיבל ממפעיליו האיראניים קיים שגב קשרים עם אזרחים ישראלים הקשורים לתחום האבטחה, ביטחון ויחסי החוץ של ישראל. שגב פעל כדי לקשר חלק מהאזרחים הישראלים לגורמי המודיעין האיראני, תוך שהוא מנסה לשטות בהם ולהציג את הגורמים האיראנים כגורמים עסקיים תמימים.

מסתבך סדרתי

אישיותו הבעייתית של שגב נחשפה לציבור לראשונה ב-1994, בעת שפרש ממפלגת צומת. שגב, שלא היה מוכר לציבור, נבחר בזכות הפופולריות של חברו לסיעה והרמטכ"ל לשעבר, רפאל איתן. איתן, בעל עמדות ימין מובהקות, היה שכן של שגב במושב תל עדשים. ואולם, שנתיים לאחר שהפך לחבר כנסת, נטש שגב את מפלגתו של איתן והתמנה לשר בממשלת יצחק רבין. העריקה של שגב מהאופוזיציה הימנית לקואליציית השמאל אפשרה לרבין להעביר בכנסת את הסכם אוסלו ב', אף כי היה ברור ששגב 'גנב' את קולות המצביעים.

עד 1996 כיהן שגב בממשלות רבין ופרס כשר האנרגיה. עם סיום הפרק הפוליטי של חייו, במהלך שגרר ביקורת ציבורית רבה הוא דילג לתפקיד בתחום האנרגיה, במסגרת קבוצת כי"ל ששלטה אז בבתי הזיקוק. במרס 2005 גזר בית המשפט המחוזי בתל אביב חמש שנות מאסר בפועל ושנתיים על תנאי על שגב. הוא נידון למאסר לאחר שהודה במסגרת עסקת טיעון בעבירות של ניסיון לייבא לישראל חומרים מסוכנים ורעילים שהיו אמורים להימכר לישראלים באופן בלתי חוקי ובכך לסכן את המשתמשים, זיוף הדרכון הדיפלומטי ושימוש בו בשתי הזדמנויות שונות. על פי כתב האישום המתוקן שהוגש נגדו, שגב, שכיהן כשר האנרגיה והתשתיות מינואר 1995 ועד יוני 1996 החזיק בדרכונו הדיפלומטי גם לאחר פקיעת תוקפו, וזייף את תוקפו עד שנת 2006. שגב השתמש בדרכון בשתי הזדמנויות. במקרה אחד כאשר אנשי רשויות שדה התעופה בסחיפול, הולנד, ביקשו לערוך עליו חיפוש בעקבות מידע מוקדם שקיבלו. אז מנע שגב את החיפוש על גופו כשהוא משתמש בדרכון המזויף

אבל זו לא הייתה ההסתבכות היחידה של שגב עם רשויות החוק בעשור שעבר. בספטמבר 2004 הרשיע בית משפט השלום בתל אביב את השר לשעבר בניסיון לקבלת דבר במרמה ובהונאה בכרטיס חיוב. על פי כתב האישום, בנובמבר 2003 שהה שגב בחו"ל, בין השאר בהונג קונג, והחזיק ברשותו כרטיס אשראי מסוג מסטרקארד פלטינה וביצע בעזרתו פעולות שונות. אז קיבל מאסר על תנאי.

ח"כ לשעבר וראש מועצת עומר פיני בדש, אמר בזמנו ל'כל ישראל' כי הוא אינו מופתע, "אני מכיר את האיש, כבר אחרי החומרים האסורים וכל מה שהיה, לא הפתיע אותי כלום על הבן אדם הזה. אני רק מרחם על שני הילדים שלו שכבר עוברים סיבוב שני, אבל הוא היה טיפוס נהנתן, רודף בצע, כסף ועצם העובדה שהוא מכר אידיאולוגיה והפקיר אותנו בהסכם אוסלו, עזב אותנו הלך לשמאל, הצביע לאוסלו ומשם הוא הלך להיות שר עולל והוא היה מספר לי על כל העוללות שלו".

בדש מציין כי "אני לא הסתדרתי אתו כבר מהיום הראשון" ומספר גם על ההסתבכות הקודמת של שגב: "התקשר אליי המפכ"ל ושאל אותי אם יש סיכוי שגונן מבריח סמים. אני לו שיש סיכוי גבוהה מאוד, 'זה הטיפוס, אין סיבה שלא מעניין אותו רק כסף, אין סיבה שלא'. אחרי שהוא יצא מהכלא הוא ביקש להיפגש איתי וסירבתי. יום אחד הוא התייצב ושאל אותי אם אני מעוניין למכור סולר, אמרתי לו שאני לא מעוניין לעשות אתו עסקים. ואז הוא עזב, נדמה לי שהיה בגרמניה וחי גם באפריקה, עכשיו הוא מרגיש שהמדינה דפקה אותו בכך שהושיבה אותו בכלא, לדעתו הוא לא היה צריך לשבת בכלא על הברחת הסמים, אז בן אדם כזה שיושב באפריקה לבד וחושב שהמדינה דפקה אותו, יכול לדפוק את המדינה ועוד להרוויח על זה כסף, וכבר לפני שהתברר שזו הגרסה, לא היה לי ספק שהוא זה שפנה לאיראנים ולא האיראנים פנו אליו. האיש הזה הגיע לתחתית של התחתית".

גם בהקשר לטיעון של שגב, לפיו הוא ניסה לשטות באיראנים ולחזור לישראל כגיבור, יש לבדש מה להגיד: "גם ילד מפגר לא היה מקבל טיעון כזה. הוא ביקר שם, קיבל כסף, איזה ניסה לתעתע?! איזה שטויות?! גם במקרה של הסמים הוא אמר 'חשבתי שזה כדורים, חשבתי שזה סוכריות', מה זה הקשקוש הזה?!", הוא מבטל כמעט בכעס את הטיעון הזה. "אני תמיד הגדרתי אותו גאון עם שיגעון. זאת אומרת, שהוא היה חכם, רופא והכל, אבל בקטע הזה, השיגעון שלו גבר על ההיגיון שלו – גם נושא אוסלו, נושא הסמים והעניין האיראני  – כל המריבות שהוא עשה בסיעה וכו'. פעם רפול כתב לי פתק באמצע ישיבת סיעה, שכשהוא שומע את גונן מדבר, הוא מבין מאיפה נוצרים דחפים לרצח, אתה מבין?"

השארת תגובה