אביתר יוספי ז"ל וסופת הגמשים

סופת גשמים כזו לא נראתה כאן כבר שנים רבות – הכנרת זכתה לעדנה וכבר בשבוע הבא נזכה לסיבוב נוסף • בינתיים, החזאים שקועים בסערה אחרת – בעקבות השבתת מכ"ם הגשם של השירות המטאורולוגי • וגם: לדמותו של אביתר יוספי ז"ל, בוגר ישיבה בבני ברק שנסחף בנחלי הצפון ונמצא ללא רוח חיים

אביתר יוספי ז"ל
אביתר יוספי ז"ל
עכשיו באשדוד: דירה החל מ-1.100.000 ש"ח

ריח החורף הזך סוף כל סוף הגיע גם למחוזותינו. כמה שנים שלא חווינו פה בארץ ישראל חורף גשום, והנה השנה ב"ה, חורף סוער במיוחד הגיע, בדגש על השבוע. לפני כמה חודשים הייתה עוד סערה שכזו שהביאה עמה נזקים רבים, אולם ברוך השם בסערה העכשווית לא היו נזקים משמעותיים – להוציא המקרה המצער של חייל שנסחף למוות.

הגשמים עשו חסד לא קטן גם עם הכנרת, והמפלס שלה עלה בתוך יממה, מיום שלישי עד רביעי – ב-11 סנטימטרים, וב-19 סנטימטרים וחצי בתוך יומיים בלבד. בנהר הירדן נרשמה ספיקה של 110-100 קוב בשנייה, נתון שנראה בפעם האחרונה בחורף 2013. בסך הכל, מפלס הכנרת עלה ב-42 סנטימטרים מאז תחילת עונת הגשמים. למרות זאת, המפלס נמצא 1.24 מטר מתחת לקו האדום התחתון, ורק 0.63 מטר מעל הקו השחור. לכנרת חסרים 5.44 מטרים כדי להתמלא. ניתן להניח כי ביום חמישי, עוד מעט גשמים ירדו ויעזרו לכנרת וזאת בנוסף למים שעוד יפשירו וירדו גם הם לכנרת. הדגש המיוחד בסערה הנוכחית היא, שרוב הגשמים ירדו בצפון הארץ, דבר שללא ספק מועיל לכנרת.

ביום שישי ובשבת, לא אמורים לרדת גשמים, אבל למי שכבר מתגעגע, בשבוע הבא מיום שני, עשויים לחזור הגשמים בעוצמה חלשה יותר. הסערה הנוכחית הביאה בשורה להרי המרכז הגבוהים שיכלו לראות מעט שלג, אך לאכזבת חובבי בובות השלג, השלג לא נתפס ברמה מסיבית כמו שקיוו בתחילת השבוע. גם החרמון מכוסה לבן ונכון לעכשיו, ביום חמישי האתר צפוי להיות סגור, אבל כנראה לקראת יום שישי יפתח למבקרים.

אביתר יוספי ז"ל

ובתוך הסערה שמשמחת את כולנו, התרחש אירוע עצוב וקשה מאוד: ביום שני השבוע, נפל לוחם צה"ל במהלך אימון ניווט בצפון הארץ. עם דבר המקרה, מפקד פיקוד המרכז, אלוף נדב פדן, הורה על הקמת צוות מומחים בראשות מפקד חטיבת "עציוני", אלוף-משנה אורן שמחה, לבדיקת נסיבות האירוע.

תחקיר האירוע: סמוך לשעה 20:00 יצאו חיילי פלוגת מסלול של גדוד הסיור בחטיבת הצנחנים לניווט בדד במסגרת בוחן מסכם הכשרה באזור נחל חילזון הסמוך לכרמיאל. סמוך לשעה 04:00 לפנות בוקר הודיע מפקד המגמה על פקודת "כנוס". משמעות הפקודה היא לסיים את הניווט ולהגיע אל נקודת הסיום.

סמוך לשעה 05:20 התקבל דיווח בחדר הפיקוד הקדמי של האימון כי אחד החיילים נפל לתוך הנחל הזורם ולא מאתרים אותו. בשלב הזה החל גדוד סיור של חטיבת הצנחנים בחיפושים ולאחר מכן הצטרפו יחידות חילוץ מקומיות ויחידת החילוץ בהיטס של חיל האוויר 669. רק לאחר שעה ו-40 דקות אותר החייל בתוך הנחל ללא רוח חיים. לאחר מכן רופא של יחידת 669 קבע את מותו. במהלך החיפושים שלושה חיילים סבלו ממכות קור ופונו לקבלת טיפול רפואי.

דובר צה"ל תת-אלוף רונן מנליס, הגיב במענה לשאלות כתבים: "לא ברור למה חצו את הנחל. לא ברור למה הם ירדו מגדה. חייל אחד חצה את הנחל. לאחר מכן חייל שני חצה את הנחל, ניסה לטפס והחליק לנחל מגובה נמוך. החייל הראשון זרק לעברו חבל אישי. החייל לא הצליח לתפוס את החבל ונפל למים. גובה המים היה בגובה של כמטר. החייל אותר 100 מטרים מנקודת החצייה. לפי תחקיר ראשוני אפשר היה לבצע ניווט מאחר ועומס הקור היה אפס וגשם אפס. הגשם היה צריך להתחיל בבוקר. במהלך האימון לא היה גשם. לא ברור בשלב זה מה היה מצב הקרקע בנחל".

שמו של החייל ההרוג, אביתר יוספי ז"ל, כבן 20 במותו, תושב גבעת שמואל. יוספי, אח לארבעה אחים ואחיות, הוא בוגר ישיבת בני עקיבא קריית הרצוג בבני ברק. ראש הישיבה, הרב משה צבי וקסלר, סיפר עליו: "קל לאהוב את אביתר. הוא ילד נעים הליכות, מאוד חברותי ואהוב על חבריו ומוריו. תמיד מחייך, ונרתם לכל משימה ברצון. הוא תמיד הציע את עזרתו למורים, לישיבה ולחברים. כולם ידעו שניתן לסמוך עליו בכל מצב. אביתר השקיע והתמיד בלימודים וסיים אותם בהצטיינות. תמיד שאף להצלחה. תלמיד ירא שמיים והקפיד על קלה כבחמורה. התפילה שלו תמיד הייתה מלאת השראה".

צילה בבקוב, דודתו של אביתר יוספי, סיפרה עליו כי "אביתר היה האחיין האהוב עלי. ילד טוב, חרוץ, ממשפחה טובה, שאהב את הצבא, אני לא מעכלת שהוא הלך – אסון כבד למשפחת קרית שלום, אסון כבד לעדה הבוכרית". בן דודו של אביתר אמר כי " זאת אבדה מאוד קשה למשפחה שלנו. מי היה מאמין, עוד טרגדיה קשה למשפחה שלנו? איך ייתכן שאדם בן 70 יקבור ילד כל כך צעיר?" בבניין מגוריו של אביתר בגבעת שמואל התבשרו השכנים על מותו בהודעה שנמסרה לדיירים: "אנחנו מרכינים את ראשנו ומשתתפים בצערם של שכנינו, משפחת יוספי".

סופת המכ"ם

ובמקביל, סערה מסוג אחר מלווה את החזאים: מכ"ם הגשם הפועל על ידי משרד התחבורה והשירות המטאורולוגי הושבת בחודשים האחרונים בעקבות תקלה. מכ"ם הגשם הינו ראדר של השירות המטאורולוגי, המאפשר לעקוב בזמן אמת אחר השינויים בתנאי מזג האוויר, כשבעונות החורף מאופיין בהתנהגויות לא צפויות ונועד לתת מענה עדכני לאזרחים. המכ"ם מחשב את תנועתם של העננים ומספק תמונת מצב עדכנית בנוגע למזג האוויר, המשקעים, עוצמות גשם ועוד.

מזה תקופה שמכ"ם הגשם של השירות אינו פועל בעקבות תקלה ובאתר של השירות המטאורולוגי צוין על גבי מפת מכ"ם הגשם: "המכ"ם מושבת עקב תקלה". אולם נראה שהסיבה שהמכ"ם לא עובד, היא בעקבות תקלות חוזרות ונשנות במכ"ם הגשם שמפעיל השירות במשך שני עשורים ובעקבות גילו הוותיק, נראה שהשירות מתקשה להחזיקו. "מכ"ם העננים בסוף חייו הטכנולוגיים", נמסר לנו מהשירות המטאורולוגי. אולם רק עכשיו, במהלך עונת החורף של שנת 2018, החל השירות להיערך לרכישת מכ"ם חדש ובמהלך השנה וחצי עד השנתיים הקרובות, אזרחי ישראל עשויים להיות ללא מכ"ם גשם עדכני.

מכ"ם גשם או מכ"ם מזג האוויר הוא סוג של מכ"ם המיועד לאתר משקעים, לחשב את תנועתם, ולהעריך את סוגם. מכ"מי גשם מבוססים על אפקט דופלר, הם שולחים פולסים של גלי רדיו וקולטים את הגלים המוחזרים מעננות ומשקעים. לפי עוצמת הגלים המוחזרים והפרש הפאזה שנגרם בגלל תנועתם, ניתן לחשב את כיוון המשקעים, מהירותם, עוצמתם, ואת גודל החלקיקים.

במהלך מלחמת העולם השנייה התגלה כי מזג האוויר גורם להד הנקלט במכ"ם מבצעי, וכך למעשה ממסך מטרות אויב פוטנציאליות. פותחו טכניקות לסנן את ההפרעות, אולם מדענים החלו להתעניין בתופעה ולחקור אותה. זמן קצר לאחר המלחמה הוסבו מכ"מים עודפים לזיהוי משקעים. מאז מכ"מי גשם התפתחו, וכיום הם בשימוש של שירותים מטאורולוגיים לאומיים, במחלקות מחקר אקדמיות ובתחזית מזג אוויר משודרת. תוכנות ייחודיות משתמשות בתמונות גולמיות של המכ"ם ליצירת תחזית טווח קצר של מיקום עתידי של משקעים, עוצמות גשם, שלג, ברד, ותופעות מזג אוויר אחרות. נעשה שימוש בנתונים לתחזית נומרית של מזג האוויר לצורך שיפור הניתוח והתחזית.

השארת תגובה