הגמדים של לפיד והפריימריז בעבודה

כשנוכחים בתוצאות הפריימריז בליכוד ובמחנה הציוני, כשמבינים איך הוא משפיע לרעה על התנהלות הנבחרים במשך הקדנציה – מתגעגעים לימי הועדה המסדרת • מה הפלא שליברמן ולפיד מעדיפים את 'שיטת הגמדים'?

פריימריז במפלגת העבודה. צילום: עמוד הפייסבוק
פריימריז במפלגת העבודה. צילום: עמוד הפייסבוק
כל מה שאתה זקוק לו באינטרנט

הבדיחה מספרת שבימים העליזים של הפוליטיקאים, כשועדות מסדרות עדיין הרכיבו וקבעו את הרשימות לכנסת, הועדה המסדרת במפלגת העבודה הורכבה, משר האוצר המיתולוגי פנחס ספיר המנוח, ממליך המלכים שנחבא אל הכלים והאיש החזק שרגה נצר, ומרדכי נמיר רוה״ע ת״א ז״ל.

שבוע לפני הגשת הרשימות, הוועדה ישבה בבית המפלגה ברחוב הירקון וקיבלה קהל מבוקר עד חצות. אישים בולטים, נציגי סקטורים, נציגי עדות-ישראל לגווניהם השונים, שליחי המושבים והקיבוצים, אנשי הסניפים הגדולים בערים ובפריפריה, הופיעו לפניה והסבירו את יכולתם להביא מצביעים, ו׳שוויים׳ האלקטורלי בקולות. הדיונים וההבטחות התמשכו אין סוף!

לפנות בוקר פקעה סבלנותו של פנחס ספיר הציני והממולח, הוא נתן דפיקה על השולחן, כוסות התה נרעדו! ספיר נעמד ובקול גדול הכריז: זהו, סופית, מבטלים את הבחירות לכנסת הבאה! לקהל המשתומם מיהר ספיר לבשר: לפי ההבטחות פה ועכשיו, ובעיקר מספרי המצביעים שנציגינו מייצגים, כל 120 הח"כים העתידים, שייכים לנו… חבל לבזבז כסף על בחירות.

מאז עברו הרבה מים גם בירקון המתייבש. רוב הפוליטיקאים חוץ מראשי המפלגות המובטחים, ו׳משורייניהם׳, או נציגי מפלגות-בוס, כגון ׳גמדי׳ יאיר לפיד ואיווט ליברמן הרוקדים לפי חליל המנהיג ונבחרים ב׳פה-אחד׳ של הבוס, והח"כים של המפלגות החרדיות שמתמנים עפ״י בחירת ההנהגה הרוחנית, כל השאר מחויבים באסון ה׳פריימריז׳, קרי, עמידה לבחירות מוקדמות ע״י כלל חברי המפלגה, או לפחות מרכז המפלגה המונה מאות אנשים. משימה יקרה, קשה, שמחייבת פעילות לאורך כל הקדנציה. נוכחות אישית ולעיתים מתנה מכובדת-מעטפה, בכל ברית, חתונה ובר-מצווה של צאצא לחבר המרכז המכובד. לעיתים הם משרכים רגליהם גם לחגיגות ימי הולדת.

קוראים לזה ׳חגיגה-דמוקרטית׳. בפועל, זה הפנים המכוערות של הדמוקרטיה. רמתה של כנסת-ישראל הידרדרה קשות מאז שהונהגה חגיגת הפריימריז. אתה חייב להיות צבעוני, בוטה ו…עתיר ממון. ידידים עשירים הם נקודת פתיחה טובה במרוץ. פריימריז זה דבר יקר. ח״כ בני בגין לא הסכים להשתתף ב׳מסיבת התחפושות׳, למרות שהיה זוכה במיקום ריאלי. רוה״מ שרצה לקשט את רשימת הליכוד, נאלץ להציבו כמשוריין מטעמו. על ׳טעות׳ לא חוזרים פעמיים.

בליכוד הפריימריז קשים שבעתיים. כל 30 הח"כים המכהנים מתמודדים על 20 מקומות ריאליים בלבד, החל מהמקום ה20 המקומות משוריינים לנציגי המחוזות שחייבים להיות פנים חדשות, מיעוטים, וקידום נשים. נתניהו ויתר והסתפק בשיריון המקום ה21 לבחירתו האישית. על 20 המקומות בראשות הרשימה שעליהם מתחרים כל 30 הח"כים המכהנים, מתחרים בנוסף, השר גלנט שהצטרף לליכוד, דני דנון שליחנו באו״ם, גדעון סער שחוזר הביתה, ניר ברקת ועוד. קל זה לא יהיה.

בליכוד נוסדה שיטת השביעיות, כל אחד בוחר לעצמו את השביעיה בה הוא מתחרה. כדי לשמור על סיכוי להתמנות לשר, אתה חייב להיבחר בשביעיה הראשונה ולפחות בצמרת השניה. פליטי השביעיה הראשונה נפלטים לשניה וכן הלאה. שיטה מסובכת, שמזמינה בריתות לא קדושות של שותפים לדבר עבירה! ׳שמור לי ואשמור לך׳, הנאמנים מקבלים הוראה למי להצביע ולמי לא להצביע… כדי שלא יזכה לקידום ויחלוף במיקום הסופי, על ׳המועמד׳ שאליו הם נאמנים. רשימות החיסול המפורסמות.  למי שמחזיק במאגר מצביעים נאמנים, כגון השר חיים כץ, לשעבר יו״ר ועד העובדים של התעשיה האווירית, (כיום מכהן בנו כיו״ר הוועד) שאלפי עובדיה מתפקדים בנאמנות לליכוד, ללא קשר להצבעתם בקלפי ביום הבוחר, או השר ישראל כץ המרושת ומאורגן, יש נקודת פתיחה טובה בסחר החליפין הלא מכובד, לצד השפעה מרובה. את תוצאות ה׳דילים׳ אנו רואים במינויים, הלא כל-כך מוצלחים, בלשון המעטה.

להנהגת המפלגה, ראשיה, וותיקיה, מעט השפעה. תמיכה של נתניהו יכולה לעזור, ולעיתים להפריע. אין ספק שחלק נכבד מהח"כים המכהנים לא היו עוברים ׳ועדת מסדרת׳, ובטוח שרשימת הליכוד הייתה הרבה יותר מכובדת ומוכשרת, באם הנבחרת הייתה מסודרת ע״י ועדה מסדרת ולא עומדים למבחן ובחירה אצל חברי מרכז אינטרסנטים המחויבים לפי נאמנות אישית, אישים בולטים שהפרישו עצמם מראש ומרצון מהליכוד, היו שורדים ברשימת הליכוד. כל הנסיכים, הבנים של, שבעבר היו עמוד השדרה של הרשימה, פרשו. חלקם מראש ומרצון וחלקם בדיעבד. כבוד זה לא מוסיף לליכוד, כשרון וידע, וודאי שלא.

גם במפלגת העבודה העניינים יגעים. ההיפרדות החד צדדית מציפי-ליבני פינתה מקומות ריאליים, אך הכמות הצטמצמה. השריונים שהיו״ר שמר לעצמו, השריון האוטומטי למזכ״ל, לנשים, נציג למושבים ונציג נוסף לקיבוצים, ושריון המיעוטים משאיר מאד מעט מקומות ריאליים לבחירה. בקדנציה האחרונה היו 24 ח"כים שנזקפו לזכותו של בוז׳י הרצוג שכמו כל קודמיו, הודח. ההישג של בוז׳י היה אדיר, יחסית לקדנציות הקודמות. בוז׳י הביא אותם לבאר, אך ניסיונותיו להשקות אותם מים ולהאכילם מטעמים, ע״י שותפות בקואליציה וקבלת תפקידים ביצועיים, נדחו ע״י החברים. התוצאה תראה בקלפי, מפלגה לא רלבנטית, שבאם תצטמק רק לכדי מחצית, זה יהיה הישג. על מעט המקומות הריאליים, רבים הרבה יותר מדי, ריאליסטים הודיעו על פרידה מרצון. מזכיר את נסיכי הליכוד. מי שיישאר, יתמודד וייבחר, לא תמיד, מי שהוא הטוב יותר! עוד פאן מכוער לפריימריז מיותרים.

גם במר״צ מתקיימים סיבובי פריימריז. העובדות מלמדות, שהטובים נעלמים, צבעוניים וצעקניים מתקדמים לקדמת הבמה. שולמית אלוני ויוסי שריד לא היו מכירים את מחליפיהם, הפוסט ציונים. ממפלגת שמאל, שבעבר הייתה שותפה בקואליציה ציונית ונטלה בה תפקידים חשובים ביותר, חינוך ופנים, מר״צ הפכה לפוסט ציונית בהכרה, שותפה אפשרית לרשימה הערבית המאוחדת, שמתפצלת לקראת הבחירות הבאות. מר״צ, עוד מפלגה שהפריימריז סילפו את דרכה ודחקו את אישיה ומקימיה מעמדות השפעה וייצוג מעשי.

שאר המפלגות המתחרות הינם מפלגות בוס וותיק, או בוס חדש שבוחר לו ולעצמו את חבריו. כך מפלגתו העתידית של בני גנץ, בוגי יעלון שעוד לא החליט מה להחליט! ציפי ליבני שממתינה לראות איזו פלטפורמה ׳תסכים׳ להכיל אותה, הצמד בנט-שקד שמנסים לבנות משהו חדש ואטרקטיבי, בעזרת שמות מוכרים ומכובדים. ח״כ אורלי לוי שמתחילה לאבד גובה בסקרים, ותצטרף לכל צירוף מעניין שידבר על משנה סוציאלית, גם באם בראשו יעמוד גנרל. כמובן איווט ליברמן ויאיר לפיד, שיבחרו גמדים בפינצטה, על מנת לשלוט שלטון ללא מצרים ברשימה.

ב׳כולנו׳ של כחלון, באם לא תבלע בליכוד, יוחלפו מרבית הח"כים. בהליכה עצמאית הרשימה תצטמצם משמעותית, הנישה החברתית עליה כחלון התבסס, תפוסה! ההבטחות המפליגות לאור ההצלחות בתפקיד, לא משהו! כחלון היה מפלגת ברירה קלאסית שמבליחה כל בחירות, כמו הגמלאים, בזמנם. ׳כולנו׳ הינה סוג של מפלגות מדף שלא מחזיקות מעמד. על ה10/20 מנדטים שבמרכז, שמצביעים לא לליכוד ובוודאי לא למפלגת העבודה, יש הפעם קופצים ומתעניינים רבים. פריימריז לא יהיו! לכל קונסטלציה שיציעו לכחלון ייצוג ומעמד, הוא יצטרף בדיעבד, ולמעשה לכתחילה.

מפלגת הבית היהודי, המפד״ל לשעבר מרוסקת. היא צריכה להבנות ולכונן עצמה מחדש. לקומם עצמה מעפר. בשלב הראשון הוחלט על ביטול הפריימריז, על מנת ליצור רשימה אטרקטיבית ומרשימה. המאגר הפוטנציאלי קיים. קולות הדתיים הלאומיים קיימים ולא מעט. הבעיה, חלקם הגדול מזהה עצמו ממלכתית ולא מפלגתית-שבטית. בליכוד ובמפלגות נוספות ח"כים חובשי כיפה סרוגה. דור הכיפה הסרוגה רואה עצמו שותף בהנהגה ולא כמפלגת נישה טיפוסית. אנשי הפרסום של המפלגה החדשה-ישנה יצטרכו לעבוד קשה בכדי לבדל עצמם וליצור סוג של מחויבות שבטית מערכתית, למערכת החינוך, האידיאות והאמונות. המצב הכספי הנואש שבו נמצאת המפלגה, לא עוזר בכלל. קריאות הרבנים יעזרו! אך ירחיקו ציבור מסוים.

הצלחה מסיבית למפלגות ללא פריימריז, לצד פריימריז עקובים מדם ומשופעים בתככים והתחשבנויות במהלך מסעות הפריימריזים במפלגות הוותיקות, לצד חזרה על בחירת מועמדים לא מתאימים, תביא לשינוי דעה וכוונה, גם בקרב המפלגות הוותיקות. בקרוב מאד נראה ונדע את התוצאות.

השארת תגובה